| Bogdaaan a întrebat:

Daca sunt angajat cu 2 ore pe zi timp de o luna si daca voi fi concediat, voi beneficia de somaj din partea statului? As dori mai multe detalii va rog.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei beneficia de somaj.
Pentru a beneficia trebuie sa ai un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni, in ultimele 24 de luni anterioare concedierii si concedierea sa nu fie din vina ta, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.34.(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
  a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;"

| johnnny123 a răspuns:

Din intrebarile tale trecute am inteles ca ai mai beneficiat de ajutor de somaj, iar la momentul respectiv utilizatorii TPU ti-au explicat care sunt conditiile pentru a beneficia iarasi:
12 luni lucrate in ultimele 24, iar concedierea sa nu fie din vina ta.

La modul general, trebuie sa intelegi ca dreptul la ajutorul de somaj se obtine cotizand la buget. Cu alte cuvinte, este un drept care se castiga prin munca si contributii.

Daca ai muncit 2 ore pe zi timp de o luna, consideri ca ai cotizat suficient la bugetul de stat pentru a primi ajutor de somaj inca sase luni?

Mi-ar placea si mie sa muncesc 2 ore pe zi timp de o luna si apoi sa stau sase luni pe banii statului. Ce s-ar intampla insa daca toata populatia tarii ar face asta? Cine ar mai produce banii care sa sustina toti acesti someri?

| kiri11 a răspuns:

Depinde de contractul pe care l-ai semnat, dacă ai semnat acest contract.

| Bogdaaan explică (pentru kiri11):

Da, am semnat contract. Ce trebuie sa scrie pe el?