| jessyyou a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca regimul autoritar si totalitar sunt niste regimuri dictatoriale. Daca nu atunci care este diferenta dintre ele?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ambele sunt dictatoriale, dar regimul totalitar impune in plus o ideologie, regimul autoritar nu e musai sa aiba o ideologie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pare diferenta de termeni, in fond sunt dictatoriale. Dictatura poate fi impusa de un singur om, de o clasa politica sau din afara.Asa cred eu. Restul sunt vorbe, eufemisme.