| anonim_4396 a întrebat:

Someri cu diploma: 9.000 de absolventi de facultate din 2009 au ajuns pe lista de somaj. Cum comentati?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Adevarul e ca centrele ID sunt cautate de cei care fac o facultate pentru un carton, dar sunt si copii buni care nu au posibilitatea sa faca o facultate la zi din cauza costurilor foarte mari pe care le implica aceasta.De ce sa nu le dam si lor o sansa? Daca la Universitatile de stat indiferent de forma (zi, fr, id) preturile vor fi apropiate de cele de la Universitatile particulare alta ar fi situatia. Diferentele sunt de 600-700 lei, chiar mai mult si asta e motivatia pentru care se opteaza la particular.Cine vrea sa faca o cariera invata oriunde. Daca la aceste facultati admiterea s-ar face cu medii peste 7, 50 sau 8, 00, situatia ar fi cu totul alta.

| ciumpalaku a răspuns:

Pentru cei care nu au un serviciu si doresc sa castige bani am o oferta. Lasati-mi mesaj.

| inna a răspuns:

Daca sunt scosi pe banda...

| utzuman2006 a răspuns:

Mi se pare o cifra mica in comparatie cu numarul absolventilor de pseudouniveritati, detinatori de dipome nemeritate, gen Spiru Haret care a scos intr-un an absolventi cat toate celelalte universitati la un loc.
Multi trec prin facultate ca gasca prin apa si apoi se mira ca ajung someri...
Panificarea carierei presupune si alegerea unei Universitati de prestigiu si nu doar obtinerea unei hartii numita diploma...
Cifra e mica...foarte mica...

| 1968 a răspuns:

Facultati pe bani si fara studii, facuti la apelul bocancilor

| danutza a răspuns:

Poi asta e si din cauza crizei... dar o varianta ar mai fi aceea:romani cu nasul pe sus nu ne ducem la o facultate de viitor avem orgolii toti vrem la drept, finante banci etc...si cu ce ne alegem avem o facultate"de calitate" o diploma la fel si ce facem o punem in rama? straight face

| ake007 a răspuns:

Si eu sunt deocamdata printre ei, pana intru la master. Danutza, care ar fi facultatile de viitor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti 9000 au vrut si vor sa fie sefi.sa castige mult, mult fara sa faca nimic doar sa-si fluture diplomele.influenta vremurilor dar si efectele lor.asta e.scapa cine poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Rezultatul focului automat.
Pa, pa.