| bvkea a întrebat:

Stie cineva la un salariu de 1000 lei cat se plateste pensia alimentara pe luna? Sau cum se calculeaza in functie de venit lunar? FUNDAbig grin

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Noul Cod Civil prevede că obligaţia de întreţinere se execută de regulă în natură, prin asigurarea celor necesare traiului şi, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învăţătură şi pregătire profesională.

Plata în bani reprezintă o alternativă în cazul în care unul dintre părinţi nu se achită de această obligaţie sau solicită expres să îşi îndeplinească obligaţia de întreţinere prin plata unei pensii de întreţinere (alimentare) în bani.

Pensia de întreţinere poate fi sub forma unei sume fixe sau a unei cote procentuale din venitul net lunar al celui care datorează întreţinere şi se plăteşte în rate periodice, la termenele convenite. Dacă nu există o înţelegere în acest sens, pensia de întreţinere se va plăti la termenele prevăzute în hotărârea judecătorească. Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei.

Întreţinerea datorată de părinte se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii. Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat
În cazul în care apare o schimbare în ceea ce priveşte posibilităţile financiare ale părintelui care plăteşte întreţinerea şi nevoia copilului care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca este salariul brut sau net, obligatia de intretinere se calculeaza in functie de venitul net lunar. Daca este net atunci poate fi de cel mult 250 lei pentru un copil, cel mult 333 lei pentru 2 copii si cel mult 500 lei pentru 3 sau mai multi copii. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25% din venit, daca ai un singur copil, procentul poate creste daca sint mai multi copii.Numai bine.

| Shatteredx a răspuns:

Partile pot conveni asupra pensiei printr-o invoiala reciproca sau, in cazul in care nu reusesc sa o faca, obligatia de retinere va fi stabilita printr-o hotarare judecatoreasca. Incazul in care copilul este minor, cererea de chemare in judecata este facuta de reprezentantul legal al minorului, iar instanta de judecata va stabili pensia.
In conformitate cu art. 94, alin. 3 din Codul familiei, pentru un minor suma poate fi de pana la un sfert din castigul din munca a celui obligat, pentru 2 minori pana la o treime si pentru 3 si mai multi minori pana la jumatate din castig.