| Pater a întrebat:

Stiu ca Noul cod penal si noul cod civil nu au intrat inca in vigoare si nici nu se stie inca data. Dar exista si un nou cod de procedura penal/civil? Daca da, acestea 2 au intrat in vigoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista toate codurile, atat penal si procedura penala, cat si civil si procedura civila, la niciunul nu se stie inca data intrarii in vigoare, trebuie aprobate de Parlament legile de punere in vigoare pentru fiecare si nu cred ca o sa fie aprobate mai repede de septembrie-octombrie a.c. Mi se pare ca s-ar putea sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2012. Numai bine!

2 răspunsuri:
| stefanutza a răspuns:

Pai exista penal civil si da au intrat in vigoare