| marian1198962147 a întrebat:

Se poate ca angajatul minor sa fie trimis in preaviz?
Sa zicem ca la sfarsitul lunii angajatul minor, are la activ 4 zile lucratoare iar luna ce urmeaza are primele 3 zile lucratoare este corect?
In Codul muncii este specificat faptul ca angajatul minor nu poate lucra mai mult de 5 zile ( 30 ore/sapt )
In contract esti stipulat faptul ca este un program flexibil, inegal.

O ultima intrebare este legal contractul de munca DETERMINATA cu un minor?

Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un angajat minor are aceleasi drepturi si obligatii ca unul major, cu exceptia numarului de ore si interdictia de a fi folosit in munci grele si periculoase.
Fata de aceasta poate ii poate fi desfacut contractul individual de munca, indiferent daca este pe perioada nedeterminata sau determinata, in aceleasi conditii ca la un angajat major si are dreptul sau obligatia la preaviz, dupa caz.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e pe o perioadă determinată ( eventual specificată), e corect