| Hombre a întrebat:

Sunt 8 ani de cand Basescu e in functia de presedinte al Romaniei si multe lucruri a promis acest om romanilor. Va rog sa spuneti daca in afara de scandalurile interminabile pe care le-a creat a facut o fapta buna pentru Romania?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu am fost in viata mea cu PSD-ul sau cu alt partid politic. Sunt cat se poate de impartial si mai ales nu puteam sa fiu cu PSD-ul in `90 pentru ca aveam 17 ani nu vad ce te-ar interesa politica la varsta aia.

Cu Ponta o spun pentru ca asta este legea in Romania si nu poate fi deschis un dosar fiindca este premier si are imunitate. Basescu cat era primar era condamdat daca fura vreo daca. Dosarul cu flota e inchis nu e pe rol. Din 2010 este inchis dar nu stiu de unde ai auzit tu tampenii din astea.

Si ba boule, ba dobitocu dracului. Cum ai fost tu acum 32 de ani afara cand ai spus ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani intr-un topic scris de tine acum cateva zile? Dobitocu dracului. Minti da ultimu idiot dupa ce tu cu mana ta scrii ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani!

104 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu cred ca, taman cand incepea sa se gandeasca ce fapta buna sa faca, s-au grabit astia cu suspendarea. Cred ca e deja full de idei de fapte bune. Una a si anuntat-o: mai desfiinteaza 100 de mii de paturi din spitale. Probabil mai are si multe alte idei.
Acum, serios vorbind si incercand sa explic cercopitecilor de ce ar trebui sa voteze duminica (indiferent ca DA sau NU), ma uit si eu la democratiile cu traditie din lumea asta. Peste tot exista alternanta la putere. In SUA alterneaza republicanii cu democratii. In Anglia, laburistii cu conservatorii. Populatia cu drept de vot din aceste tari stie foarte bine ca poate si are parghiile necesare sa sanctioneze derapajele unora sau ale altora.
Ma uit la cei care au raspuns aici, spunand ca ei nu se duc la vot. Sunt aceiasi care daca, de exemplu, li s-ar interzice (discut TEORETIC) dreptul de a detine telefoane mobile, ar sari in sus de 10 metri ca e dreptul lor si nimeni nu li-l poate lua. Si dreptul la vot e tot un drept. Un drept pentru care, acum 22 de ani, au murit niste oameni. Un drept care, pana in '89 era o obligatie deghizata, in conditiile existentei unui partid unic. Cei de varsta mea isi amintesc, in mod sigur, ca, pe vremea impuscatului, daca nu ajungeai la vot cam pana-n pranz, asa, incepeau aia sa-ti sune la usa din ora-n ora sa te mobilizezi. Si, indiferent pe cine votai, tot dracul ala era.
Acum, stau si eu si ma intreb: de ce, de fapt, cand chiar puteti schimba ceva, nu va duceti sa votati? Pentru ca un individ a spus, in decurs de o saptamana, de vreo 4 ori "votati/nu votati"?
Duminica NU sunt alegeri prezidentiale. Duminica avem doar posibilitatea ca, macar pentru urmatoarele 3 luni, sa scapam de un mitocan. Pentru ca nimeni si nimic nu ma poate convinge ca Traian Basescu NU e un mitocan.
Iar daca tot va place atat de mult mitocania, mergeti, votati si legitimizati-o din nou.
Hombre, iarta-ma ca am fost cam off-topic!

| Hombre explică (pentru ardnaxur1961):

Pai tocmai de aceea boborul il vrea inapoi a dat fericirea in ei cand l-a auzit ca mai distruge 100 mii de paturi, la ce dracu se pricepe mai bine decat la distrus, s-au intepat fraierii ca ceilalti vor sa le dea locuri de munca. laughing

| Hombre explică:

Parca incerci sa spui ceva dar ratezi poarta, salariile nu de Basescu au fost marite ca nu era atributia lui asta ci a guvernului. Marirea cea mai supstantiala a facut-o premierul Tariceanu dar atunci Basescu era pus la punct de priemier, nu a avut acces la treburile guvernului asa cum a facuti in ultimi 4 ani de cand la putere a fost PDL si prim ministru marioneta Boc, in aceasta perioada s-a taiat salariile. Problema e urmatoarea, pai daca era obligat sa taie salariile si pensiile intru-o situatie de criza intelegem dar cu austeritatea in buzunar, de ce clica lui si cu el a furat?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Pai stai ma ca toti au furat, dar atata timp cat nu sunt demonstrati nu ii putem acuza de asta ca nu suntem justitie. Nu cred ca e cineva in politica sa nu fi furat. Si pana acum s-a furat. Au furat pana in 2002 cand au avut ce fabrici intregi, dimineata era uzina pe locul ei si seara dispareau 4-5 mii de tone de fier, se carau cu vagoanele de CFR si incarcate cu vole si taiau cuptoare de topitorie de la baza ca sa nu stea sa le demonteze... cu furatul toti au avut-o dar eu spun ca daca vor ajunge USL-ul la putere va fi si mai rau. Cei care stiu economie si politica macar cat de cat nu isi pun asa problema pentru ca este o situatie foarte grava ca o tara sa nu aibe opozitie. Asta inseamna distatura. Daca nu exista opozitie partidul sau partidele de la putere au drept legislativ de a face absolut orice vor atata timp cat nu are cine sa se impotriveasca. Toate dictaturile s-au instaurat cand a disparut opozitia de la comunismul in Romania, in Iugoslavia, Hitler in Germania a venit cand nu a mai existat opozitie, Fidel Castro in primul mandat pana sa fie facuta revolutia din Cuba si sa plece Batisa si asa mai departe. Haideti sa nu inducem lumea in eroare daca vrei sa facem politica dar nu e cazu.

| Hombre explică:

Vezi esti tipic omului care personalitate-ti eclipsata, toti sunt la fel in-trun final zici, nimic mai fals fratie, oamenii au caractere diferite, de ce il bagi pe Antonescu in aceiasi oala cu hotii din PDL au furat impreuna, de ce ma bagi pe mine in aceiasi oala cu talharii care a jefuita tara asta de ce te bagi tu pe tine aparatorul acestor talhari in aceiasi oala cu ei, te-ai intrebat vreo data? Si mai si spui Basescu a facut cele mai putine greseli, frate intrebarea e daca a facut una bucata bine nu daca a gresit mai mult sau mai putin ca ceilalti, nu intreb suficient de romaneste, sau din partea unui neamţ trebuie ca vina intrebarea?

| Hombre explică:

Ptiu, drace ce mi-ai tras-orolling on the floor

| mgtow a răspuns:

A mintit ca va urca salariile si le-a scazut, a taiat pensiile, indemnizatiile pentru gravide, alocatia copiilor scazuta, a urcat tva-ul, a acceptat sa se bage tampita aia de rovinieta cand era boc, a inchis spitale, iar acum a sosit vremea ca noi sa-i spunem ASTA LA VISTA BABE.

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

A facut asta ca sa nu ajungem in saracie ca cei din africa ca sa nu avem datori ca grecii. alt presedinte e adevarat n-ar fi facut asa dar ajungeam in cea mai mare saracie.

| mgtow a răspuns (pentru deyutza135):

Si sa fure el cu udrea si cu boc, putea sa faca bine tuturor dar acum Ponta baga la dosare impotriva coruptiei de nu-i vezi cum isi rod unghiile - un bun inceput a fost asta + ca a scazut tva-ul la 9% iar in viitor mai bine vom trai. Mie mi-e indiferent ca eu mai mult am noroc in viata dupa optimism indiferent de saracie si la cat se plange lumea eu voi trai bine in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Tu dar alti?

| mgtow a răspuns (pentru deyutza135):

Ar trebui sa invete misterul de a fi optimist, si in ziar spunea cei care se rugau la Dumnezeu si erau optimisti s-au vindecat de boli grave asa si in viata daca esti pesimist atragi raul, optimist ai parte de belsug in orice vrei. Doar oamenii care au lene sa fie optimisti nu vor sa inteleaga acest concept si nu inteleg ca singuri isi fac rau.

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Hai so luam asa, e o poza foarte optimista in care unu e indreptat cu o pusca si alta poza care e cu un pisoias inofensiv e pesimista. hai sa fim seriosi.

| mgtow a răspuns (pentru deyutza135):

:)) m-ai amuzat destul cu faza asta. Ala din poza mea e roman (asa a inceput istoria jocului) - aici gasesti o secventa cand intra in actiune: http://www.youtube.com/watch?v=QQ_jhw5TuxA chiar daca pisoiul de acolo ar fi in actiune l-as lua in grija mea.

| WhatheWow a răspuns (pentru deyutza135):

Eba, esti tu?! Helloo, in puii mei!

| MMihai a răspuns:

Va rog sa spuneti daca in afara de scandalurile interminabile pe care le-a creat a facut o fapta buna pentru Romania?==cred că nici una.

| mgtow a răspuns (pentru MMihai):

Lasa ca astia mici nu prea stiu ei cate belele a facut basescu in societatea asta, nici numele nu vreau sa il spun corespunzator cu B mare pentru ca nu merita. Fi sigur ca va fi dat afara pe 29 duminica asta.

| MMihai a răspuns (pentru mgtow):

Nu se știe!
Depinde dacă vor fii, sau nu peste 9, 5 milioane de Da!
Sau cel puțin dacă vor merge să voteze peste 9, 5 milioane de oameni.
Dacă referendumul nu va fi validat, va fi urât de tot.

| Dumnezău a răspuns:

A bagat Rumunija in Uniunea Ieuropeana.Da', lasa, ca dupa si-a bagat Uniunea in noi de ne-a lesinat.Numai la fonduri ne-a dat!

Apropo, unde e logofatul Arthur, sa consemneze marile fapte de vitejie ale voievodului Traian, tata si patriarh al romanilor?

| Hombre explică (pentru Dumnezău):

Aaaa Arthur Ignore nu poate raspunde ca mi-a dat ignore acum cateva luni la o confruntare si cand nu face fata fuge si da ignore, l-am invitat de multe ori sa intram in confruntari politice dar ce crezi ca a vrut lasul, el bâzâie doar cu copii si cand apare rechini fuge. Hai Arthur raspunde-mi, esti invitatul meu.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu se luau toate masurile de austeritate eram mult sub greci acum. Asta este clar pentru ca Romania nu are nici o sursa externa de venit CONSTANTA cum avea Grecia turismul si exportul de alimente specifice zonei.

