| Hombre a întrebat:

Sunt 8 ani de cand Basescu e in functia de presedinte al Romaniei si multe lucruri a promis acest om romanilor. Va rog sa spuneti daca in afara de scandalurile interminabile pe care le-a creat a facut o fapta buna pentru Romania?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu am fost in viata mea cu PSD-ul sau cu alt partid politic. Sunt cat se poate de impartial si mai ales nu puteam sa fiu cu PSD-ul in `90 pentru ca aveam 17 ani nu vad ce te-ar interesa politica la varsta aia.

Cu Ponta o spun pentru ca asta este legea in Romania si nu poate fi deschis un dosar fiindca este premier si are imunitate. Basescu cat era primar era condamdat daca fura vreo daca. Dosarul cu flota e inchis nu e pe rol. Din 2010 este inchis dar nu stiu de unde ai auzit tu tampenii din astea.

Si ba boule, ba dobitocu dracului. Cum ai fost tu acum 32 de ani afara cand ai spus ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani intr-un topic scris de tine acum cateva zile? Dobitocu dracului. Minti da ultimu idiot dupa ce tu cu mana ta scrii ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani!

104 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A mintit ca va urca salariile si le-a scazut, a taiat pensiile, indemnizatiile pentru gravide, alocatia copiilor scazuta, a urcat tva-ul, a acceptat sa se bage tampita aia de rovinieta cand era boc, a inchis spitale, iar acum a sosit vremea ca noi sa-i spunem ASTA LA VISTA BABE.

| deyutza135 a răspuns:

Pai cat a fost presedinte a facut destul de multe da nuuuuuu romaniii vor mai multe. in principal a adus tara in Uniunea europeana a facut niste reguli folositoare si multe alte lucruri bune. dar romanii nuuuuuu se multumesc.p.s nu te du la referendum ca sa nu se falsifice voturile. daca vrei comunism la loc voteaza cu ponta si crina. daca vrei democratie nu merge lla referendum. :]

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

A facut asta ca sa nu ajungem in saracie ca cei din africa ca sa nu avem datori ca grecii. alt presedinte e adevarat n-ar fi facut asa dar ajungeam in cea mai mare saracie.

| RamonaRay a răspuns:

Te duci si tu la vot pe 29 iulie?laughingSi ce crezi tu ca o sa ne fie mai bine cu altu' sau ce? Serios acum oricare ar fi este doar pentru el nu pentru noi.Cred ca o sa fie si mai rau cu ponta si cu aialaughing
Oricum eu nu am nici o treaba cu politica dar din ce am auzit si eurolling on the floor

| M25M a răspuns:

Hmmm... fapta buna si Basescu in acelasi context... blasfemie.
Nu stiu ce sa raspund, acum serios vorbind oricat de obiectiv as fi nu imi vine in minte nimic bun facut de Basescu si de PDL.

| deyutza135 a răspuns (pentru M25M):

Intrarea in uniunea europeana nu-i nimic la tine?

| CandyHearts a răspuns:

Bai Spetznaz, bai baiete de unde dumnezeu sa-ti dea bani daca e criza? voi numai la bani va ganditi? munciti si apoi mai vorbim, sunt sigura ca mai mult de 70% din tinerii care vor sa-l dea jos pe Basescu sunt fara bac si nici nu muncesc(invatati si apoi mai vorbim), Basescu a facut multe,ne-a ajutat sa trecem oarecum de criza care a fost acum cativa ani(da prin taierea salariilor ca daca erau aceleasi salarii muream de foame ca Grecia),i-a bagat pe cei care fura la "mititica" adica Nastase si astia care acum sunt bagati pe rand la puscarie (daca va uitati la stiri acum toti intra la puscarie si nu datorita USL-ului), USL-ul nu vrea dacat sa ajunga el la putere ca sa "fure" tot ce poate, nu fiti orbi in spatele lor este cineva puternic, Antonescu si Ponta sunt doar niste papusi, in spatele lor este si Iliescu(daca stiti ce s-a intamplat la revolutie si cine a fost vinovat de moartea a mii de romani, atunci sigur nu va place de Iliescu), votati pentru Basescu... daca nu, va fi prea tarziu sa mai scapati de USL.

| IQ156 a răspuns (pentru deyutza135):

Umm...Tu sti ca intrarea in UE era deja planificata de Emil Constantinescu, dar nu a mai ajuns ca el sa faca acest lucru? Chiar si daca nu ar fi fost Base, tot am fi intrat in UE in 2007...

| deyutza135 a răspuns (pentru CandyHearts):

