| Antisistem11 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare stupida dar. sunt soldatii nostri romani care lupta in afghanistan constienti ca au fost trimisi sa moara pentru petrol? vreau raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Toți soldații care au murit vreodată în istoria omenirii au murit pentru interesele unora mai mari. Fie că aceste interese au luat forma petrolului, diamantelor, sclavilor, teritoriilor, influentei, ideologiilor, ambitiilor sau orgoliilor, toti au murit in razboaiele "altora".

Soldații români pleacă voluntar în Afganistan. Fie dintr-un simț al datoriei și camaraderiei, fie pentru că cred că pot schimba ceva în bine, fie pentru simplul motiv că au șansa de a câștiga ceva mai mulți bani și de a oferi familiilor un trai mai bun.
Nu cred că miza conflictului le este străină, și totuși aleg să participe.

Oricum, motivul fundamental al conflictului nu este atât de important din punctul de vedere al soldaților. Soldații nu decid justețea sau oportunitatea unui conflict, ci au datoria de a merge acolo unde țara decide să-i trimită.

8 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Ei stiu acest lucru, dar un job este job... gastigi paibea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea vrea sa fie alta, corect?

Probabil ca sunt constienti si ei care-i adevaratul scop al razboiului.

| Brasov1265 a răspuns:

Tu chiar crezi ca ei mor pentru petrol? Ai uitat ca Romania face parte din alianta NATO? FIECARE STAT MEMBRU DIN NATO isi trimite trupe in Afghanistan de sud pentru a apara baza Nato, pentru ca la nord sunt talibani care o ataca. Soldatii nu mor pentru petrol, ci pentru a apara o baza militara. Si in al doilea rand nu mor, in ultimii ani au murit maxim 10 oameni

| Antisistem11 explică (pentru Brasov1265):

Avand in vedere pozitia strategica a tarii da cred ca mor pentru petrol. uiti ca mai toate tarile implicate care au trupe au obtinut contracte pentru petrol. unele din aceste tari au recunoscut in mod sincer ca petrolul e motivul. iar mai exact este vb de conducta trans afganistana. acest proiect era vizat inca din 1996. talibanii au refuzat sa permita construirea acestei conducte asa ca america a invadat.pentru a putea construi. daca vei vedea o harta a principalelor baze militare de acolo vei vedea ca e absolut identica cu conductele de petrol. cu alte cuvinte si-au construit bazele militare exact langa petrol.sa-l poate proteja.pt ca teroristii nu ataca baze militare asa mereu teroristii ataca in mod special petrolul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antisistem11):

Sunt extrem de multe lucruri care te depasesc! Ce vezi tu in media sau pe internet nu este tocmai adevarul! De unde stii tu ce ataca talibanii?

| Antisistem11 explică (pentru anonim_4396):

Care lucruri ma depasesc? am si eu sursele mele sa stiu ce ataca aia. sper ca intrebarea asta nu muta discutia in domeniu:se afla acolo pentru democratie. asta e fals.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antisistem11):

Sunt lucruri mult mai profunde, pe care nu are rost să încep eu să ti le enumăr! Bun, sursele tale să se informeze mai bine happy

| Antisistem11 explică (pentru anonim_4396):

Bun. multumesc oricum. data viitoare nu mai spune o idee daca nu o duci la capat. nu te supara ti-o spun fara rautate. salut.