Nu este cazul sa ajunga USL-ul la putere. Hai sa ne gandim un pic la istorie:

Decembrie `89 la revolutie sunt ucisi peste 1100 de romani
In restul europei de est comunismul dispare fara macel,
Ion Iliescu ia puterea fara alegeri
Asasinii raman nepedepsiti.
Dispar fabricile si uzinele Romaniei, dispar irigatiile
Mai `90 Ion Iliescu este ales presedinte cu `85% din voturi dupa interceptari telefonice Cotroceni-Moscova;
La scurt timp Romania este in razboi civil, mineriada din iunie, se moare din nou.
Iliescu le multumeste minerilor, asasinii raman nepedepsiti.
Ion Iliescu castiga inca doua mandate de presedinte, apoi devine puterea din spatele tronului PSD,
Creaturile epocii Iliescu pun mana pe banii tarii, rup mass media de realitatea, rup politica de creier.
Tara se goleste de oameni, peste 3 milioane de oameni emigreaza, natalitatea se prabuseste,
Romania este cea mai mizera tara din Uniunea Europeana!

Il prefer pe Becali la putere dar USL-ul sau PRM-ul in nici un caz!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

De ce o da-i in gard cu abureli despre moaştele bunicutului Iliescu, era vorba de una bucata fapta buna a lui Basescu.

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

Coplet gresit. PIB-ul unei tari reprezinta produsul intern brut al tarii care nu poate fi incasat nici o-data. Nu are legatura dezvoltarea economica a unei tari cu PIB-ul. Econommia da, dar dezvoltarea economica si stabilitatea economica nu. Drept dovada leul a ajuns peste 4.6 lei si va depasii 5 lei pana la sfarsitul anului daca o sa se continua tot asa. Daca vreti sa facem politica trebuie sa ai habar cat de cat de politica si de economie pentru ca nu poti sa faci politica fara economie asta este evident. Ca sa nu mai adaug ca Grecia are insule care le poate exploata, au iesire la mare intr-o zona in care exista fructe de mare, exista peste comestibil ceea ce la noi exista dar in proportii extrem de mici de aia nici nu exista pescadoare in Romania. Grecia pana in `98 a fost singura tara din Europa care exploata piscicultura in apa sarata. Grecia are un PIB mai mare dar nu inseamna ca o duc mai bine. Inseamna ca au o dezvoltare mai buna dar dezvoltarea bazata pe turism inainte de criza economica nu acum. Uite-te la Spania unde somajul este cu 108% mai mare decat in Romania, mai mult decat dublu. Sa comentez ce vad la Voiculescu si la Badea pe la metrou pe ecranele stiu si eu dar sa privim putin si realitatea nu doar ce vor ei sa ne bage pe gat!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

Pai stai ma ca toti au furat, dar atata timp cat nu sunt demonstrati nu ii putem acuza de asta ca nu suntem justitie. Nu cred ca e cineva in politica sa nu fi furat. Si pana acum s-a furat. Au furat pana in 2002 cand au avut ce fabrici intregi, dimineata era uzina pe locul ei si seara dispareau 4-5 mii de tone de fier, se carau cu vagoanele de CFR si incarcate cu vole si taiau cuptoare de topitorie de la baza ca sa nu stea sa le demonteze... cu furatul toti au avut-o dar eu spun ca daca vor ajunge USL-ul la putere va fi si mai rau. Cei care stiu economie si politica macar cat de cat nu isi pun asa problema pentru ca este o situatie foarte grava ca o tara sa nu aibe opozitie. Asta inseamna distatura. Daca nu exista opozitie partidul sau partidele de la putere au drept legislativ de a face absolut orice vor atata timp cat nu are cine sa se impotriveasca. Toate dictaturile s-au instaurat cand a disparut opozitia de la comunismul in Romania, in Iugoslavia, Hitler in Germania a venit cand nu a mai existat opozitie, Fidel Castro in primul mandat pana sa fie facuta revolutia din Cuba si sa plece Batisa si asa mai departe. Haideti sa nu inducem lumea in eroare daca vrei sa facem politica dar nu e cazu.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

Intrebarea era daca Basescu a facut o fapta buna si tu delirezi ce a facut iliescu. Dar hai sa lamurim asta;
"Daca nu se luau toate masurile de austeritate eram mult sub greci acum. Asta este clar pentru ca Romania nu are nici o sursa externa de venit CONSTANTA cum avea Grecia turismul si exportul de alimente specifice zonei."
Aici incerci tu sa da-i un gol dar nu nimeresti poarta. Cum adica daca nu lua masurile de austeritate eram sub greci. I-a fii atent, greci sunt de mult in pioneze, turimul lor ramura cea mai importanata de venit a scazut pentru ca s-a dezvoltat alte poluri de turism si a trait la un nivel ridicat pentru ca a facut multe imprumuturi pe care nu le mai poate rambursa si de aici se intelege usor de ce sunt in aceasta situatie, ei aveau salarii si pensii prea mari pentru veniturile care le realizau. Pensiile lor erau de 3-4 ori mai mari decat salariu pe economie al romanilor. Deci situatia nu se compara, insa te intreb La noi s-a facut imprumuturi s-a taiat salariile si pensiile s-a facut restructurari si cu austeritatea in buzunar s-a furat pe rupte, aici e problema care trebuie sa o vezi. Tu vorbesti de moastele celor care a guvernat acu m 15 ani lasa-i dracu s-a dus, problema e ca trebuie pus stop la toate astea si atunci te intreb cine, Basescu cu ai lui care le-a facut sau alti mai tineri care nu sunt implicati in magariile celor dinainte.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

Ca sa iti explic pe rand ca tot o-data iti e greu sa pricepi:
- Nu are legatura asumarea raspunderii cu opozitia unei tari. Absolut nici o legatura!
- Al doilea lucru Basescu nu taie salariile. Asta face guvernul dar iar vorbesti ce nu stii si esti complet pe langa subiect;
- FMI nu dicteaza ofera solutii pe care le respecti pentru ca ai un imprumut obtinut de la ei. Se vede ca habar nu ai pic de economie este ca si in cazul unei firme, partile care ofera imprumutul pot lua decizii peste actionarii majoritari conform legislatiei europene atata timp cat in consiliul de administratie actionarii majoritari sunt decazuti din administratia economica a firmei deoarece se constata ca acestia nu au solutii pentru returnarea imprumutului si pentru a nu fi executata juridic firma sau falimentata sau licitata pentru returnarea banilor. Este o lege economica stabilitata de unii de 15 ori mai competenti decat noi cu vreo 130 de ani in urma;
- Eu nu sustin nici un guvern dar USL-ul sunt prea incompetenti pentru a conduce o tara, drept dovada euro se apropie rapid de 5 lei dupa ce guvernele de pana acum au reusit o stabilitate din 2005 pana azi;
- Spitalele din sate au fost inchise si sunt de acord si cu inchiderea celor din orase pentru ca exista medicina privata mai ieftina decat cea publica. Intr-un spital de stat medicii indiferent de culoarea politica cer spagi mai mari decat taxele de la spitalele priovate dar marea masa a populatiei nu realizeaza asta. Eu nu ma refer la elite ma refer la populatia de la tara si nepregatita care nu isi da seama ca in acele spitale mai repede mori decat sa fi tratat;
- Nu am spus ca cei mai buni lideri pe care i-a avut Romania pana acum pentru ca ala a fost Constantinescu care a luat o tara cu datorii de peste 1300 de miliarde de lei vechi si a lasat-o cu 8 miliarde de lei vechi datorie la sfarsitul mandatului, deci a fost mult peste oricine dar poporul nostru de idioti cum a spus si Tutea nu a stiut sa aprecieze asta. Ala acum este invitat la dineuri cu marii sefi de state si marii oameni de afaceri, academicieni si economisti ai lumii si il doare undeva de politica daca a vazut ca nu are cu cine sa faca treaba;
- Cu institutiile europene ti-am mai explicat de ce se tine cont de deciziile lor nu se face neaparat ca ei si daca nu erau ei sa ne dea imprumutul acum nu mai exista urma de spital sau de administratie in Romania pentru ca nu existau salarii pentru ei;
- O tara de lingai prosti si inclulti nu suntem dar probabil ca tu nu ai iesit in viata ta in afara granitelor. O tara de hoti poate ca da dar forta de munca si creierele din Romania sunt pe locul 3 in lume vazute dupa indieni si chinezi. Ca esti tu vazut afara ca un prost cand interactionezi cu persoane de afara asta este cu totul altceva dar probabil ca si acolo te bagi in discutii in care nu ai cunostinte si din acest motiv!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

Inteligent raspuns ba baiatule. Sa iti ajute Dumnezeu sa mergi si tu prin Europa si prin lume in viata cat merg eu intr-un an. Voi inghititi tot ce e in presa ca afara e totul roz, ca nu stiu ce. Au infrastructura mai buna si servicii dar nivelul de trai nu este mult peste noi decat pentru cei care muncesc. Romanii care se duc acolo si muncesc 10-12 ore pe zi da castiga dar cei de acolo care muncesc 6 sau 8 ore pe zi in functie de domeniu nu castiga mai mult ca noi raportat la preturile din tara respectiva. Englezii o duc de exemplu de 15 ori mai rau ca noi ca si salarii pentru ca ei cheltuie pe mancare 700-800 de lire pe luna deci nu mai vorbii ca esti compelt pe langa dar este bine ca macar ai recunoscut ca tu esti tampitul in discutia asta!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Pensile la ei erau cam cu 15-30 la suta mai mari decat salariul nostru mediu in functie de domeniul in care au lucrat. Eu nu am spus ca astia nu au furat pentru ca absolut toata clasa politica fura dar am spus ca daca ar venii USL-ul la putere ar fi mult mai rau. Nu poti sa pui la putere doi puscariasi. Ponta numai cu doctoratul isi lua 20 de ani. Fals, uz de fals, fals in acte publice, fals in declaratii publice, ocuparea abuziva a unei functii pentru a ocupat loc intr-o universitate pe baza doctoratului si asa mai departe, nerespectarea deciziilor curtii constitutionale pentru ca a plecat la Bruxelle pe langa altele dar asta este clara. Nu poti pune asemenea oameni sa conduca o tara. Macar Basescu a facut dar nu este demonstrat de justitie. Cand va fi condamnat da dar pana atunci nu suntem justitie ca sa dam noi decizii si da vorbesc de cei care au guvernat acum 15 ani pentru ca 70-75% din PSD sunt tot cei de atunci, sunt prea putini tineri!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Nu o dau in gard. Am spus ca daca va veni PSD-ul la putere va fi jale nu ca ar fi bun Basescu. Nici unul nu sunt buni dar PSD-ul a vandut tara si a adus-o in situatia in care este astazi si din acest motiv nu e cazul sa revina la putere!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

