| StefanCristiii a întrebat:

Salutari, imi doresc de curand sa ma fac scolarizarea pentru categoria A2, momentan sunt student, locuiesc in chirie in alt oras fata de domiciliul meu si nu mi-am facut viza de flotant. As fi curios in ce circumstante se poate sustine examenul in alt oras fara rezidenta, este posibil? In ultima vreme tot gasesc mai multe articole si as vrea sa primesc cateva raspunsuri de la persoane ce au trecut prin aceasta situatie.
Daca este adevarat, chiar sunt curios de procedura si care sunt pasii.

"Singura condiție pe care o impune legislația pentru obținerea permisului de conducere este cea a rezidenței. Mai exact, potrivit Ordinului MAI 268/2010, candidați la examenul pentru obținerea permisului auto pot fi "persoanele cu domiciliul sau reședința în România (…) ori care dovedesc că se află la studii în România de cel puțin 6 luni (…)".

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Daca orasul se afla in acelasi judet in care ai orasul natal, cel din buletin, poti da examenul fara viza. Daca se afla in alt judet, va trebui sa iti faci viza pe un an, daca e pe jumatate de an nu o sa te primeasca la examen. Dureaza o saptamana sa iti iasa viza. Mergi cu proprietarul la impozite si taxe. Cu fisa pentru viza, completata, o gasesti pe net. Copie dupa actul de proprietate si buletine. Tie iti va opri buletinul si dupa o saptamana il iei.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu se poate sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere in alt judet decat cel de domiciliu sau de resedinta (flotant).
Fiind student iti poti face usor viza de resedinta in localitatea in care studiezi.
Daca localitatea respectiva este in judetul tau de domiciliu nu este nevoie de viza de resedinta.
P.S. Ai citit si sper c-ai inteles prevederea pe care ai citat-o, chiar credeai ca vei primi un raspuns diferit, respectiv ca se poate ocoli?