| Libelle a întrebat:

Se poate face succesiune doar pentru un singur teren?
Sa zicem ca mostenitorii doresc sa imparta un singur teren mostenit de la parintii decedati, fara sa fie interesati momentan de celelalte bunuri, si fara ca acel teren sa fie trecut pe numele vreunuia, bineinteles.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procedura succesorala se face asupra tuturor bunurilor ramase de la defuncti. Doar daca situatia celorlalte bunuri nu ar fi clara (de ex. imobilele nu sunt inscrise in CF pe numele defunctilor) s-ar putea face doar pe acel teren, daca acela ar fi inscris in CF.
Dupa procedura succesorala se face un act de partaj inte mostenitori.

2 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Da, se poate. Trebuie sa platiti un topograf care o sa masoare terenul si o sa il imparta dupa intelegerea celor doua parti, devinind astfel doua terenuri mai mici.

| pepy63 a răspuns:

Da se poate cu Acordul tuturor celor implicaati