| Ciuraru_Simona_1987 a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, daca pot beneficia de somaj, daca sunt studenta? Am lucrat aproape 6 ani la aceiasi firma si sunt in primul an de facultate.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia atata timp cat urmezi studii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sigur ca da. Ai dreptul.Sunt concepte diferite. Dreptul se refera la munca ta de 6 ani, cu conditia sa fi fost disponbilizata, nu ca renunti la munca pentru scoala.Sau data afara din motive disciplinare.Bafta.

| Ciuraru_Simona_1987 explică:

Se pare ca da! Am fost azi la cei ce se ocupa cu asta, m-am gandit ca e mai bine sa intreb acolo si raspunsul doamnei de acolo a fost"bineinteles ca poti, doar vi din campul muncii, nu conteaza daca esti studenta sau nu"

| alessia5158 a răspuns (pentru Ciuraru_Simona_1987):

Asa este! --- daca firma la care ai lucrat a incetat raportul de munca din motive imputabile numai acesteia, ai dreptul la somaj chiar daca esti studenta. Nu ai fi avut dreptul la indemnizatie de somaj daca motivele desfacerii contractului de munca iti sunt direct imputabile adica, ai cerut demisia sau ti s-a desfacut disciplinar contractul de munca.