Bai fratioare tu te da-i mai smek ca ai fost pe afara, i-a fii atent aici; In 1990 marea majoritate a populatiei urla cat ii tinea bojogii ca Ion Ratiu si C.Coposu le vinde tara, acum vii tu si o alta parte a electoratului care ati fost cu PSD atunci si spuneti invers, ca PSD a vandut tara si a adus-o in situatia in care este astazi.
Bai frate tara e aici, insa golanii care o guverneaza de 4 ani in frunte cu Basescu a facut-o praf (Basescu acum cateva zile a declarat ca dupa ce isi reia functia de presedinte mai desfiinteaza 100 de mii paturi la spitale) tu esti orb? Si mai ai si tupeul sa-mi spui ca nu esti cu Basescu, dar nici cu PSD pai tu cu cine dracu' esti bai cu martieni. Esti basist si in sange, si de o naivitate si rar intalnita daca tu crezi ca vorbesti cu vreun prost mai ales cand spui ca; "Nu poti sa pui la putere doi puscariasi." care puscariasi ma "Ponta numai cu doctoratul isi lua 20 de ani" pai a fost condamnat!? n-am stiut ca un destept ca tine spune de cineva care nu are nici macar un dosar instrumentat e puscarias si spui si sigur cati ani va fi condamnat laughing Atunci Basescu care a furat casa cand era primar cati ani ia daca ponta pentru plagiat ia 20 de ani laughing
Si al doilea puscarias care e!?!? Basescu? "Macar Basescu a facut dar nu este demonstrat de justitie." mai puta Basescu are dosar pe rol dar sa intrerupt pentru ca are imunitate dar poate da norocul peste el sa si-o piarda.
Ia fii atent frate, cu mine sa n-o arzi ca esti jmek ca ai fost pe afara, dupa felul cum gandesti pot comite o eroare sa-ti dau 5-18 ani stiind ca si la varste inaintate unii gandesc la fel, dar ma risc sa zic ca ai vreo 25-30 de ani dupa felul cum spui ca te duci mereu pe afara.Sa stii ca am inceput sa-i urasc pe acestia care se umfla ca sunt mai destepti doar pentra ca a trecut de doar de bariera dintre tari si casa nu mai te umfli si la mine, atentie, acum 32 de ani am fost prima data afara, ai inteles, da? Si, mucles.

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

rolling on the floor "Si ba boule, ba dobitocu dracului. Cum ai fost tu acum 32 de ani afara cand ai spus ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani intr-un topic scris de tine acum cateva zile? Dobitocu dracului. Minti da ultimu idiot dupa ce tu cu mana ta scrii ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani!"
Inseamana ca imi citesti postarile.
Vezi diferenta dinte mine si tine e ca eu tot ce citesc mai citesc si printre randuri, iar tu inghiti tot.
Acolo unde am spus ca am 18 ani daca citesti atent vei vedea coniuctura si iti vei da seama ca e la misto.De fel imi place mult umorul.
Te-ai manifestet exact ca un pusti si ai inceput sa injuri ca un badaran cand ai descoperit ca undeva am spus ce varsta am fara sa fii sigur de acesta, tipic celor suse mai inainte despre Ponta.
17+22=37 de ani virsta ta si e adevarat ca m-am inselat doar am spus in raspunsul anterior;
"dupa felul cum gandesti pot comite o eroare sa-ti dau 5-18 ani stiind ca si la varste inaintate unii gandesc la fel, dar ma risc sa zic ca ai vreo 25-30 de ani dupa felul cum spui ca te duci mereu pe afara" insa ceea ce e mai grav ca ai 37 de ani si gandesti ca un pusti de 16 ani. La revolutie aveam 33 de ani.
Doar o categorie de indivizi incepe sa injure cand nu poate sa tina piept unei contradictii, prosti, drept pentru care iti meriti mult rafnita FUNDA.

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

L-am ridicat eu in slavi pe Basescu? Nici vorba! Nu imi curg deloc balele, nu ma enervez absolut deloc dar cand un om vorbesti asa merita sa ii raspunzi in acelasi mod doar ca mult mai direct ca sa inteleaga! Ideea este ca Basescu daca ar fi singur nu ar avea puterea sa faca nimic si ceilalti avand un presedinte in opozitie nu ar putea sa faca totul dupa bunul plac si in plus Basescu a furat, evident dar nici vorba cat PSD-ul adica Nastase, Geoana si Roman. Roman cu Nastase iti spun pentru ca eram la conducerea uzinei Autobuzu Bucuresti dupa ce terminasem facultatea in `98 cand primisem utilaje noi care s-au vandut printr-un contract semnat de Nastase la fier vechi pentru ca au fost casate dar ele erau de 4 zile in functiune, venisera in ambalajul original, aveau sisteme digitale multe pe care scria clar ca nu au nici 100 de ore de functonare si asa mai departe. Daca nu ar exista opozitie ne-am intoarce inapoi in perioada in care tara a fost distrusa de PSD-ul de atunci cu cine spui tu Basescu, Nastase, Iliescu, Roman, Dinescu, Caramitru, Ana Blandiana, Paunescu, Sergiu Nicolaescu, Barladeanu, Stanculescu si toti ceilalti!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Nu. Am inceput sa injur pentru ca vorbesti aiurea si asta meriti. Si de fapt nu te-am injurat ti-am spus ceea ce esti de fapt! Daca tie iti place umorul inseamna ca ai un omor foarte prost imi pare rau pentru tine. Daca aveai 33 de ani la revolutie nu gadeai asa tinand cont de cum s-a trait atunci din cauza celor care conduc astazi in frunte cu toti si Basescu si PSD-ul si PRM-ul dar cei mai vinovati sunt cei din fostul FSN si Vadim care exceptand situatia lui Basescu toti sunt in PSD acum si din acest motiv sunt impotriva acestei gloate! Practic comunismul nu a facut nimic. A facut Transfagaranul, canalul Dunare-Marea Neagra, Intercontinental etc. dar in toate acestea si multe altele au murit peste 3, 8 milioane de oameni ceea ce nu se poate compara cu absolut nici o performanta deci totul a fost 0!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru the2k):

Gresit! Atata timp cat in una din camerele parlamentului nu exista cel putin jumatate din membrii apartinand altor partide cu exceptia celor care sunt la guvernare nu exista o forta de opozitie cu putere decizionala ceea ce inseamna ca opozitia este degeaba ne avand nici un cuvant de spus deci partidul care se afla la putere are putere absoluta asupra deciziilor tarii mai ales acum cand Curtea Constitutionala nu mai poate anula deciziile parlamentului dupa noua lege singurul lucru pe care il poate face este sa o trimita la revizuit si chiar daca schimbi o virgula se numeste ca este revizuita sau adaugi un paragraf sau iei un paragraf si a doua oara nu mai poate avea nici un cuvant curtea constitutionala.

Eu va inteleg ca sunteti suparati pe Basescu, si eu sunt in principal pentru marirea TVA-ului pentru ca asta mi-a scazut cu foarte mult cifra de afaceri a firmei si m-a afectat cel mai mult dar in egala masura sunt suparat si pe politica economica a USL-ului pentru valorile la care a ajuns euro si ma afecteaza aproape la fel de mult deocamdata dar daca nu va ajunge macar la o stabilitate daca nu sa scada ma va afecta in continuare mult mai mult decat marirea TVA-ului. Supararea nu trebuie sa o manifestam prin demiterea unui presedinte si continuarea instabilitatii economice, trebuie sa punem in balanta totul si sa luam o decizie, asta nu neaparat eu sau alte persoane neimplicate si care nu au timp si chef de politica (,) cat cei care se duc la vot maine.

Daca vreti cu adevarat o analiza impartiala cititi putin presa straina nu cea interna. Citit ceea ce spun ziarele de afara si veti vedea in ce situatie sunt USL-ul si cate de criticati sunt. Daca doriti sa va dau mai exact datele uitati-va in editiile The Sun, The Guardian, Le Figaro, Reuters si cam atat am citit si existau numai critici!

| SaveTheNature a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Daca ai o afacere,care iti merge prost, tai salariile angajatilor, sau te reprofilezi astfel incat afacerea sa mearga bine? ia gandeste-te?
Bai desteptule, un presedinte inteligent,porneste motoarele economiei, pentru ca tara sa inceapa sa prospere, nu taie salariile tuturor sa o ingroape de tot.
Halal presedinte, halal masuri, halal alegatori.
Smecherii si hotii s-au imbogatit pe timp de criza si fraierii au saracit.

| SaveTheNature a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Basescu si-a luat rolul executiv. El practic a taiat si spanzurat, incepand de la guvern, premier. si terminand cu propriul partid, si intreaga populatie. Tot ce s-a decis in tara asta s-a decis cu acrdul lui de dictator.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca o afacere iti merge prost primul lucru pe care il faci in absolut business din lumea asta este sa reduci din personal, apoi minimizezi profitul pentru redresare si reduci salariile angajatilor care nu au fost destituiti. Astea sunt in absolut orice afacere primele masuri pe care le iau angajatorii nu doar in Romania si in afara. Un exemplu concret este la spanioli unde rata somajului a crescut enorm datorita incercari de redresare a investitorilor. Un presedinte inteligent ce motoare ale economiei sa porneasca? Romania la ora actuala nu are industrie, poate acapara consumul intern de energie in sistem propriu, nu are agricultura pentru ca un inteligent care acum din cericire e in parnaie si cu un nomenclaturist comunist au terminat sistemele de irigatii. Nu va mai bagati mai copii in discutii cu subiecte care va depasesc pentru ca nu rezolvati nimic, doar umpleti forumul de replay-uri complet deplasate si care pot fi explicate economic si foarte clar de oricine are cunostinte minime. E usor sa zici pornesti motoarele economiei dar nu mai e economie! Nici Spania nu mai are economie, nici grecia, vor urma suta in suta Italia si Portugalia, nu o spune nimeni dar veti vedea.

A doua chestie pe care vreau sa o explic, spuneai de reprofilatul afacerii. Intr-o perioada in care afacerea merge prost in nici un caz nu te vei putea reprofila pentru ca acapararea unei noi piete reprezinta noi investitii pentru utilaje, traininguri ale angajatilor, avize, autorizatii, reclama pentru a avea o piata de desfacere in acel nou profil, investitiile sunt uriase, practic pornesti de la 0 cu firma si asta nu o faci intr-o perioada in care iti merge prost, este evident pentru orice idiot!

| SaveTheNature a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Hai ca iti explic eu cu mintea mea ingusta.
Ce trebuie schimbat in Romania:
1 Birocratia. Trebuie inlesnita, posibilitatea cetatenilor romani, si investitorilor straini, pentru a deschide o afacere in Romania.
2.Impozitarea averilor. Si aici ma refer, ca cei care isi cumpara 3, 4, 5, 6, locuinte, sa plateasca impozit dublu, triplu. astfel se evita prapastia sociala, polaritatea etc.
3.Confiscarea averilor dobandite ilicit, a tuturor averilor care nu p[ot fi declarate cu acte. Si nu vorbesc de haiducie, ci vorbes de o masura perfect legala.
4 Schimbarea constitutiei, si acele lagi din constitutie, care nu sunt clare. Ca cine face evaziune fiscala sa poata fi arestat.
5.Inlaturarea imunitatii parlamentara (asa cum au facut solvacii zilele trecute).

