| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Studenții la ID, beneficiază de aceleași facilități ca cei de la frecvență, secretara mea a spus doar că nu, întrebarea mea este, de ce?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu beneficiaza de aceleasi facilitati, avand in vedere tocmai faptul ca ID este diferit de invatamantul cu frecventa.
Facilitatile sunt prevazute de L.1/2011, a educatiei nationale si alte cateva acte normative (referitor la burse, infiintare firme, cazare in camine, transport, etc), de regula sunt doar pentru studentii cu frecventa.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca doar elevii si studentii care frecventeaza cursurile la zi primesc facilitati.
Explicatia este simpla: cursantii la zi nu au timp normal pentru a lucra, restul (teoretic) lureaza in timpul orelor de curs si au castig salarial.