| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am pus on intrebare acum cateva zile referitoare la problema noastra cu succesiunea. Parintii nostri sunt decedati, suntem 4 frati. Tatal, acum 10 ani, i-a facut rol unuia din frati pe o parte din bunuri. Este posibil ca el sa fi obtinut act de proprietate? Si daca da cum se procedeaza la succesiune?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parinti decedati de 9 ani si voi n-ati facut inca procedura succesorala?
Adreseaza-te unui notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al defunctilor, acesta este competent sa faca procedura succesorala si indica mostenitorii si toate bunurile foste proprietate a defunctilor cat traiau. De asemenea solicita extrase de CF de la Biroul de Carte funciara, tot din circumscriptia judecatoriei. Din extrase va rezulta daca tatal a transmis sau nu proprietatea asupra respectivelor bunuri de care se foloseste fratele tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Ce înseamnă rol? 1. Nu este posibil. 3. Este o procedură numită deschiderea succesiunii, care se face a notar.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Se obisnuieste, mai ales la tara, sa se mearga la primarie, la registrul agricol si sa se treaca bunurile imobile - sau o parte din ele - pe numele altor persoane. O spun din proprie experienta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tatal acum 10 ani i-a facut rol fratelui meu, ce rol i-a facut, era actor tatal tau? La distribuit pe fratele tau intr-un film? Ce rol avea principal sau secundar? Ia facut rollaughing Sau rolon deorolonlaughing

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal ti-a dat raspunsul cel mai bun. Vreau doar sa completez.
1. Daca bunurile sunt trecute pe acel frate la primarie doar, el are doar drept de folosinta, nu si de proprietate. In acest caz mergi la un notar si deschizi dezbaterea succesiunii asa cum ti-a zis Ioandelasal.; mosteniea este imprescriptibila.
2. Daca fratele tau a obtinut act de proprietate, le-a obtinut doar pe doua cai:
a) legala
- printr-un act de donatie, testament - acte care se pot strica de ceilalti frati; aici puteti obtine cel putin partea rezervatara de 25% din mostenire, parte care se imparte la ceilalti trei frati;
- contract de vanzare-cumparare - cu sau nu clauza de intretinere.; acesta nu se poate strica, decat daca se poate demonstra ca tatal tau nu era apt medical sa incheie tranzactia.
b) frauduloasa - prin declaratie falsa ca este singurul mosenitor; am cunoscut 2 cazuri;
In acest caz puteti sa deschideti actiune in instanta.

| Fulbaster a răspuns:

Chiar dacă tatăl dvs. i-ar fi făcut act de moștenire pe întreaga avere tot ați fi avut dreptul la o parte din ea, având in vedere că sunteți moștenitor rezervatar (art. 1087 cod civil), caz in care aveți dreptul la 1/2 din 1/4, deoarece sunteți 4 frați, din totalul moștenirii (art. 1088 cod civil). Va recomand să va consultați cu un avocat pentru a definitiva procesul moștenirii.

Răspuns utilizator avertizat