| adrryana a întrebat:

Salutari! Am o intrebare si am nevoie cat mai repede de raspuns.
Ieri la ora 19 venind de la sala de fitness foarte obisita urc in tramvai. Dupa ce am bagat abonamentul de la sala in portofel, portofelul l-am introdus in primul buzunar din geanta.Fiind facuta clatita in tramvai,portofelul mi-a fost furat impreuna cu buletinul, abonamentul de la RATB(valabil) si bani.Nestiind ca am fost talharita am ajuns la penultima statie a tramvaiului cand dau de niste controloare, acestea imi cer sa prezind cardul.Cautand in geanta observ ca nu mai aveam portofelul,incerc sa le explic, dar nimic.Acestea m-au amenintat ca daca nu platesc taxa de 50 de lei pe loc voi plati 150 de lei(dar eu stiam doar de 100).Am incercat sa le explic ca nu am bani, ca portofelul a fost furat etc.Acestea m-au pus sa imi scot tot ce aveam in geanta pentru a dovedi ca portofelul lipseste, Zis si facut.Acestea vazand ca sunt eleva(Observand carnetul de note) mi-l cere,imi scrie datele si imi spune"Asta-i viata, vei plati 150 lei"
In disperarea mea o sun pe maama, care vine la fata locului si imi plateste amenda.
Intrebarea este.Cum imi pot recupera banii din moment ce eu aveam abonamentul valabil?
Acestea nu mi-au spus ca pot plati taxa in 48 de ore si m-au mintit cu privire la suma de 150 de lei vrand sa ma convinga sa platesc taxa de 50 de lei.
Sunt minora si ma simt nedreptatita deoarece am ramas fara portofel(cred ca hotul se bucura acum) si cu o amenda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impotriva amenzii poti face plangere contraventionala, la judecatorie, in termen de 15 zile de la primirea amenzii. Daca situatia este cum o prezinti amenda iti va fi anulata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci cu amenda la directie. Ei au evidenta abonamentelor.