Si hai sa iti mai explic ceva. Spania Italia, Grecia, Portugalia sunt exemple negative. Tin sa te anunta ca planeta are peste 200 de tari.
Si hai sa nu ne intindem in lume hai sa ramanem aici in vagauna noastra puiule.
Polonia, a avut crestere economica incredibila pe timp de criza. Si tot pe timp de criza a reusit sa-si readuca imigrantii inapoi in tara.
Ca sa nu mai vorbim de toate tarile scandinave(Finlanda Norveagia Suedia Danemarca Islanda, care au reusit sa treaca cu brio peste criza. Si as mai enumera Austia, Elvetia, Solvenia si lista continua.
Si dragul meu, Grecii Italienii i-au inlaturat deja pe conducatorii lor care nu si-au facut treaba.
Grecia a intrat in criza tocmai datorita incapabilitatii conducatorilor lor. Au avut presedinti incapabili.
Conducatori demni de admiratie sunt ai Poloniei. Sa stii ca Polonia in 2004, se batea cu romanii pe locurile de munca din strainatate Acum au plecat inapoi in tara lor care prospera.
Si inca ceva fiule. Acum,votam sa plece Basescu,pentru ca a facut prea putin,mult prea putin. In toamna se fac alegeri -atunci am o sumedenie de optiuni. Pot alge pe cine doresc.
Si inca ceva, daca nici USL-ul nu isi face treaba asa cum imi doresc eu, pur si simplu voi iesi in strada democratic asa cum am facut-o in ianuarie anul acesta. desi stim cu cata violenta s-a intervenit.(nedemocratic).
Si inca ceva copilas.
Grecia Spania Italia, sunt tari care au cheltuit, au cheltuit mult ~(ma refer la cetateni) si-au permis multe multe ca sa intre in gaura.
Insa noi, am avut cureaua stransa tot timpul (salarii de mizerie) -apoi a venit Basescu si ne-a strans cureaua de gat din cauza altor risipitori.
Imi pare rau, dar ce vina am eu cetatean al romaniei, ca am cheltuit 6 milioane pe luna, din care am dat 4 milioane la facturile umflate de baietii destepti de la Hidroelectrica s.a.m.d?
Te rog frumos-intelege odata, ca nu asa trebuie sa stea lucrurile. CRde-ma pe cuvant, cadaca era un alt presedinte, unul demn -pana acum acesti baieti destepti dispareau.
Presedintele are foarte multe parghii, D-aia isi puna toata lumea baza in el, si nu in alt cineva.Presdintele decide multe, El e varful, El desemneaza Prim ministr-ul care mai apoi desemneaza- ministrii. Stiu ca nu poate face multe fara ajutorul parlamentului.
Dra un presedinte corect, atrage dupa el toata sutinerea populatiei.
Pana si Sarcozi a fost dat jos! si uita-te la FRanta!
Crede-ma ca se poate mult mult mult mai bine de atat! Cum te poti multumi cu atat de putin? mai ales ca Romania nu sta pe nisip Romania sta pe pamant roditor! cu resurse cu aur cu fier, cu muncti frumosi cu rauri si lacuri cu mare!
Are toate posibilitatile pentru a inflori, fara piedicile UE!
Si sincer, aceeasi atitudine care o am acum impotriva lui Basescu, o voi avea peste 2 ani maximum impotriva USL-ului daca nu isi vor face treaba(sau indiferent de cine va prelua puterea in noiembrie).
Iti arat 2 sate unul langa altul (unul prospera, celalat sat e dezastru) si tinand cont ca ambii primari fac parte din acelasi partid.
Ne intrec albanezii usor usor -cred ca ne-au intrecut.
Dar Polonia Polonia
Se poate se poate muult mai mult de atat!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru SaveTheNature):

1. Birocratia sunt de acord ca trebuie simplificata sa se ajunga macar ca in vremea lui Constantinescu, dar dupa aia a venit bunicu vostru si a renuntat la proiectul de sistem informatizat pe care incercase Tapu sa il dezvolte. In rest...invata sensul cuvantului inlesnire. Investitorii vin in Romania dar asta nu este treaba presedentiei ci a ministrului muncii si a primarilor pentru a oferii terenuri ieftine si a-i scutii de plata impozitelor pe plan local pentru ca cele nationale nu permite legea sa nu fie platite, intram deja in treba fiscului daca nu platesti impozitul pe profit;
2. Sunt de acord cu asta dar nu o vor face nici un partid si mai ales USL-ul pentru ca sunt extrem de multi oameni cu bani acolo si asta inseamna sa isi puna singuri impozite, dar nici PDL-ul sau un alt partid nu vor face asta;
3. O lege in acest sens a fost adoptata inca din 2009 dar poti spune foarte frumos ca ai castigat banii la jocuri de noroc de exemplu sau sa iti faci doua firme si sa comercializezi produse intre acele doua firme. Acest lucru este perfect legal atata timp cat nu recuperezi abuziv TVA-ul de la stat;
4. Constitutia a fost schimbata si legile sunt foarte clare dar nu se aplica, in plus aici trebuiesc respectate si legile europene. Daca imi arati un singur articol neclar din constitutie privind evaziunea fiscala eu ma arunc in fata tramvaiului. Este foarte clara legea dar poti sa visezi noaptea cine face evaziune si cine nu? Evaziunea exista in toate tarile lumii pentur ca nu se stie cine sunt evazionistii, dar atunci cand sunt prinsi au cam fost bagati in parnaie din `95 pana azi dar e greu sa ii gasesti;
5. Acest lucru trebuie facut de parlamentul ala cam prost e adevarat pe care il pupi tu in cur nu are absolut nici o legatura cu presedintele tarii;

Polonia a avut inainte de criza acea crestere economica prin accesarea de fonduri europene, asta a fost pana in 2005 acea crestere cu 28, 3%, acum nu inregistreaza aproape nici o crestere, este sub 3% in ultimii ani. Finlanda, Slovenia si Islanda sunt in recesiune, uite-te la datoria Sloveniei de peste 150 de miliarde de euro. Restul tarilor de acord da sunt ok din punct de vedere economic dar nu le poti compara cu Romania si acolo meritul nu este al guvernului pentru ca in tarile nordice exista un parlament unicameral care ia deciziile de comun acord cu uniunea investitorilor si oamenilor de afaceri si meritele sunt ale lor.

A doua chestie daca tu spui ca Grecia a intrat datorita conducatorilor esti complet idiot inseamna sau nu ai citit un ziar european dinainte de situatia de criza in viata ta, decat presa noastra de **** probabil. Intre `94 si `2010 grecii nu au platit taxe si impozite. Erau 0. In Italia a cazut turismul si apoi au cazut hoteluri, restaurante, pensiuni si toti marii contribuabili, de la asta afacerile s-au axat mai mult pe alte domenii, acele domenii au devenit supraaglomerate, si de aici falimentul in masa si criza. Sarkozy (Asa se scrie) a fost demis si acum il plang, Franta a inregistrat in acest trimestru o scadere economica de 4, 4%.

UE nu este o piedica, fara banii UE acum erai la cersit pe undeva, fara sistem sanitar, fara politie si jandarmerie, fara armata, fara servicii pentru ca UE a dat imprumutul pentur plata bugetarilor. Albania este in recesiune din 2006 inca nu ne intrece si Polonia da, evident ca ne intrece, dupa caderea comunismului in totdeauna a fost peste noi. Ceea ce spui tu cu presedintele nu am cum sa iti dau dreptate pentru ca tu inghiti ce spune presa noastra fara a fi constient ce se intampla cu adevarat si fara a te uita putin peste cat rau au facut USL-ul si cate s-au intamplat in nici jumatete de an de guvernare. Peste 350.000 de firme au dat faliment datorita instabilitatii euro, si mie mi-a scazut profitul cu peste 20% si este in continua scadere, probabil pana undeva la 27-28%, cei care au un business sunt cu totii nemultumiti pentru ca scad profiturile, angajatii care nu au prea multe cunostinte de management spun ca da ba ca nu e bun asta dar nu realizeaza ca daca investitorii si cei care au afaceri pica si ei vor ramane pe drumuri. Daca nu stii sa faci o analiza nu mai imi spune ce e in presa ca nu asta e realitatea!

P.S.
Invata sa scrii corect!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru SaveTheNature):

1. Birocratia sunt de acord ca trebuie simplificata sa se ajunga macar ca in vremea lui Constantinescu, dar dupa aia a venit bunicu vostru si a renuntat la proiectul de sistem informatizat pe care incercase Tapu sa il dezvolte. In rest...invata sensul cuvantului inlesnire. Investitorii vin in Romania dar asta nu este treaba presedentiei ci a ministrului muncii si a primarilor pentru a oferii terenuri ieftine si a-i scutii de plata impozitelor pe plan local pentru ca cele nationale nu permite legea sa nu fie platite, intram deja in treba fiscului daca nu platesti impozitul pe profit;
2. Sunt de acord cu asta dar nu o vor face nici un partid si mai ales USL-ul pentru ca sunt extrem de multi oameni cu bani acolo si asta inseamna sa isi puna singuri impozite, dar nici PDL-ul sau un alt partid nu vor face asta;
3. O lege in acest sens a fost adoptata inca din 2009 dar poti spune foarte frumos ca ai castigat banii la jocuri de noroc de exemplu sau sa iti faci doua firme si sa comercializezi produse intre acele doua firme. Acest lucru este perfect legal atata timp cat nu recuperezi abuziv TVA-ul de la stat;
4. Constitutia a fost schimbata si legile sunt foarte clare dar nu se aplica, in plus aici trebuiesc respectate si legile europene. Daca imi arati un singur articol neclar din constitutie privind evaziunea fiscala eu ma arunc in fata tramvaiului. Este foarte clara legea dar poti sa visezi noaptea cine face evaziune si cine nu? Evaziunea exista in toate tarile lumii pentur ca nu se stie cine sunt evazionistii, dar atunci cand sunt prinsi au cam fost bagati in parnaie din `95 pana azi dar e greu sa ii gasesti;
5. Acest lucru trebuie facut de parlamentul ala cam prost e adevarat pe care il pupi tu in cur nu are absolut nici o legatura cu presedintele tarii;

Polonia a avut inainte de criza acea crestere economica prin accesarea de fonduri europene, asta a fost pana in 2005 acea crestere cu 28, 3%, acum nu inregistreaza aproape nici o crestere, este sub 3% in ultimii ani. Finlanda, Slovenia si Islanda sunt in recesiune, uite-te la datoria Sloveniei de peste 150 de miliarde de euro. Restul tarilor de acord da sunt ok din punct de vedere economic dar nu le poti compara cu Romania si acolo meritul nu este al guvernului pentru ca in tarile nordice exista un parlament unicameral care ia deciziile de comun acord cu uniunea investitorilor si oamenilor de afaceri si meritele sunt ale lor.

