| VallDeea a întrebat:

Ce regim politic are Luxemburg(democrat totalitar sau autoritar)?

4 răspunsuri:
| shnako a răspuns:

Luxemburg este monarhie constitutionala, guvernata fiind de un parlament. Astfel, are un regim politic democratic.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Luxemburg

| 34588773 a răspuns:

Nu sunt sigur 100% dar ar trebui sa fie un regim democrat totusi cauta pe google ca trebuie sa gasesti o informatie mai sigura

| radwoo24 a răspuns:

Salut! Are monarhie constitutionala ca regim politic. E sigur

| andreii1 a răspuns:

Monarhie constitutionala combinata cu democratie reprezentativa