| Daniel2727 a întrebat:

Caut si eu o facultate de medicina sau o ramura a ei care sa primeasca absolventi fara diploma de BAC.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei gasi asa ceva. Poate cel mult o păostliceala de asistente medicale fara studii superioare (care iti va cere diploma pana in momentul absolvirii) sau o scoala care face cursusri de infirmiere si ingrijitoare (caz in care nu iti trebuie bac)

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista asa ceva.Toate facultatile iti cer diploma de bac, mai ales cea de medicina. Exista doar postlicealele de asistenti medicali in care poti intra si fara bac si postlicealele de infirmiere/moase, la fel fara bac.Ca sa ajungi doctor iti trebuie bacul luat.Si apoi 6 ani facultate+rezidentiat.
Imi pare rau.Zi faina sa ai!

| Bondarel99 a răspuns:

La Fundeni in București e o postliceala de asistente care știu ca in trecut era cea mai buna din țara, acum sunt mulți care se înscriu acolo fără bac, ba chiar am o cunoștința care a terminat acolo și s-a angajat la un spital din București de vreo 2 ani dar ea încă nu a luat bacul, deci nu e chiar o condiție sa prezinți diploma de bac pana la sfârșitul școlii, cel puțin la aceasta postliceala. In București sunt multe postliceale, mai e una la Obor destul de căutată. In alte orașe nu știu sa îți spun.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate din lume nu te va accepta fara diploma de BAC!
Iar la medicina nici nu poti intra cu medii mici, fiind o facultate atat de solicitata, se intra cu medii de peste 9.30
Nici macar nu poti face o postliceala sanitara fara BAC.
Practic, fara BAC nu poti sa faci mai nimic, poate doar muncitor in constructii, la gradini, vanzator la tarabe sau sa imparti plainte pe la magazine.

| Daniel2727 explică (pentru Violleta2022):

SAU sa-ti deschizi o ferma, sa te apuci de agricultura/ comert/ sa iti deschizi firma de vanzari, etc... toata lumea pune accent pe BAC... F.u.c.k. t.h.i.s. l.i.f.e!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel2727):

Bineinteles, pentru statul la coada vacii, curat la porci sau munca la camp, nu-ti cere nimeni o diiploma de BAC!
In plus, cineva mai trebuie sa faca si treburile grele, sau murdare, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultate fara bac nicaieri... asta ne ar mai trebui medici fara bac

| AndreiWeisz a răspuns:

Mai aia ne lipsea, sa intri la medicina fara bac laughing

| Daniel2727 explică (pentru AndreiWeisz):

Omule. Sa stii ca nu toti cei scoliti si invatati au mana de lucru si sange rece. Daca eu nu sunt de acord sa invat porcariile ce sa predau in scolile din ziua de azi dar sunt foarte bun in ceea ce priveste biologia- chimia, asta nu inseamna cu nu sunt bun de a fi medic. Deci asta vrea ``democratia`` din ziua de azi: Sa inveti ca papagalul lucruri care mai tarziu nu o sa iti foloseasca nici o data, sa iti imbuibe capul cu anumite informatii ca sa nu poti vedea ceea ce, de fapt se intampla in jurul tau. Stima.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Daniel2727):

Omule, sunt student la medicina. Daca tu crezi ca faptul ca iti place biologia, care e apa de ploaie comparata strict cu anatomia (doar acolo te ajuta biologia la medicina) si chimia pe care abia daca o vei mai vedea prin facultate dupa ce termini biochimia, te inseli amarnic. Daca ai mana de lucru si sange rece, poti sa fii la fel de bine si asistent, unde nu iti baga nimeni pe gat kg de carti si atlase. Daca vrei sa fii medic, ai nevoie de toate aceste chestii. Ceea ce inveti la facultate, surprinzator, iti vor folosi la un moment dat, in functie de specialitatea pe care o vei alege. Nici nu cred ca stii ce materii se fac la medicina, dar tu repede stii ca nu iti folosesc. Cat timp nu esti capabil sa iti iei bacul, nici nu avem ce discuta despre facultate.

| LadyDee89 a răspuns:

Glumesti?

| JustMeForever3 a răspuns:

De,stiu eu un spital care are niste posturi libere pentru chirurgi unde salariul este de 2000 de euro pe luna dar am auzit ca nimeni nu vrea sa le ocupe. Poti sa mergi acolo, am auzit ca primesc pe oricine, ba chiar mai mult cauta oameni fara BAC

| Fsdalajdljaljdvndnlgd a răspuns:

Iti trebuie diploma de bac bro; DACA NU, FA-TE YOUTUBER CA SI COLO laughing)))

| Rox3tte a răspuns:

O postliceala... facultate fara bac, niciodata!winking