Dsefapt nu trebuie sa te duci la fot daca esti cu base deoarece daca votezi orice ai pui acolo se va falsifica de USL mama nu merge la vot. p.s eu inca nu sunt majora ca sa merg la vot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc, numai intrarea in UE imi vine in minte. Altceva, nu prea. Insa conteaza faptul ca prin intrarea in UE am avut si avem acces la fonduri pentru a ne ridica tara. In fond, un om cate poate face? Conteaza si mentalitatea poporului - care la momentul acesta cuprinde cuvinte precum: director, pitipoance, masini, vile, smechereli, numai MUNCA nu.
Pana romanii nu isi vor schimba gandirea, tara tot in noroi va fi - decat daca nu vine dictatura - am vazut ca la ordine directe toti reactioneaza foarte bine.

| CandyHearts a răspuns (pentru deyutza135):

Da stiu, oricum mai am cateva luni pana implinesc 18, deci nu pot vota, dar familia mea nu merge la vot... happy

| mgtow a răspuns (pentru deyutza135):

Si sa fure el cu udrea si cu boc, putea sa faca bine tuturor dar acum Ponta baga la dosare impotriva coruptiei de nu-i vezi cum isi rod unghiile - un bun inceput a fost asta + ca a scazut tva-ul la 9% iar in viitor mai bine vom trai. Mie mi-e indiferent ca eu mai mult am noroc in viata dupa optimism indiferent de saracie si la cat se plange lumea eu voi trai bine in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Tu dar alti?

| M25M a răspuns (pentru deyutza135):

A da uitasem...rusine sa imi fie, cum sa uit ca de cand am intrat a fost super-mega-ultra bine pentru Romania, pentru noi romanii. Ca din suta aia de miliarde de euro imprumutata, nu numai ca am iesit din criza dar acum traim ca sultanii.
Stiu ce ai sa zici" Criza nu este vina lui Basescu, ci este vina contextului financiar mondial". Nu este departe de adevar dar sa-ti amintesc ce zicea cu sfidare si siguranta Basescu in 2008 " Romania refuza sa intre in criza"...Iar din banii imprumutati daca nu se foloseau pentru folosul propriu si pentru nepotisme poate ca nu se taiau pensii, salarii, alocatii nesimtite, nu se inchideau scoli, spitale, nu crestea numarul somerilor la un milion. Ba dupa toate astea tot nu s-au gasit bani...
A da si uite o fapta buna pe care mi-am amintit-o, el ne-a scos din criza in 2009 ca asa a zis oficial, chipurile in timpul campaniei electorale pe TVR1, deci mea culpa stiam eu ca am omis ceva.

| mgtow a răspuns (pentru CandyHearts):

Ehe sa stii ca te inseli, poate voua va place sa traiti rau in Romania de-l sustineti dar eu vad ca doar a flendurit manganul cat a putut fara sa aiba pic de mila de cei care trag ore la greu pe bani putini. O sa vezi tu cand iese USL la putere si cate vor schimba aia, lasati pesimismul la o parte dar daca o tineti la rau e normal ca de belea aveti parte. Puteai sa dai un reply dar vad ca n-ai avut curaj.

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Daaaaaaaaa.USL-ul stii ce o sa faca? comunism asta o sa faca

| mgtow a răspuns (pentru deyutza135):

Ar trebui sa invete misterul de a fi optimist, si in ziar spunea cei care se rugau la Dumnezeu si erau optimisti s-au vindecat de boli grave asa si in viata daca esti pesimist atragi raul, optimist ai parte de belsug in orice vrei. Doar oamenii care au lene sa fie optimisti nu vor sa inteleaga acest concept si nu inteleg ca singuri isi fac rau.

| Dumnezău a răspuns:

A bagat Rumunija in Uniunea Ieuropeana.Da', lasa, ca dupa si-a bagat Uniunea in noi de ne-a lesinat.Numai la fonduri ne-a dat!

Apropo, unde e logofatul Arthur, sa consemneze marile fapte de vitejie ale voievodului Traian, tata si patriarh al romanilor?

| FreePanda a răspuns:

Bun si votati la loc PSD care a fost inainte si a facut un rahat mai mare... eu consider ca nici unul nu merita conducerea. Singurul pe care l-as vota ar fi Vadim pentru ca e nebun ca mine si ar aduce schimbari mari in Romania. Cu PSD si PDL o sa ajungem sa ne manance cainii.

| MMihai a răspuns:

Va rog sa spuneti daca in afara de scandalurile interminabile pe care le-a creat a facut o fapta buna pentru Romania?==cred că nici una.

| M25M a răspuns (pentru CandyHearts):

