| spyr a întrebat:

Stie cineva, in cazul in care un student isi epuizeaza foile din carnetul de reducere CFR, i se poate da un alt carnet? Cunosc pe cineva de la o facultate particulara care a primit un al doilea carnet. Eu sunt la UMF Craiova si mi s-a zis ca nu se poate, ca avem dreptul doar la 24 file. Multumesc

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal ai voie la 24 de file pe an.
Însă, pentru că trăim în România, se mai şi sare peste lege. Dacă un alt student nu şi-a ridicat respectivul carnet şi au mai rămas la facultate şi secretara e dispusă (sau o determini prin şpagă să fie dispusă) să-ţi dea altul, dacă ţi l-a eliberat, atunci e bun de folosit.
Însă, legal vorbind, nu se poate.
Poţi folosi însă în continuare legitimaţia care îţi acordă reduceri mai mici însă nu sunt nici acelea de neglijat.
La tren personal beneficiezi în continuare de 50% pe baza legitimaţiei, la tren accelerat 40% reducere, la tren rapid 35% reducere iar la tren intercity doar 25% reducere.

Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

24 file tot anul! Ca tu cunosti pe cineva bla bla...sau ce a zis si Lucrian, asta tine de noroc/soarta. In general, nu se da decat un singur carnet cu 24 cupoane in fiecare an.

| Lucrian a răspuns:

Cred ca depinde de toanele secretarelor (sau cine trebuie sa ti le dea) sau poate de informarea lor. Nici la mine la facultate nu se dadeau mai mult de 24, dar in aceleasi zile cand un coleg a cerut si nu i s-a dat, o persoana de la o alta facultate a cerut si i s-a dat (la alt secretariat, normal). Si ambele facultati sunt in aceeasi universitate.

Vezi la colegii tai care mai au carnete. Eu de exemplu ajunsesem in anul 5 si inca mai aveam carnetul din anul 3 neterminat si am putut sa le folosesc si anii urmatori (atat timp cat nu vedea d-na de la casieria cfr anul de pe coperta de la carnet)