| nicol20 a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare am vazut pe un site ca noul cod de procedura penala 2012 va intra in vigoare la data 15 iulie 2012 conform monitorului oficial intrebarea ar fi mai exista vreo sansa sa se schimbe data intrari in vigoare a noului cod de procedura penala?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pe ce site. Deocamdata, din cate stiu eu, Parlamentul nu a adoptat legea de punere in aplicare(cu atat mai mult nu a fost promulgata de Presedinte si nici publicata in M.Of.), asa ca nu se poate spune o data precisa si cred ca va intra in vigoare de la inceputul unei luni nu din mijlocul ei. Din auzite se pare ca va intra in vigoare din toamna. Numai bine!

| nicol20 explică (pentru Ioandelasal):

Noul Cod de Procedura Penala (2012)
Codul de Procedura Penala al Romaniei, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 486 din 15/07/2010, care va intra in vigoare incepand cu data de 15 iulie 2012.http://www.avocatura.com/ll492-noul-cod-de-procedura-penala.html

| Ioandelasal a răspuns (pentru nicol20):

A fost doar o data pe care a crezut-o cel de la avocatura.com. De fapt, conform art.603, codul va intra in vigoare la data prevazuta in legea de punere in aplicare, citez:
"Art. 603. - (1) Prezentul cod intră in vigoare la data care va fi stabilită prin legea de punere in aplicare a acestuia.
(2) In termen de 12 luni de la data publicării prezentului cod in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului de procedură penală."
Legea de aplicare nu a fost adoptata inca de Parlament, asa ca nu se stie cand va intra codul in vigoare.