A doua chestie daca tu spui ca Grecia a intrat datorita conducatorilor esti complet idiot inseamna sau nu ai citit un ziar european dinainte de situatia de criza in viata ta, decat presa noastra de **** probabil. Intre `94 si `2010 grecii nu au platit taxe si impozite. Erau 0. In Italia a cazut turismul si apoi au cazut hoteluri, restaurante, pensiuni si toti marii contribuabili, de la asta afacerile s-au axat mai mult pe alte domenii, acele domenii au devenit supraaglomerate, si de aici falimentul in masa si criza. Sarkozy (Asa se scrie) a fost demis si acum il plang, Franta a inregistrat in acest trimestru o scadere economica de 4, 4%.

UE nu este o piedica, fara banii UE acum erai la cersit pe undeva, fara sistem sanitar, fara politie si jandarmerie, fara armata, fara servicii pentru ca UE a dat imprumutul pentur plata bugetarilor. Albania este in recesiune din 2006 inca nu ne intrece si Polonia da, evident ca ne intrece, dupa caderea comunismului in totdeauna a fost peste noi. Ceea ce spui tu cu presedintele nu am cum sa iti dau dreptate pentru ca tu inghiti ce spune presa noastra fara a fi constient ce se intampla cu adevarat si fara a te uita putin peste cat rau au facut USL-ul si cate s-au intamplat in nici jumatete de an de guvernare. Peste 350.000 de firme au dat faliment datorita instabilitatii euro, si mie mi-a scazut profitul cu peste 20% si este in continua scadere, probabil pana undeva la 27-28%, cei care au un business sunt cu totii nemultumiti pentru ca scad profiturile, angajatii care nu au prea multe cunostinte de management spun ca da ba ca nu e bun asta dar nu realizeaza ca daca investitorii si cei care au afaceri pica si ei vor ramane pe drumuri. Daca nu stii sa faci o analiza nu mai imi spune ce e in presa ca nu asta e realitatea!

P.S.
Invata sa scrii corect!

| SaveTheNature a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

1 Iar imi povestesti de ministri si prim-ministrii, si uiti sa-mi spui ca de fapt prim -ministrul este rodul presedintelui. Si bineinteles implicit si indirect si ministrii sunt tot rodul presedintelui.
2. Spui ca birocratia trebuie schimbatA. Basescu si ai lui nu au schimbat-o, si bineinteles, nici ceilalti nu o vor schimba( ce prevazator esti tu, ce critic politic si analist economic.
3 Esti de acord ca impozitarea averilor trebuie facuta dar nu au facuta Basescu si ai lui, dar stii tu sigur ca nici urmatorii nu o vor face. iar esti analist politic economic si altele.
Si in fine, stii ca am dreptate. Stii ca Basescu si ai lui nu au facut nimic concret pentru tara. Ceva care sa se simta, ceva cu care sa ma mandresc ca sunt roman.
Si stii si tu ca s-au balbait tot timpul.
Ca tai ca nu taie. Cu pensiile la fel.Au vrut sa dea o lege neconstitutionala -sa taie pensiile.Noroc ca i-a oprit justitia.
Pe mine ma omoara mediocritatea. Nu vreau sa te jignesc cu ceva. Iiti dau dreptul si la replica. Dar iti vo descrie un pro-basist.
Probasistul in primul rand este
-Mediocru - pentru ca se multumeste cu putin, pentru ca nu isi da lui o sansa, si are imresia ca daca el ca om nu este capabil de mult, bineinteles ca nici presedintelui nu trebuie sa-i ceara mult
- Fricos si fara demnitate. pro basistul este fricos, pentru ca se teme de mai rau. Nu iese in strada de teama lui Basescu, si ii este teama de cei ce vor veni. Ii este teama de drobul de sare de pe soba. Ii este teama sa riste, in general ii este teama.
-Influentabil -pro basistul chiar crede ca vine comunismul - ceea ce este practic imposibil, tinand cont de acordurile Romaniei cu UE SI NATO. si de Comisia Europeana.
-Rau - rau pentru ca nu-i pasa de oamenii simpli -de batrani, de saraci, de cei defavorizati.Nu le pasa ca batranii chiar mor din lipsa medicamentelor, de faptul ca multe spitale au fost inchise., Nu le pasa de educatie si sanatate. Stalpii unei natiuni!
-Mincinos- atunci cand sustii un mincinos.Un om care se razgandeste de 3 ori in 5 minute. Care nu are discursuri clare si decise, ferme, si calculate pe care sa nu le schimbe de la 1 minut la altul.Sustinand un mincinos, si tu pro-basist esti mincinos.Sa nu uitam ca a desemnat si sustinut un prim-ministru balbait -Boc.
- Ignorant cand sustii un om care, nu a iesit macar sa spuna 2 cuvinte oamenilor care il sustineau pe Raed Arafat, oamenilor care au iesit democratic in strada sa-si spuna off-ul, si si-au luat bastoane pe spate.- oare nu e asta ignoranta?
-Slab in gandire- slab in gandire pentru ca, inca nu a aflat ca astazi 29 iulie,se voteaza demiterea lui Basescu,pentru ca mai apoi,in cateva luni sa voteze pe oricine doreste, fara sa puna stampila pe USL. in toamna poti alege ce presedinte doresti, ce partid doresti.
-Fara speranta- ii este frica sa spere. Pro -basistului ii este frica sa spere,pentru ca asa cum nu spera in viitorul lui,probasistului ii este teama de viitor. Gandeste negativist,si are impresia ca aceasta este gandirea corecta.
Pro -basistului a gandit mereu negativ, si culmea dorintele i s-au indeplinit pe tot parcursul mandatului lui Basesu -salarii taiate, tva -marit, taxe auto mari, si foarte mari etc etc.
-Necompetitiv. Pentru ca nu rede in fortele sale, pro -basistului ii este teama sa intre in competivitate cu colegii de clasa de serviciu. Asa si intregii natiuni pro-basiste, ii este teama sa intre in competivitate cu celelalte tari europene.
Se complace in situatia in care este, si i se pare absolut normal, ca locul lui sa fie acolo la coada clasamentului.
Iresponsabil- Desi e la conducere de 8 ani, timp in care nu a reusit sa aduca tara la un standard cate de cat occidental (tinand cont de numarul de tbc-isti,"hepatitisti", hoti, corupti, analfabeti etc etc. pro-basistul va da mereu vina pe partide de dinaintea lor. De multe or arunca vina pe, comunism, pe Stefan Cel Mare si unii ajunga pana la Decebal si Burebista.
Pro -basistii nu isi asuma nereusita. Ba din contra -o numeste reusita in mod abuziv.

ps- sa nu incerci sa-mi descrii USL-istul -pentru ca nu sunt usl-ist -sunt ce doresc Pana in toamna am timp (democratic) sa decid cu cine voi vota (si ca presedinte si ca partid).
Deocamdata nu imi doresc decat sa dispara Basescu pe care il urac pana din adancaul inimii.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca tu crezi ca o sa imi pierd a doua oara timpul sa citesc toate tapeniile pe care le scrii inseamna ca visezi frumos. O-data a mai mers dar dupa ce am vazut ce prostii ai spus nu ma mai chinui sa citesc toata povestea ta!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Nu am fost in viata mea cu PSD-ul sau cu alt partid politic. Sunt cat se poate de impartial si mai ales nu puteam sa fiu cu PSD-ul in `90 pentru ca aveam 17 ani nu vad ce te-ar interesa politica la varsta aia.

Cu Ponta o spun pentru ca asta este legea in Romania si nu poate fi deschis un dosar fiindca este premier si are imunitate. Basescu cat era primar era condamdat daca fura vreo daca. Dosarul cu flota e inchis nu e pe rol. Din 2010 este inchis dar nu stiu de unde ai auzit tu tampenii din astea.

Si ba boule, ba dobitocu dracului. Cum ai fost tu acum 32 de ani afara cand ai spus ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani intr-un topic scris de tine acum cateva zile? Dobitocu dracului. Minti da ultimu idiot dupa ce tu cu mana ta scrii ca mai ai cateva luni pana faci 18 ani!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Cum ba care comunisti tu esti sanatos?
- Florin Georgescu ministrul finantelor director la Directia Control de Stat a PCR;
- Andrei Marga ministrul afacerilor externe membru al PCR din timpul studentiei mai exact din `77 de cand s-a reintors in tara de la nu stiu ce bursa luata prin partidul comunist chiar el a recunoscut;
- Daniel Chitoiu inca de la terminarea facultatii ocupa functia de director al cinematografului Patria si devine un membru marcant al PCR;
- Ioan Rus care fusese desemnat si el ministru scrie chiar in biografia de pe blog ca a fost cel mai activ membru al Tineretului Comunist Roman;
- Corneliu Dobritoiu comandantul institutului de Medicina Militara din Bucuresti, apoi ofiter in directia 5 (Aia a PCR nu trupa Directia 5 ca tu le incurci) si clar acolo nu ajungeau decat membrii politici nimeni nu lua atunci functii de conducere fara sa fie in securitate sau in partid;
- Ministrul Justitiei Titus Corlatean membru al PCR, discipol al lui Silviu Brucan si ulterior consilier adjunct al lui Dan Martian;
- Mariana Campeanu ministrul muncii director adjunct al Directiei centrale de Statistica Bucuresti, apoi sef de serviciu in aceiasi institutie, membra a tineretului comunist, apoi membra a PCR pana in `87 cand paraseste in mod ilegal tara in urma unei neintelegeri cu Stefan Andrei;
- Ecaterina Andronescu membra a PCR, conduce mai multe manifestatii pro PCR pana in `1981 cand pleaca intr-o excursie in Germania Comunista, trece ilegal in Germania Federala chiar pe frontiera unde ramane pana in 1992;
- Rovana Plumb inca din timpul facultatii devine membra a PCR, intre `84 si `86 ocupa functia de director al Clubului Roman al Pescarilor, apoi director adjunct al URBIS;
- Mircea Diaconu nu mai enumar totul ca ma apuca dimineata pentru ca s-a scris si in presa si toata lumea stie activitatea sa in PCR;
- Puiu Hosotti viceprimar al Constantei membru al PCR intre `83 si `89;
- Leonard Orban, fiul fostului primar al Brasovului Vasile Orban, membru al PCR, secretar de partil la I.A.C.S.I.M.;
- Lucian Isar ministru delegat pentru mediul de afaceri, secretar de partid la Scanteia Sucuresti din februarie `89 pana in decembrie `89.

