| anonim_4396 a întrebat:

Se poate obtine si cara legal pistol de autoaparare cu glont(nu caucuic) in Romania?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca obtii permis de portarma poti detine si purta o arma de foc letala, doar ca permisul se poate obtine numai de anumite categorii de persoane, conform L.295/2004, privind regimul armelor si munitiilor, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 13.Categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate să procure arme letale
(1)Persoanele fizice de cetăţenie română cu domiciliul sau reşedinţa în România, care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1), pot fi autorizate, la cerere, să procure arme letale.
(2) Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:
a)demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
b)persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii publice, pe perioada în care au această calitate, cu excepţia personalului de pază din cadrul societăţilor specializate de pază;
c) persoanele incluse în programe de protecţie a martorilor, pe perioada în care au această calitate.
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum şi arme de tir, numai din categoria armelor lungi.
(4)Sportivii de tir categoria I, membrii loturilor naţionale sau olimpice, antrenorii şi instructorii în poligonul de tragere pot procura pe perioada cât sunt în activitate numai arme de tir, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor.
(5)Colecţionarii de arme pot procura numai arme de colecţie, fără muniţia aferentă, cu excepţia celor prevăzute în categoria B pct. 7 din anexă, proiectate după anul 1945, în condiţiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
Fapta constituie inf6ractiune daca detii o arma letala, fara a fi autorizat si a detine permis de portarma.

| dullcat a răspuns:

Nu.Aici nu esti in America.

| johnnny123 a răspuns:

În calitate de ce? Ești demnitar, magistrat, diplomat, ești în vreun program de protecție a martorilor?

| gabicoo a răspuns:

Cu ce să-l cari? Căruță? TIR? Camion? Că nu e tun!

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. El trebuie tinut in seif acasa, inmatriculat la autoritati cu tot cu gloante. Si fiecare glonte pe care il folosesti sau pierzi, trebuie declarat.

| pufulescu0o a răspuns:

De ce te-ai complica cu un pistol? Nu suntem in SUA, asa cum scriu unii pe aici. Gaseste un cutit si mai ales un mod de a il purta care iti inspira incredere, pe mana sau in teaca orizontala la brau sau la ceafa, orice mod de purtare care iti permite sa il scoti repede.

Răspuns utilizator avertizat
| healerdx7 a răspuns:

Daca ai permis port arma in care e trecuta seria pistolului, da.

| OliviaAda724 a răspuns:

Dacă vrei sa intri la pușcărie poți fura unul.