"Basescu ne-a ajutat sa trecem de criza" dar afirmi in prima intrebare ca e criza. dubios.
Corecta afirmatia ta ca usl vrea sa vina la putere ca sa fure(ce partid nu ar face asta) dar pana acum crezi ca basescu nu a furat. Cu taierile de salarii, pensii si alocatii, cu maririle TVA-ului, a preturilor si a impozitelor, cu inchiderea spitalelor si a scolilor, cu reducerea numarului de salariati si de locuri de munca plus cu imprumutul de 100 mld euro tot nu sunt bani si tot nu am iesit din criza. Oare pentru ca cei de la putere au furat? NOOO, cei din pdl (si sunt multi) merita un loc la parnaie alaturi de majoritatea clasei politice, ghici ce toti fiind la fel. Dar avand in vedere faptul ca din 2004 basescu si pdl sunt la putere, nu ti se pare logic ca ei au furat de au rupt, ca ei au furat mai mult decat ceilalti pentru ca ei administrai, gestionau, controlau, distribuiau fondurile europene si bugetul?
Eu am bac-ul luat acum cativa ani, sunt si la facultate in anul 2- singurul motiv pentru care ti-am zis asta ca sa ma iei in serios si nu la misto cum ai facut cu acel utilizator.
"va fi prea tarziu sa mai scapati de USL" - teoretic este democratie, care implica schimbarea conducerii unui stat altfel aceiasi conducere pe o perioada mai indelungata ar insemna regim totalitar. Noi cei care vrem sa-l dam jos pe Basescu(asa agramati, needucati, inculti cum suntem) vrem o schimbare, este de ajuns, a facut foarte mult rau pentru tara si pentru noi, nu pentru ca(si aici cel putin in cazul meu) sustinem USL-ul, sau psd-ul sau "comunistii".
Daca si astia se vor dovedi ineficienti, corupti si neascultatori la interesele romanilor atunci masura cea mai democratica si simpla este protestul impotriva lor. Cum am iesit in strada in ianuarie sa protestez impotriva lui Basescu, pot la fel de simplu sa o fac si impotriva lui crin sau lui ponta.

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Hai so luam asa, e o poza foarte optimista in care unu e indreptat cu o pusca si alta poza care e cu un pisoias inofensiv e pesimista. hai sa fim seriosi.

| M25M a răspuns (pentru deyutza135):

Mai fata da Basescu ce dracu a facut. ok astia sunt "comunisti"-ca asa e la moda- dar o analogie simpla aduce in evidenta si caracterul totalitar al lui Basescu(vezi de cate ori si-a insusit atributiile premierului, vezi de cate ori a incalcat constitutia). Daca usl= comunism, atunci este la fel de legitim, just, logic si rationa echivalenta dintre Basescu(PDL) si fascism. Nu crezi?
Apropo stiai ca. Basescu a fost ministru in PCR(partidul comunist roman), deputat FSN(Frontul Salvarii Nationale), sub conducerea lui Iliescu, iar in perioada lui Iliescu, traian a fost ministru in acele guverne, si ca in 2008 alaturi de PDL la guvernare a fost si PSD-ul(sau atunci erau buni, nu salivau inca la ciolan si de aia au fost tolerati la guvernare alaturi de PDL)?
Invata mai intai ce inseamna diferenta dintre comunism si social democratie, si apoi invata ce inseama democrat- liberalismul si fa o corelatie cu faptele savarsite de basescu sa vezi daca respecta democratia si "statul de drept" pe care le rosteste flegmatic mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cât de cretin/slugoi să fii, ca la o întrebare simplă şi banală, adresată de cineva, în care ţi se cere să răspunzi ce fapte bune a făcut băsescu, să vii să spui că nu mergi la referendum şi că ce nasoi sunt USL? thinking V-a îndobitocit băsescu ăsta, de cu greu vă veţi mai reveni vreodată. Adică nu, staţi, v-a deşteptat mă, să nu mai puteţi fi manipulaţi de comunişti. laughing

Faptă bună pentru România? Una atât de importantă nu ştiu să fie. Or fi fost unele mai nesemnificative care au fost eclipsate de toate dezastrele şi hoţiile comise.

Sau da, fapta cea mai bună şi democratică, atunci când l-a pus prim-ministru pe boc, după ce tocmai a fost dat jos din funcţie, iar majoritatea parlamentară îl propusese pe Johannis.

| CandyHearts a răspuns (pentru M25M):