Toate informatiile le poti gasi pe wikipedia, siteul arhivelor statului pentru ca sunt desecretizare, tot ce este acolo coincide cu ce este pe wikipedia si in unele cazuri este mai mult decat pe wikipedia, si in cartea "Reminiscentele Sistemului Politic din perioada Comunista" a lui Galatean. Despre Mariana Campeanu, Ecaterina Andronescu si Puiu Hosotti vorbeste si Pacepa in Orizonturi Rosii la un moment dar nu dezvoltand dar spunandu-le numele sub care scriau rapoarte de securitate. Nu stiu daca sunt 3-4 ministrii care nu sunt comunisti cum poti sa intrebi daca vad vreun comunist? Iati tu oi ca iti dau eu mielu!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

inca o data iti mai spun ba netotule, care comunisti, chiar nu pricepi ca nu mai e nimeni comunist acum, pai asa poti sa spui de toti romani care a fost membri de partid bai inginerul lui peste probabil si tu ai fost utecist sau pioner. Dar lasa asta inginere, stii cat s-a incasat la buget mai mult in ultimele doua luni fata de incasarile pe care le facea guvernul Boc? 400 de milioane euro si stii de ce mai orbule, pentru ca nu mai sunt talharii PDL-isti UDREA, BLEJNAR, VIDEANU BAIETII DESTEPTI care le-a suspendat contractele si care a supt peste un miliard de dolari din banul public. Asta trebuie sa vezi tu mai natafletule nu comunisti si cai verzi pe pereti. Esti tu inginer si om de afaceri cand mi-o creste mie par in capul...

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Vorbesti prostii. 400 de milioane de euro crestere economica in 2 luni ar insemna euro sa fie undeva la 2-2.5 lei deci hai sa nu mai vorbim prostii daca esti pe langa subiect. Nu am spus ca sunt om de afaferi. Am o afacere intr-adevar ca orice om care a muncit in viata si nu a fost idiot sa cheltuie banii pe alte tampenii. Unii au bagat banii in case si masini eu am facut ceea ce mi-a placut si ce am vrut sa realizez in viata.

P.S.
Prima oara sa iti creasca... si apoi sa iti creasca par in capul ei!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Si inca ceva "Ba netotule" cum care comunisti ba daca nu mai esti membru inseamna ca nu te mai numesti comunist? Ca si istoricul ala francez in `90 dupa revolutie ca toti sunt dizidenti cum au tinut in spate doi oameni o tara intreaga. Intrebare de om tampit si mai era si istoric. Asa ceva spui tu acum, cum poti sa pretinzi ca nu mai e nimeni comunist? Daca atunci ai facut parte dintr-un partid inseamna ca tu crezi in doctrina acelui partid politic, si din moment ce crezi intr-o doctrina politica respectiv comunismul inseamna ca esti comunist corect?

Nu am fost nici UTC-ist si nici pionier pentru ca parintii au venit din Germania fiind la un moment dat membrii ai familiei nu parintii sau cineva apropiat dar rude membre ale partidelor totalitar democrate germane si nici sa fi vrut desii nu mi-am dorit nici o-data si nu as fi putut sa am vreo legatura cu partidul si mai tarziu nu am avut nici un motiv sa fac parte dintr-un partid politic, iar apoi dupa `90 nu au mai existat partide nici macar un partid unic pentru ca nimeni nu crede in nici o doctrina, toti se plimba de la un partid la altul, nu au platforme de guvernare deloc, atunci cand ar trebui sa aiba platforme conforme cu idealurile doctrinei pe care o sustin si asa mai departe!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

Serios s-a incasat dar nu din economie, s-a suptiat fraudele la jmecheri, contractele baietilor la energia electrica a statului au fost suspendate, banditi aia de la ANI sunt in vizor etc, faptul ca acum se face auditurile la ministere si sunt controale peste tot au dat de dracu, evazionisti, deci e un inceput si cred ca se poate si mai mult.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Asta ar insemna o crestere bugetara de peste 7% si un deficit bugetar undeva la 4.5-5%. Cu cifrele astea este imposibil ca leul sa nu se aprecieze masiv dar euro a crescut. Daca s-ar intampla in realitate o crestere economica atat de brusca si de mare euro ar fi cu siguranta sub 3 lei si nu cred ca exagerez daca spun chiar sub 2.5 lei. In 2002 euro era 32.000 de lei vechi adica 3.2 lei noi si deficitul era undeva aproape de 3% cu toate ca este adevarat exporturile se faceau si in alta moneda nu doar euro dar daca ar fi asa cum spui tu sa intre in visteria statului atatia bani am fi printre cei mai tari din Europa si asta ar fi insemnat ca UE sa creasca ratele datoriei publice si public garantata a Romaniei dar aceasta au fost discutii sa scada pe tema deprecierii leului. Nu s-a intamplat este adevarat dar s-a tot discutat pana marti de asta, ziarele iti stau la dispozitie poti verifica.

Ca asa au spus astia la TV nu stiu pentru ca nu prea mai am nici un fel de incredere in presa romana sa o citesc dar daca au spus o asemenea prostie absolut nimeni care a interactionat in viata lui cu bancile si cu politicile monetare nu va crede aceasta tampenie pentru ca ii da de gol cursul euro fara absolut nici un fel de drept de apel!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

Rectific.Da ai dreptate, am cautat informatia si de fapt cele 400 de milioane era altceva, dar incasarea la buget e mai mare tocmai din motivele pe care ti le-am spus, evaziunea fiscala a scazut datorita auditurilor care se face acum.

| M25M a răspuns:

Hmmm... fapta buna si Basescu in acelasi context... blasfemie.
Nu stiu ce sa raspund, acum serios vorbind oricat de obiectiv as fi nu imi vine in minte nimic bun facut de Basescu si de PDL.

| deyutza135 a răspuns (pentru M25M):

Intrarea in uniunea europeana nu-i nimic la tine?

| IQ156 a răspuns (pentru deyutza135):

Umm...Tu sti ca intrarea in UE era deja planificata de Emil Constantinescu, dar nu a mai ajuns ca el sa faca acest lucru? Chiar si daca nu ar fi fost Base, tot am fi intrat in UE in 2007...

| M25M a răspuns (pentru deyutza135):

A da uitasem...rusine sa imi fie, cum sa uit ca de cand am intrat a fost super-mega-ultra bine pentru Romania, pentru noi romanii. Ca din suta aia de miliarde de euro imprumutata, nu numai ca am iesit din criza dar acum traim ca sultanii.
Stiu ce ai sa zici" Criza nu este vina lui Basescu, ci este vina contextului financiar mondial". Nu este departe de adevar dar sa-ti amintesc ce zicea cu sfidare si siguranta Basescu in 2008 " Romania refuza sa intre in criza"...Iar din banii imprumutati daca nu se foloseau pentru folosul propriu si pentru nepotisme poate ca nu se taiau pensii, salarii, alocatii nesimtite, nu se inchideau scoli, spitale, nu crestea numarul somerilor la un milion. Ba dupa toate astea tot nu s-au gasit bani...
A da si uite o fapta buna pe care mi-am amintit-o, el ne-a scos din criza in 2009 ca asa a zis oficial, chipurile in timpul campaniei electorale pe TVR1, deci mea culpa stiam eu ca am omis ceva.

| Hombre explică (pentru M25M):

laughing la-sa minciunile si ineptiile lui Basescu, concret daca acest individ a facut un singur lucru bun pentru Romania ca cele rele le stim.

| M25M a răspuns (pentru Hombre):

Am precizat in primul comentariu al meu la intrebarea ta ca nu a facut nimic bun.big grin

| SaveTheNature a răspuns (pentru deyutza135):

Romania nu a intrat in Uniunea Europeana datorita lui Basescu! Habar n-ai!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Pai stai ma ca nu are nici o treaba Basescu, sunt pur si simplu altgoritmi economici prin care se poate explica si demonstra foarte clar ca acest lucru nu s-a intamplat!

| Hombre explică (pentru FurtunaDiesel):

Sigur ca nu are nicio vina Base, e chiar un sfant el si Boc.
http://www.youtube.com/watch?v=3MKj5r_-5kE&feature=player_detailpage

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Hombre):

Nu a spus nimeni ca este un sfant, scuze eu citisem din greseala pe prima pagina a topicului postul tau cu "la-sa minciunile si ineptiile lui Basescu, concret daca acest individ a facut un singur lucru bun pentru Romania ca cele rele le stim."

Sumele incasate nu stiu daca sunt sau nu mai mari pentru ca inca nu s-a facut situatia pe acest trimestru al anului dar evaziunea fiscala a inregistrat o scadere intre 7 martie si 22 mai anul acesta, de atunci este relativ constant procentul +/- 1.5% datele sunt publice la Biroul de Informare Publica si Relatii cu Presa din cadrul Parchetului de pe lânga Înalta Curte de Casatie si Justitie nu le spun de la mine din burta si exista si undeva la Institutul National de Statistica in mod normal dar nu am cautat pe acolo, normal ar fi sa fie. Evaziunea fiscala a avut o scadere serioasa de 13, 3% in perioada pe care ti-am spus-o, apoi o scadere de 0, 9-1, 6%, ai acolo toate datele si dosarele concrete care au fost solutionate!

| WhatheWow a răspuns:

Unii pe linga faptul ca sint prosti de cariera mai si uita repede. Plinge unul care ia ironizat 8 ani, cu lacrimi de crocodil si ei se si arunca, cu batista. Telenovela tipic romaneasca. Sa gresesti e omeneste, dar sa faci de doua ori aceeasi greseala, e dovada de prostie.

| WR104 a răspuns:

A facut multe fapte bune dar fiind atat de modest a ascuns totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc, numai intrarea in UE imi vine in minte. Altceva, nu prea. Insa conteaza faptul ca prin intrarea in UE am avut si avem acces la fonduri pentru a ne ridica tara. In fond, un om cate poate face? Conteaza si mentalitatea poporului - care la momentul acesta cuprinde cuvinte precum: director, pitipoance, masini, vile, smechereli, numai MUNCA nu.
Pana romanii nu isi vor schimba gandirea, tara tot in noroi va fi - decat daca nu vine dictatura - am vazut ca la ordine directe toti reactioneaza foarte bine.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Demersurile pentru UE erau incepute de Constantinescu mai concret iata cronologia faptelor;
Aderarea României la Uniunea Europeană a avut loc la 1 ianuarie 2007. Această dată a fost propusă la summitul de la Salonic din 2003 și confirmată la Bruxelles pe 18 iunie 2004. Raportul de țară privind progresele României din octombrie 2004 a afirmat de asemenea data de 1 ianuarie 2007 ca dată de aderare pentru România și Bulgaria. Cele două țări au semnat Tratatul de aderare pe 25 aprilie 2005 la Abația Neumünster din Luxemburg.
Deci, această dată a fost propusă la summitul de la Salonic din 2003 și confirmată la Bruxelles pe 18 iunie 2004 iar Basecu pe atunci era primarul capitalei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cât de cretin/slugoi să fii, ca la o întrebare simplă şi banală, adresată de cineva, în care ţi se cere să răspunzi ce fapte bune a făcut băsescu, să vii să spui că nu mergi la referendum şi că ce nasoi sunt USL? thinking V-a îndobitocit băsescu ăsta, de cu greu vă veţi mai reveni vreodată. Adică nu, staţi, v-a deşteptat mă, să nu mai puteţi fi manipulaţi de comunişti. laughing

Faptă bună pentru România? Una atât de importantă nu ştiu să fie. Or fi fost unele mai nesemnificative care au fost eclipsate de toate dezastrele şi hoţiile comise.

