| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu un apartament in cazul in care 2 oameni se despart?
Acestia au rata la banca in continuare. Poate cineva dintre ei sa preia banca si celelalt sa cedeze in favoarea celuilalt?
Am mai auzit un caz cand cineva a pierdut apartamentul, dar chiar asa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Varianta 1. apartamentul se poate vinde si se achita imprumutul bancar inati, iar daca mai raman bani dupa aceea, suma se imparte la doi.

varianta 2 - unul dintre soti poate pastra apratamentul cu conditia sa-i dea celuilalt jumatate din banii cheltuiti pana acum pe plata apartamentului (pana la momentul despartirii), si apoi sa preia singur contractul bancar de mortgage, pe care-l achita singur/singura luna de luna, pana il termina, ramanad propietarul casei.

Casa se poate pierde cand sotii nu-si mai permit sa plateasca mortgage-ul si atunci banca ii executa, scotand apartamnetul la vanzare cu licitatie, ca sa-si recupere banii.
Daca sunt norocosi ca apartamentul sa se vanda foarte bine si sa se obtina mai mult decat datoreaza bancii, atunci raman si ei cu cativa banuti in buzunar, daca nu, raman pe drumuri.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 3 situatii:
1.Continua sa plateasca ambii ratele la banca si vor hotari ce fac cu apartamentul dupa achitarea integrala a creditului.
2. Unul dintre ei preia si partea celuilalt, platind singur ratele si despagubindu-l pe celalalt cu suma platita pana la preluare.
3.De comun acord si cu acordul bancii vand apartamentul unui tert.
Pot pierde apartamentul doar daca niciunul nu plateste ratele la banca un anumit timp, conform contractului de credit, caz in care banca va trece la executarea silita si vanzarea la licitatie a apartamentului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sau se înțeleg, sau decide judecătorul.

| Wr3nch a răspuns:

Fie se inteleg si unul preia creditul si il plateste mai departe, fie il vand cu tot cu credit si impart banii.

| Lioana a răspuns:

Pot vinde apartamentul unui tert. Banca isi da acordul scris in acest sens cu conditia ca creditul sa fie achitat integral din pretul de vanzare.
Sau poate cumpara unul din ei partea celuilalt, tot cu acordul bancii.
Apartamentul il pierd doar daca nu mai platesc ratele.