| Buresbista123 a întrebat:

Stiati de asta cetateni romani?-----http://www.youtube.com/watch?v=Y38GCA7qMOo

2 răspunsuri:
| GutuvanMorgan a răspuns:

Razboaiele sunt facute de oameni insetati de avere, lacomi, avari, si nu in ultimul rand prosti si nebuni, insetati de varsare de sange, paranoici si oligofreni. Oamenii simpli pot trai in pace, dar uneori din pacate sunt atrasi in jocurile de putere ale celor puternici, cu bani. Si lipsurile, foametea, pot duce la tulburari grave. Si nu vorbim aici de lipsurile gen "vai n-am bani sa-mi cumpar o masina", ci de adevaratele lipsuri gen mancare si lucruri de care ai nevoie in fiecare zi pentru a trai.Dar alunecam pe o alta discutie iar noi ne putem intinde la nesfarsit. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi dau seama ca razboaiele nu sunt doar inutile, cat sunt de aducatoare de durere si distrugere indiferent ca sunt de independenta, de cucerire sau religioase.

| Gabitzu9292 a răspuns:

Da da chiar stiam1