| AvalohAlyn a întrebat:

De ce aproape toți politicienii din Romania și aici mă refer la președinte și parlamentari chiar și guvernanti, cărora oamenii le fac un mare bine votandu-i și oferindu-le încrederea fara că acești politicieni sa le ofere ceva bun și pentru care merita sa ii votezi, oferindu-le marele privilegiu de a avea funcții importante și de a avea salarii mari, aceștia din urmă politicienii nu le oferă nimic în schimb când ajung la putere și când ajung aleși ci fac totul numai pentru ei? De exemplu ce a oferit Iohannis țării și românilor? Ce a oferit Băsescu? Dar Geoana și Năstase? Tariceanu, Iliescu? Boc? Dancila? Și toți ceilalți aleși? Absolut nimic.E o hotie si nedreptate.Tu le oferi votul, ei nu îți oferă nimic.Si nu vreau să mă refer la pomana electorala de tipul găleților,micilor,,pixurilor,tricourilor,făinii,zahă rului etc ci la ceva pe măsură premiului pe care îl câștigă ei adică funcția publică și importanța, puterea și salariul foarte mare. Ceva benefic pentru oameni, pentru popor, pentru fiecare cetățean.E că și cum tu îl plătești pe un om foarte bine să muncească pentru tine și îi dai și cadouri, bonusuri și tot ce se poate mai bun iar el nu îți oferă nimic în schimb adică sta degeaba nu muncește pentru tine și are toate beneficiile astea. Exact așa e cu ce zic eu.Ce a făcut Iohannis pentru popor? Dar psd-istii aleși? Toată clasa politică e o scursura umană și nu merita cu adevărat nimic de la oameni. Nu Ceaușescu trebuia impuscat ci ăștia ar trebui să faca pușcărie pentru tot nimicul care l-au făcut pentru oameni din 90 încoace.Nu ridic în slavi pe comunisti și pe Ceaușescu dar el în schimb nu a stat degeaba neclintit că Iohannis în privința dezvoltării tarii.A făcut și rele dar și destule pentru tara Ceaușescu și eu nu am prins perioada lui dar vad ce zic oamenii.Sigur că și democrația are lucruri bune dar strict democrația, acest sistem care se datorează tot românilor care au luptat și murit la revolutie nu și ce oferă impostorii de politicienilor din ziua de azi.Chiar mă rog că prezența la vot da fie de 2% fiindcă niciunul nu merita încredere și acest dar oferit in urma votului cetățenilor. Tara e scârbită de toți.Se cearta unul cu altul,Iohannis cu PSD și invers dar cu adevărat ei nu îți oferă nimic,nimic ți-e,mie sau părinților,fraților și copiilor voștri cu toate că îi votezi și le oferi funcții și mulți bani indirect prin acea alegere a ta și a majorității E trist și regretabil. Avem numai oportuniști, mincinoși și impostorii in fruntea tarii asteia și mă gândesc poate daca ar fi fost ales un Gigi Becali care nu are interes în bani și în funcție publică și putere că el deja le are ar fi mai bine pentru tara, așa, pe modelul Trump presedinte in America.E trist, regretabil și nedrept ce se întâmplă în fruntea României. Ce părere aveți de ce am spus? Am dreptate măcar puțin sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a da raspunsuri la tot ce-ai insirat ar trebui sa se scrie o carte si n-ar avea nici un rost.
O sa-ti raspund la ultima intrebare: in general ai dreptate dar s-ar putea face unele nuantari, cred ca nu toate ideile sunt corecte suta la suta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce ne-au oferit ei in schimb dupa ce lumea ia votat o MARE MU+IE asta ne-au dat in schimb pentru ca ei dupa ce s-au vazut in scaun gata cu cersitul voturiilor si cu promisiuniile si declaratiile gata TATA acum ia mai luati voi o MU+IE de la noi. Cam asa sta treaba si sa stii ca le-a tinut vreo 30 de ani au vazut ca suntem prosti si asa e, si acum e la fel stai sa vezi mai incolo.

| AC4S4 a răspuns:

Cand se intreaba "ce au oferit oamenilor".
Romania nu e un stat socialist, sa stea poporul cu farfuria iar statul sa ii puna dupa cum crede. Nu, trebuie sa creeze un mediu potrivit pentru ca fiecare sa munceasca si, in consecinta, sa aiba un trai potrivit cu cat a muncit. De asta il tot laudati pe Ceausescu, va placea in comunism-socialism, cand statul se purta ca o mama prea protectiva.
Asa ca lozincile astea cu "Ce ne-a dat x, y, z" sunt inutile. Ei sunt acolo pentru dezvoltarea unui mediu in care orice om muncitor sa poata duce un trai normal.
Principala atributie o are guvernul (adica, din 2012, PSD). Presedintele poate avea si el mici interventii in aceasta zona, dar conditia este ca guvernul sa se ocupe in primul rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate 100%. Ai spus un mare adevăr, ai pus punctul pe I că să zic așa. Cel mai mult îmi place partea asta cu "Toată clasa politică e o scursura umană și nu merita cu adevărat nimic de la oameni. Nu Ceaușescu trebuia impuscat ci ăștia ar trebui să faca pușcărie pentru tot nimicul care l-au făcut pentru oameni din 90 încoace."