| minrest a întrebat:

Stimati colegi, avem pe site cativa useri care impartasesc ideile Suveranilor Individuali. Acestia considera ca, daca folosesti actele legale, in special Cardul de Identitate cu CNP si Certificatul de Nastere, recunosti statului unele drepturi asupra ta. Dupa cum vedem in aceasta stire de azi, -18157592https://www.mediafax.ro/......rzis-foto, un confrate al lor a fost amendat cu 4000 lei, desi a folosit numai acte poduse de el. Oare cum isi explica Suveranii Individuali acest paradox?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Au o idee fixa, care n-are legatura cu realitatea. Ei si la inchisoare or sa zica: suntem cetateni suverani!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot am auzit idiotenii, dar parca nici una atat de mare ca a suveranilor individuali. Nu cred ca persoanele respective isi explica cumva si nici macar nu trebuie sa-si explice vreun paradox, de altfel nici nu vad ce paradox ar fi. In prezent este destul de simplu de aflat identitatea cuiva, oricat ar vrea respectivul sa o ascunda.

| minrest explică (pentru Ioandelasal):

Asta e cheia, cred, nu simt nevoia sa isi explice. Bine, ei nu renunta la acte ca sa isi ascunda identitatea; au ajuns la concluzia aberanta ca folosind acte legale renunta la anumite drepturi. Evident, de fapt e exact invers.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avem useri din astia pe site? serios?

| minrest explică (pentru suntserios):

Da, avem user-ii Andreitomas21 si Natarau, dupa cum poti constata din postarile lor. Si au mai fost cateva comentarii favorabile acestei ideologii, cand s-a discutat subiectul. In general, avem pe site cam toate ideologiile prezente in Romania.

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Ha ha ha
Pai ce cauta pe netul primit de la corporatie?

| minrest explică (pentru suntserios):

Pe acesti oameni nu ii deranjeaza corporatiile in general, ei considera ca statul este de fapt o corporatie, care castiga bani de pe urma... CNP-ului din buletin, care i-ar permite statului sa faca credite. Gasesti ideile lor aberante pe net, ce e interesant e ca toate cazurile in care au fost judecati si condamnati, desi nu si-au cedat suveranitatea folosind acte legale, nu ii conving ca teoria lor e gresita.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Au o idee fixa, care n-are legatura cu realitatea. Ei si la inchisoare or sa zica: suntem cetateni suverani!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Statul are drepturi asupra ta, dar te apără. Suveranii individuali, lor li se pare că trăiesc pe altă lume. Ce produce el nu sunt acte de identitate, sunt acte care îl identifică ca excentric.
Amenda este o pedeapsă eronată, omul avea nevoie de tratament.

| minrest explică (pentru sadrian46):

A primit amenda pentru ca circula fara permis, si chiar circula fara permis. Nu a facut nimic care sa impuna internarea fortata, in conditiile cerute de lege, el sustine ca se simte foarte bine, asa ca nu i se poate administra nici un tratament psihiatric.

| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Deci nici permis.
Dar dacă călca pe cineva, cum era? Era suveran.
Așa este în democrație, poate fi nebun de legat, și dacă nu comite nici o infracțiune, e liber ca pasărea cerului.
Cunosc și eu unul.
Locuiește lângă o șosea. Când are el chef, se așează în mijlocul șoselei de a latul, ca să oblige mașinile să îl ocolească.
Poți să îi faci ceva? Nu. Poți să îl internezi cu forța? Nu.
O mamă de bătaie ar ajuta puțin, dar mna, drepturile omului.
De acord, drepturile omului întreg la minte.

| minrest explică (pentru sadrian46):

Poti sa ii faci, cum sa nu, ii aplici prevederile legii, amenda, pedeapsa privativa de libertate, arest. Eu as vrea sa imi raspunda un Suveran de pe site, cum se face ca acest om a fost amendat, desi si-a luat toate precautiile prescrise de ai.

| minrest explică:

Vad ca nu o sa apere nimeni aici ideile Suveranilor; probabil faptele care le desmint sunt prea recente. Pacat!

| minrest explică:

Salut Andrei. Suveranii individuali pretind ca CNP-ul din IC si certificatul de nastere dau statului drepturi asupra lor, prin niste legi secrete dar care sunt tocmai legile care se aplica. Cum de suveranul individual a fost amendat cu o suma mare, din moment ce nu are CNP si nici certificat de nastere? Asta e intrebarea. Suveranii individuali sunt cei mai putin liberi, caci nu isi pot folosi multe drepturi din cauza ca nu au acte legale. Deasemeni, sunt escroci, caci indeamna oamenii sa renunte la acte si drepturi, in urma unor teorii mincinoase, iar apoi castiga vanzandu-le de scrisori fabricate, polite si alte hartii nule.