| vushi a întrebat:

Stie cineva daca te angajezi la o firma in timp ce esti in somaj urmeaza sa primesti contravaloarea a 3 salarii din partea statului?

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Dacă renunţi la somaj ca să te angajezi primeşti lunar, până la expirarea perioadei pentru care erai în somaj, 30 % din suma pe care trebuia să o primeşti ca ajutor de şomaj, în plus firma care te angajează primeşte o subvenţie lunară egală cu 1, 5 salarii minime pe economie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timp ce esti in somaj nu te poti angaja nicaieri, daca renunti la somaj si te angajezi nu stiu daca oprimesti ceva sau daca exista legislatie pentru asa ceva, n-am auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista ceva in sensul asta, dar era in functie de distanta fata de domiciliu.Adica, daca firma angajatoare se afla la minim 100 de km de casa ta.Asta pentru ce intrebi tu, cu 3 salarii.In rest, e valabil ce ti-a raspuns " Pepe ".
Mergi la directia muncii si intreaba, ce-ti spun eu, cu 100 de km, era valabil in 2004, acum nu mai stiu exact.

| sorina_2296 a răspuns:

Daca te angajezi in timp ce esti in somaj inseamna ca ai renuntat la el si nu vei mai primi decet salariul de la ace loc de munca si nu vei mai primi bani de la stat.