| jessyyou a întrebat:

Spuneti-mi va rog frumos ce diferenta este dintre regimul autoritar si totalitar ( ambele reprezinta regimuri dictatoriale ca nu mai inteleg sad )?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Totalitar -Avem un singur lider sau un grup, care taie si spanzura, se cred stapani peste tot si peste toti, chiar si peste cetateni, face ce vrea cu ei.Este mai rau decat un sistem dictatorial.

Autoritar - Este un fel de guvern ales legal, sau care sa ales singur si care nu mai respecta lelgile, nu mai vor sa plece de la putere laughing

Concluzia tot un drac este, doar ca are alt nume.Cam tot pe acolo ar fi,insa sunt unia care le tot invart le ametesc de cap,dar pana la urma cam tot in aceiasi oala sunt.

Diferenta intre aceste doua? Totalitar este o versiune a celui Autoritar dar dus la extrem.
Autoritarii nu controleaza cetatenii, adica sa aiba drept de viata si moarte asuopra individului, si nici asupra economiei.Dar coruptia este mai mare, pentru ca neavand puterea economica in mana lor cauta sa isi insuseasca bunuri prin coruptie

Deci Totalitarii controleaza totul, pana si viata individului
Autoritarii nu controleaza vietile oamenilor si nici economia.
Cam astea sunt in mare diferentele, asa mai pe scurt.Ai spune si numele Totalitarism, adica totu, tot ce misca este controlat de un grup sau o persoana.
Autoritarism, au asa autoritate dar nu totala. ceva mai slabut laughing