| georgmen a întrebat:

Stric obiectiv si legal vorbind, care sunt beneficiile obtinerii unei diplome de licenta? Ce benficii imi aduce din partea statului? Are rost sa imi ocup 3 ani din viata pentru a obtine si o diploma?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In functie de domeniul diploma de licenta iti da dreptul sa profesezi.
Nu o sa vezi medic, inginer sau profesor care sa lucreze in domeniu fara diploma de licenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat dar daca gasesti ceva care te pasioneaza merita din motivele de mai sus.

| risteacristi a răspuns:

Strict si obiectiv salarizarea pentru un licentiat este mai mare. Grila de salarizare pentru cei cu studii superioare este cu vreo trei sute de ron mai mare. Deci un prim avantaj material care se poate intinde pe toata viata. Pe de alta parte cunosc tineri care au terminat liceul, vorbesc limba germana, si lucreaza pentru mii de euro lunar. Deci trebuie sa cantaresti bine ce poti oferi cu studii liceale si ce altceva poti oferi cu studiile superioare. Sunt si persoane (mesteri artizani) care au opt clase dar au un venit mai mult decat decent. Astea fiind privite strict 'obiectiv si legal'. Acum, studiile superioare, si ele, ti-ar putea oferi oportunitatea descoperirii de sine, dezvoltarii personale la un alt nivel, un alt orizont de viata si chiar 'pretentia' de a face ce vrei in viata. Totul tine de tine. Succes!