| anonim_4396 a întrebat:

Se pune ca deranjarea ordinii publice daca unii joacă fotbal intr-un teren și țipă cat îi țin plămânii? Daca sun la poliție, ei primesc amendă sau doar o avertizare?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este tulburare a linistii publice, daca terenul este situat langa locuinte, mai ales daca aceasta tulburare este in perioada de odihna, respectiv orele 13-14 si 22-08.
Conform L.61/1991, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"
Contraventiile se pot sanctiona cu avertisment sau cu amenda. In cazul expus probabil contraventia de la pct.25 va fi sanctionata cu avertisment, cel putin de prima data, iar cea de la pct.26, fiind mai grava, va fi sanctionata cu amenda.

| Simpatic a răspuns:

Legea 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii și liniștii publice incriminează:
– tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
– tulburarea liniștii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
– organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce ora? Daca nu e ora de liniste nu ai ce face

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Tinand cont ca e teren special pentru asta, amenda nu ai de ce sa primesti. Doar daca terenul e in spatele blocului si e in orele de liniste.

| Alverto a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Nu eu. Dar da, e fix langa casă, la aprox 4 m între casa și teren.

| GeorgianaDiaconu a răspuns (pentru Alverto):

Nu, cu siguranta nu au ce sa pateasca. Terenul de sport e facut pentru acest lucru.

| Design2021 a răspuns:

Doar o avertizare.