| troleibuz a întrebat:

Se poate retine talharie in concurs cu omor calificat pentru inlesnirea savarsirii unei infractiuni daca o persoana ucide un paznic ca sa fure ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiunea de talharie in forma agravanta, conform Codului penal, citez:
"ART. 236. Tâlhăria sau pirateria urmată de moartea victimei
  Dacă faptele prevăzute în art. 233-235 au avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 18 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

| troleibuz explică (pentru Ioandelasal):

Si daca ai in vedere situatia in care paznicul e omorat cu intentie directa, nu cu intentie depasita?

| Ioandelasal a răspuns (pentru troleibuz):

Daca se poate dovedi atunci ar putea fi concurs de infractiuni, respectiv omor si furt, ambele calificate.
Totusi, in practica, ar fi greu de dovedit.

| Lukasssz a răspuns:

Ai facut ceva? laughing

| troleibuz explică (pentru Lukasssz):

Nu, am dezbatut la facultate subiectul si am ramas cu o nedumerire.