| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa iei examenul la scoala de soferi daca citesti doar cartea si nu mergi la scoala avand in vedere ca sti sa conduci? Momentan nu ma aflu in tara dar citesc cartea de pe net si fac teste, stiu sa conduc dar nu pot merge la scoala cu toate ca sunt inscris.Voi merge doar la examen. Daca citesc cartea fara sa merg la ore am sanse sa il iau? Profesorul explica lucruri care nu se gasesc in carte?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa faci o scoala de conducere, nu te poti prezenta la examene fara dovada de la scoala.

| alessia5158 a răspuns:

".Persoanele care doresc să obţină permisul de conducere trebuie să facă DOVADA urmării unui curs de pregătire teoretică prin cursuri organizate de unităţi autorizate şi a unui curs de pregătire practica numai în prezenţa şi sub supravegherea directă a unui instructor autorizat în acest sens. Cursurile durează minim 5 săptămâni. Se efectuează 24 de ore de instruire teoretică şi 30 de ore de instruire practică, grupate în 15 lecţii a câte 2 ore didactice.
Permisul de conducere se obţine pe bază de examen şi se eliberează de autoritatea competentă"--- vezi sursa http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&id=6258&Itemid=70

| al3xander a răspuns:

Depinde de scoala de soferi, unele te obliga sa faci si ceva ore de curs. in schimb la scoala iti zice anumite situatii si asa mai departe. si scuza-ma ca te intreb: de ce ai crede ca stii bine sa conduci? eu am carnet de 6 ani, de jumate de an conduc si ambulante ca sunt voluntar dar cand imi aduc aminte cum conduceam la inceput imi pun mainile in cap. ceva ore tot trebuie sa faci cu masina (este obligatoriu), iar la cursuri iti recomand totusi sa te duci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar tot trebuie sa platesti scoala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profesorul iti explica foarte multe, de preferat sa ai o profesoara, este si mai bine, si chiar daca tu stii sa conduci nu are nici o treaba cu orele de conducere, atunci la ce ar mai exista legislatie si ore de conducere daca deja le stim nu? fa-le, sunt bine venite oricand

| Gya_Ammy_1994 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa mergi la cursurile acelea. Atata timp cand esti costincioasa si iti faci "temele" e ok. Daca la majoaritate chestionarelor iei examenul cu 23-24 de pucte cu sigurata vrei trece de el. Mult succes pe mai departe!