Sau da, fapta cea mai bună şi democratică, atunci când l-a pus prim-ministru pe boc, după ce tocmai a fost dat jos din funcţie, iar majoritatea parlamentară îl propusese pe Johannis.

| stpu a răspuns:

E incredibil ca aceasta tara dupa 20 de ani de la comunist inca n-a inteles ce inseamna democratia.
De ce astepti ca Traian Basescu sa faca ceva bun pentru tara cand in parlament sunt 400 de parlamentari care ar trebui sa faca acelasi lucru, dar n-o fac si nimeni nu-i intreaba nimic, nimeni nu-i suspenda cand lipsesc, cand dorm pe fotolii?
Traian Basescu e un singur om dintr-un sistem politic foarte complex.
Eu mai mult imi doresc demisia umflatilor de senatori si deputati care isi aranjeaza doar afacerile, decat demisia unui singur om.
A, si sa scoata naibii imunitatea pentru deputati si senatori!

| Hombre explică (pentru stpu):

"Eu mai mult imi doresc demisia umflatilor de senatori si deputati care isi aranjeaza doar afacerile, decat demisia unui singur om."
Suficient sa-mi dau seama in ce directie bati, vrei sa marchezi un gol dar ratezi cu propiile-ti idei monsieur, pe deoparte iti dau dreptate ca nu s-a invatat democratia, dar Basescu e primul care nu a invatat asta si nu o va invata niciodata conform declaratiei lui;
" Eu nu pot sa conduc institutiile statului in mod democratic"
Cat priveste raportul Basescu singur si 400 de parlamentari nu-i tot una, acest singur Basescu in ultimi 8 ani de cand e presedinte a generat scandaluri politice mai mult decat 400 parlamentari la un loc. Deci se pare ca esti intr-o eroare de socoteli chiar si de principii avand in vedere ca o doza de nationalism iti curge prin vene, si zic aceasta tot din ideile tale;
Mai precis e vorba de una bucata "ţigan gras", " ţiganii(îmi pare rău dar eu am dex de dinainte de ’89) prin oraş pot cumpăra oameni",
"aşa că beţivul ăsta a luat bani de la el. a băut banii. să-i ia cămătarul casa? nu. ce să facă cu ea? el oricum are castel. îi ia fata. da, fata. copilul beţivului, zisă Vica, va ajunge pe mâna ţiganilor. cum? păi cum, frumos. se urcă personajul dubios în Bmw se duce acasă la beţiv, sparge uşa, o ia pe fată pe sus, îi dă o palmă, o urcă în maşină. hasta la vista, baby!" Si in timp ce asta se intampla pe la tine presedintele Basescu ce face!?!? Iata,
http://www.youtube.com/watch?v=mxP6z9sdNls
Si te mai intrebi de ce tiganii isi permit sa faca asa ceva, cine-i incurajeaza? Saracul Basescu, e si el singur impotriva noastra.

| stpu a răspuns (pentru Hombre):

N-am sa vorbesc despre coruptia sau crima organizata din Romania ca ea exista peste tot, nu doar la Cotroceni...Nu Basescu ii da ordin judecatorului sa-i elibereze, ci tiganii ii platesc cu sume colosale. Unde sunt baietii aia de la crima organizata? A, pai da, sunt ocupati cu jocurile politice. Da, stiu ca la un moment dat exista un CAP, dar fara dovezi greu sa-l condamnam.
Cat despre ideile mele... Sa nu uitam finalul:
"P.S. textul nu este decât o proză şi trebuie tratat ca atare. autorul nu se face responsabil de autenticitatea întâmplării, cum de altfel, nu se face vinovat pentru răpiri, şi nici atât pentru că s-a murdărit Merţanul. poate e vinovat că plouă, poate puţin."

| Hombre explică (pentru stpu):

"Nu Basescu ii da ordin judecatorului sa-i elibereze, ci tiganii ii platesc cu sume colosale."
Frate ce-mi faci, imi arunci placenta noului nascut pe ochi minti sa-mi invaluesti judecata matura, nuuu fratie, nu merge scuza asta, rotile justitiei are bete-n spite, e facuta praf tocmai din comporatment, el insusi Traian Base lider maxim are dosare si sunt la sertatare...imunitatea, cine stie, poate da norocul peste el maine, Iar baietii de la crima organizata speculeaza prostiile sefului.
Sigur ca autorul nu se face responsabil de autenticitatea intamplari, insa tare drag mi-ar fi daca celor care face aceste intamplari, le-ar cade catusele pe maini dar nu se stie, caci ce poate aduce uneori o zi nu aduce anul.

| stpu a răspuns (pentru Hombre):

Tuturor ne-ar fi drag daca vinovatii ar plati. Dar in momentul ala voi incepe sa-mi dau singur palme crezand ca traiesc doar un vis laughing

| CandyHearts a răspuns:

Bai Spetznaz, bai baiete de unde dumnezeu sa-ti dea bani daca e criza? voi numai la bani va ganditi? munciti si apoi mai vorbim, sunt sigura ca mai mult de 70% din tinerii care vor sa-l dea jos pe Basescu sunt fara bac si nici nu muncesc(invatati si apoi mai vorbim), Basescu a facut multe,ne-a ajutat sa trecem oarecum de criza care a fost acum cativa ani(da prin taierea salariilor ca daca erau aceleasi salarii muream de foame ca Grecia),i-a bagat pe cei care fura la "mititica" adica Nastase si astia care acum sunt bagati pe rand la puscarie (daca va uitati la stiri acum toti intra la puscarie si nu datorita USL-ului), USL-ul nu vrea dacat sa ajunga el la putere ca sa "fure" tot ce poate, nu fiti orbi in spatele lor este cineva puternic, Antonescu si Ponta sunt doar niste papusi, in spatele lor este si Iliescu(daca stiti ce s-a intamplat la revolutie si cine a fost vinovat de moartea a mii de romani, atunci sigur nu va place de Iliescu), votati pentru Basescu... daca nu, va fi prea tarziu sa mai scapati de USL.

| deyutza135 a răspuns (pentru CandyHearts):

Dsefapt nu trebuie sa te duci la fot daca esti cu base deoarece daca votezi orice ai pui acolo se va falsifica de USL mama nu merge la vot. p.s eu inca nu sunt majora ca sa merg la vot

| CandyHearts a răspuns (pentru deyutza135):

Da stiu, oricum mai am cateva luni pana implinesc 18, deci nu pot vota, dar familia mea nu merge la vot... happy

| mgtow a răspuns (pentru CandyHearts):

Ehe sa stii ca te inseli, poate voua va place sa traiti rau in Romania de-l sustineti dar eu vad ca doar a flendurit manganul cat a putut fara sa aiba pic de mila de cei care trag ore la greu pe bani putini. O sa vezi tu cand iese USL la putere si cate vor schimba aia, lasati pesimismul la o parte dar daca o tineti la rau e normal ca de belea aveti parte. Puteai sa dai un reply dar vad ca n-ai avut curaj.

| deyutza135 a răspuns (pentru mgtow):

Daaaaaaaaa.USL-ul stii ce o sa faca? comunism asta o sa faca

| M25M a răspuns (pentru CandyHearts):

"Basescu ne-a ajutat sa trecem de criza" dar afirmi in prima intrebare ca e criza. dubios.
Corecta afirmatia ta ca usl vrea sa vina la putere ca sa fure(ce partid nu ar face asta) dar pana acum crezi ca basescu nu a furat. Cu taierile de salarii, pensii si alocatii, cu maririle TVA-ului, a preturilor si a impozitelor, cu inchiderea spitalelor si a scolilor, cu reducerea numarului de salariati si de locuri de munca plus cu imprumutul de 100 mld euro tot nu sunt bani si tot nu am iesit din criza. Oare pentru ca cei de la putere au furat? NOOO, cei din pdl (si sunt multi) merita un loc la parnaie alaturi de majoritatea clasei politice, ghici ce toti fiind la fel. Dar avand in vedere faptul ca din 2004 basescu si pdl sunt la putere, nu ti se pare logic ca ei au furat de au rupt, ca ei au furat mai mult decat ceilalti pentru ca ei administrai, gestionau, controlau, distribuiau fondurile europene si bugetul?
Eu am bac-ul luat acum cativa ani, sunt si la facultate in anul 2- singurul motiv pentru care ti-am zis asta ca sa ma iei in serios si nu la misto cum ai facut cu acel utilizator.
"va fi prea tarziu sa mai scapati de USL" - teoretic este democratie, care implica schimbarea conducerii unui stat altfel aceiasi conducere pe o perioada mai indelungata ar insemna regim totalitar. Noi cei care vrem sa-l dam jos pe Basescu(asa agramati, needucati, inculti cum suntem) vrem o schimbare, este de ajuns, a facut foarte mult rau pentru tara si pentru noi, nu pentru ca(si aici cel putin in cazul meu) sustinem USL-ul, sau psd-ul sau "comunistii".
Daca si astia se vor dovedi ineficienti, corupti si neascultatori la interesele romanilor atunci masura cea mai democratica si simpla este protestul impotriva lor. Cum am iesit in strada in ianuarie sa protestez impotriva lui Basescu, pot la fel de simplu sa o fac si impotriva lui crin sau lui ponta.

| M25M a răspuns (pentru deyutza135):

Mai fata da Basescu ce dracu a facut. ok astia sunt "comunisti"-ca asa e la moda- dar o analogie simpla aduce in evidenta si caracterul totalitar al lui Basescu(vezi de cate ori si-a insusit atributiile premierului, vezi de cate ori a incalcat constitutia). Daca usl= comunism, atunci este la fel de legitim, just, logic si rationa echivalenta dintre Basescu(PDL) si fascism. Nu crezi?
Apropo stiai ca. Basescu a fost ministru in PCR(partidul comunist roman), deputat FSN(Frontul Salvarii Nationale), sub conducerea lui Iliescu, iar in perioada lui Iliescu, traian a fost ministru in acele guverne, si ca in 2008 alaturi de PDL la guvernare a fost si PSD-ul(sau atunci erau buni, nu salivau inca la ciolan si de aia au fost tolerati la guvernare alaturi de PDL)?
Invata mai intai ce inseamna diferenta dintre comunism si social democratie, si apoi invata ce inseama democrat- liberalismul si fa o corelatie cu faptele savarsite de basescu sa vezi daca respecta democratia si "statul de drept" pe care le rosteste flegmatic mereu.

| CandyHearts a răspuns (pentru M25M):