Deci nu l-am luat la misto pe acel utilizator ci m-am referit in general... si pana la urma toti fura si sunt de acord cu asta( toti am fura daca putem, nu? sa nu zica unu ca nu, ca nu-l cred.) dar pana la urma PDL-ul a furat si acum nu mai au asa mare dorinta de a fura in continuare ca au cam obtinut tot ce vor, dar USL-ul abia vine cu o pofta mare de bani si vor fura mai mult ca PDL-ul, o alta problema cu inchiderea locurilor de munca, multi din ei au diplome luate pe copiat si bani (ATENTIE nu ma refer la tine, sa nu crezi ca nu te iau in serios), plus ca daca te duci la banca sunt 20 de casiere, 3 sefe, vicesef etc de ce sa nu fie numai jumatate? ca pana la urma tot te face sa astepti ore in sir dupa ele, ca ba ca-si beau cafeaua, ba barfesc, deci bani in plus pentru nimic.Cu spitalele? medicii(care nici ei nu prea stiu nimic) lasa seringa si cutitele chirurgicale in om si dupa da vina tot pe pacient, medicii care i-au spaga si omul care nu are bani moare? acesti medici au fost si inainte de Basescu si daca Basescu se i-a de ei, oamenii zic ca vrea sa taie din ei ca sa poata "fura" el... nu va fi bine cu nimeni fiindca toti fura, dar il prefer pe Basescu mi se pare cel mai linistit si sigur nu a furat mai mult decat vor fura cei de la USL, sper ca ma intelegi happy

| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu se luau toate masurile de austeritate eram mult sub greci acum. Asta este clar pentru ca Romania nu are nici o sursa externa de venit CONSTANTA cum avea Grecia turismul si exportul de alimente specifice zonei.

Nu este cazul sa ajunga USL-ul la putere. Hai sa ne gandim un pic la istorie:

Decembrie `89 la revolutie sunt ucisi peste 1100 de romani
In restul europei de est comunismul dispare fara macel,
Ion Iliescu ia puterea fara alegeri
Asasinii raman nepedepsiti.
Dispar fabricile si uzinele Romaniei, dispar irigatiile
Mai `90 Ion Iliescu este ales presedinte cu `85% din voturi dupa interceptari telefonice Cotroceni-Moscova;
La scurt timp Romania este in razboi civil, mineriada din iunie, se moare din nou.
Iliescu le multumeste minerilor, asasinii raman nepedepsiti.
Ion Iliescu castiga inca doua mandate de presedinte, apoi devine puterea din spatele tronului PSD,
Creaturile epocii Iliescu pun mana pe banii tarii, rup mass media de realitatea, rup politica de creier.
Tara se goleste de oameni, peste 3 milioane de oameni emigreaza, natalitatea se prabuseste,
Romania este cea mai mizera tara din Uniunea Europeana!

Il prefer pe Becali la putere dar USL-ul sau PRM-ul in nici un caz!

| M25M a răspuns (pentru CandyHearts):

Iti inteleg punctul tau de vedere si mea culpa pentru tonul ironic din primele mele afirmatii.
Eu cred si zic ca dorinta de a fura inca exista pentru PDL si Basescu. Rationalizez astfel: daca ipotetic ramane in functia lui realizeaza ca mai are doi ani de mandat, si in 2014 nu cred ca va mai avea noroc PDL sa fie tot el(ca partid) ales si Basescu stie asta, este constient ca daca acum scapa este o posibilitate si mai mare ca in 2014 ca romanii sa se fi saturat de-a binelea de acest partid si membri sai. Atunci va profita de perioada asta de 2 ani sa continuie cu smecheriile financiare. Ceea ce mi se pare foarte plauzibil.
Iar USL- daca ipotetic vor ajunge la putere cred ca vor fura (ca oricine ) dar o vor faci mai putin, Logica este urmatoarea: daca vin la putere si nu incearca sa faca ceva palpabil si se apuca si ei ca dementi de furat atunci vor pierde orice sansa la alegerile din 2014 si sunt constineti de asta.
Cel putin astea sunt teoriile mele. Oricum daca se va adeveri cele spuse de tine referitor la furtul viitor la USLului atunci la fel cum s-a protestat impotriva PDL-ului, asa ar trebui facut si importiva USL, pana la urma trebuie sa ne pese de noi nu de partid, trebuie sa ne urmarim intresul personal pentru ca nimeni nu o va face de acolo sus, doar unul va fura mai putin decat altul.
Referitor la medici si la profesori, eu unul daca as lucra pe un salariu de nimic si sa fi invatat mult pentru profesie atunci nu as mai fi motivat, nu as mai fi impins sa lucrez cu acel imbold cand stii ca esti cat de cat platit pentru ceea ce faci. Oricum ar fi au fost neglijati.
Gandeste-te ca la un moment dat Basescu avea mai multi consilieri decat presedintele Americii. Gandeste-te din cate si cu ce salarii traiesc parlamentaii, deputatii, senatorii, europarlamentarii asta pe langa afacerile lor "legale". Acolo sunt bani si pentru noi nu. Chestia aia cu salarii si pensii nesimtite a fost doar un teatru marsav si meschin. In fine.
Toate cele bune!

| Hombre explică (pentru CandyHearts):

Eu am intrebat altceva, taci din gura si joacate cu papusile in continuare.

| Hombre explică (pentru M25M):

laughing la-sa minciunile si ineptiile lui Basescu, concret daca acest individ a facut un singur lucru bun pentru Romania ca cele rele le stim.