| IonutSony a întrebat:

Sora mea are niste datorii la banca de la un credit.Singurul ei bun este un apartament mostenit de la bunica noastra.Pe actul de la apartament suntem amandoi. 50-50.Se poate exxecuta apartamentul in cazul acesta? Eu nu sunt implicat in contractul de la banca

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi executata silit doar partea de apartament care apartine surorii tale, deesi ma indoiesc ca o alta persoana ar cumpara o jumatate de apartament care nu poate fi impartita fizic.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Teoretic, doar partea ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate exexcuta partea ei. Astfel dacă se vinde la licitație partea ei, vei fi copropietară cu noul propietar 50%.

| siriusblack98 a răspuns:

Se poate, da.In cel mai rau caz adica in cazul in care singurul bun al surorii tale este trecut in proprietatea bancii in vederea acoperirii sumei datorate, vei fi si tu automat implicat avand doua variante:
1: Vei cumpara cealalta jumatate de apartament din posesia bancii.
2: Vei vinde bancii jumatatea ta la un pret stabilit de un evaluator.
In oricare din cele doua banca isi va recupera banii cu tot cu dobanda mai devreme sau mai tarziu.Indivizii astia rareori ies in pierdere.