Deci nu l-am luat la misto pe acel utilizator ci m-am referit in general... si pana la urma toti fura si sunt de acord cu asta( toti am fura daca putem, nu? sa nu zica unu ca nu, ca nu-l cred.) dar pana la urma PDL-ul a furat si acum nu mai au asa mare dorinta de a fura in continuare ca au cam obtinut tot ce vor, dar USL-ul abia vine cu o pofta mare de bani si vor fura mai mult ca PDL-ul, o alta problema cu inchiderea locurilor de munca, multi din ei au diplome luate pe copiat si bani (ATENTIE nu ma refer la tine, sa nu crezi ca nu te iau in serios), plus ca daca te duci la banca sunt 20 de casiere, 3 sefe, vicesef etc de ce sa nu fie numai jumatate? ca pana la urma tot te face sa astepti ore in sir dupa ele, ca ba ca-si beau cafeaua, ba barfesc, deci bani in plus pentru nimic.Cu spitalele? medicii(care nici ei nu prea stiu nimic) lasa seringa si cutitele chirurgicale in om si dupa da vina tot pe pacient, medicii care i-au spaga si omul care nu are bani moare? acesti medici au fost si inainte de Basescu si daca Basescu se i-a de ei, oamenii zic ca vrea sa taie din ei ca sa poata "fura" el... nu va fi bine cu nimeni fiindca toti fura, dar il prefer pe Basescu mi se pare cel mai linistit si sigur nu a furat mai mult decat vor fura cei de la USL, sper ca ma intelegi happy

| M25M a răspuns (pentru CandyHearts):

Iti inteleg punctul tau de vedere si mea culpa pentru tonul ironic din primele mele afirmatii.
Eu cred si zic ca dorinta de a fura inca exista pentru PDL si Basescu. Rationalizez astfel: daca ipotetic ramane in functia lui realizeaza ca mai are doi ani de mandat, si in 2014 nu cred ca va mai avea noroc PDL sa fie tot el(ca partid) ales si Basescu stie asta, este constient ca daca acum scapa este o posibilitate si mai mare ca in 2014 ca romanii sa se fi saturat de-a binelea de acest partid si membri sai. Atunci va profita de perioada asta de 2 ani sa continuie cu smecheriile financiare. Ceea ce mi se pare foarte plauzibil.
Iar USL- daca ipotetic vor ajunge la putere cred ca vor fura (ca oricine ) dar o vor faci mai putin, Logica este urmatoarea: daca vin la putere si nu incearca sa faca ceva palpabil si se apuca si ei ca dementi de furat atunci vor pierde orice sansa la alegerile din 2014 si sunt constineti de asta.
Cel putin astea sunt teoriile mele. Oricum daca se va adeveri cele spuse de tine referitor la furtul viitor la USLului atunci la fel cum s-a protestat impotriva PDL-ului, asa ar trebui facut si importiva USL, pana la urma trebuie sa ne pese de noi nu de partid, trebuie sa ne urmarim intresul personal pentru ca nimeni nu o va face de acolo sus, doar unul va fura mai putin decat altul.
Referitor la medici si la profesori, eu unul daca as lucra pe un salariu de nimic si sa fi invatat mult pentru profesie atunci nu as mai fi motivat, nu as mai fi impins sa lucrez cu acel imbold cand stii ca esti cat de cat platit pentru ceea ce faci. Oricum ar fi au fost neglijati.
Gandeste-te ca la un moment dat Basescu avea mai multi consilieri decat presedintele Americii. Gandeste-te din cate si cu ce salarii traiesc parlamentaii, deputatii, senatorii, europarlamentarii asta pe langa afacerile lor "legale". Acolo sunt bani si pentru noi nu. Chestia aia cu salarii si pensii nesimtite a fost doar un teatru marsav si meschin. In fine.
Toate cele bune!

| Hombre explică (pentru CandyHearts):

Eu am intrebat altceva, taci din gura si joacate cu papusile in continuare.

| CandyHearts a răspuns (pentru Hombre):

Si ti-am raspuns la intrebare prin primul raspuns doar ca am dezvoltat ideea si am ajuns si la altceva, dar tu ai grija cum vorbesti cu mine ca nu cred ca ti-am spus tie ceva rau...sau te deranjeaza vreun adevar din raspunsul meu?!

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre explică (pentru CandyHearts):

"Da stiu, oricum mai am cateva luni pana implinesc 18, deci nu pot vota, dar familia mea nu merge la vot..."
Ar trebui sa le spui parintilor sa mearga la vot sa se achite de datoria cetateneasca pe care o are, astfel va fi si pentru tine o pilda si invatatura pentru viitorul tau, esti inca destul de mica pentru a face analize politice si se vede ca impartasesti punctele de vedera ale parintilor. Deci spune-le parintilor tai sa aiba personalitate si sa judece cu mintea lor nu cu a lui Basescu care indeamna lumea sa nu voteze, asa ceva nu s-a intamplat in istoria Romaniei de cand s-a introdus sistemul de vot universal, asa sa le spui, sa fie maturi ingandire ca tu sa ai ce invata de la ei.

| CandyHearts a răspuns (pentru Hombre):

Hombre,toti avem pareri diferite si nu ne place tuturor ce iti place tie, pana la urma nimeni nu stie adevarul, nu stim ce face PDL-ul si ce face USL-ul, avem toti dreptul la o parere (asa ca nu ma mai lua cu ironii), parintii mei au personalitate si muncesc, iar prin cate au trecut ei au avut multe ce judeca... mai zic inca o data, noi nu gandim toti la fel, asa ca hai sa nu ne mai certam.

| SaveTheNature a răspuns (pentru CandyHearts):

Ce criza bah? Polonia, pe criza a reusit sa-si aduca aproape toti cetatenii emigranti inapoi in tara, Polonia pe criza a avut o crestere economica spectaculoasa.
Pentru ca au avut un presedinte competent.
Si sa-ti mai spun ceva, orice tara daca ar fi taiat 25% din salarii ar fi trecut cu brio bprin criza.
E o msaura clara ca te doare-n pix de populatie, in timp ce, marii bogati ai romaniei au umflat facturile si sa-u imbogatit si mai mult chiar in timp de criza.
Gandesti limitat scuza-ma.
Tarile scandinave nici nu au auzit de criza. Au conducere competenta.
Noi am avut un presedinte care ar fi taiat de la toti saracii Romaniei sa aiba el o imagine buna peste hotare, in timp ce pensionarii mor ca nu au bani de medicamente.
Halal presedinte, halal masuri, halal alegatori.
Prosti bata toti!

| CandyHearts a răspuns (pentru SaveTheNature):

La cum gandesti nici tu nu cred ca esti prea destept, vezi nu te enerva ca nu eu te-am jignit prima, eu mi-am spus parerea si nu am facut limitat la minte sau prost pe nimeni, eu la randul meu respect parerea voastra chiar daca nu e la fel cu a mea... si daca te consideri asa de "porumbelul pacii" nu mai jignii oamenii inainte sa-i cunosti.

| SaveTheNature a răspuns (pentru CandyHearts):

Imi cer scuze.

| SaveTheNature a răspuns (pentru M25M):

Bine spushappy

Răspuns utilizator avertizat
| alealexuta a răspuns:

Nu il accept in nicun caz si pot spune linistita Nu e doar. ceva ce nu vreau sa spun alegera mea..Condiitile voastre.papahappy

| deyutza135 a răspuns:

Pai cat a fost presedinte a facut destul de multe da nuuuuuu romaniii vor mai multe. in principal a adus tara in Uniunea europeana a facut niste reguli folositoare si multe alte lucruri bune. dar romanii nuuuuuu se multumesc.p.s nu te du la referendum ca sa nu se falsifice voturile. daca vrei comunism la loc voteaza cu ponta si crina. daca vrei democratie nu merge lla referendum. :]

| Hombre explică (pentru deyutza135):

Vorbesti innecunostinta de cauza si e limpede ca repeti sloganurile altora.
"daca vrei comunism la loc voteaza cu ponta si crina. daca vrei democratie nu merge lla referendum."
Am convingerea ca habar ai despre comunism mai nimic decat vorbe, NU mai e nimeni comunist, toti sunt capitalisti acum, comunisti de ieri, capitalisti de azi., dor in mintea naivilor mai zumzaie cuvantul acesta si daca ii intrebi care comunism nu stie doua vorbe.Joacate cu papusile mai bine, oricum nu pricepi nimic.

| RamonaRay a răspuns:

Te duci si tu la vot pe 29 iulie?laughingSi ce crezi tu ca o sa ne fie mai bine cu altu' sau ce? Serios acum oricare ar fi este doar pentru el nu pentru noi.Cred ca o sa fie si mai rau cu ponta si cu aialaughing
Oricum eu nu am nici o treaba cu politica dar din ce am auzit si eurolling on the floor

| Hombre explică (pentru RamonaRay):

Atunci de ce mananci din cacastoria satului daca nu te bagi, asa ca sa fii si tu vazut?

| RamonaRay a răspuns:

Toti cei care au raspuns la aceasta intrebare ar trebui sa vizioneze acest videoclip:
http://www.youtube.com/watch?v=_UlQysfpqds

| FreePanda a răspuns:

Bun si votati la loc PSD care a fost inainte si a facut un rahat mai mare... eu consider ca nici unul nu merita conducerea. Singurul pe care l-as vota ar fi Vadim pentru ca e nebun ca mine si ar aduce schimbari mari in Romania. Cu PSD si PDL o sa ajungem sa ne manance cainii.

| SaveTheNature a răspuns (pentru FreePanda):

Hai sa iti explic ceva. Acum lumea nu merge sa voteze psd, pdl, prm, unpr sau ce mai vrei tu.Acum lumea merge la vot sa-l dea jos pe Basescu, pentru ca mai apoi in toamna fiecare sa voteze cu cine are el chef. De ce nu intelegi asta.
Alegerile parlamentare si prezidentiale se fac in toamna daca pica Basescu.Ai priceput?

| carmenpaula39 a răspuns:

Oameni buni, am 12 ani si vreau un viitor in tara mea.Vad doar basisti peste tot.Chiar mi-a trecut prin cap ca daca Basescu se intoarce la Cotroceni sa ma arunc de la balcon, pentru ca nu vreau sa imi vad tara, familia nenorocite si saracite si mai tare de acest personaj marsav si escroc, numit Basescu. mihai25mihai ai tot respectul meu, ai explicat si pentru prostii de ce Basescu nu e un ZEU si nu trebuie sa mai stea la Cotroceni sa fure si mai mult. Legat de banii pe care USL-ul o sa ii fure, la fel cred si eu, nu vor fura ca dementii, 1) pentru ca nu sunt foarte multi bani, majoritatea fiind la PDL si Baietii Destepti in frunte cu Basescu
2)vor fura putin pentru ca pentru a fura trebuie sa ai ce fura
3)vor incerca sa obtina bani si sa fure cate putin din ei, si nu la vedere.
Vor face cam asa pentru ca daca fura mult si la vedere, nu mai pupa ei puterea hooooo multa vreme.
Daca Basescu nu pica nu o sa am un viitor in tara asta, deci pentru ce dracu ar mai fi nevoie sa traiesc? Am luat in considerare o sinucidere, uitati, asta face MARELE ZEU BASESCU mancalar puscaria.Am vazut cum mi-a saracit familia, imi spuneti mie ca o duc bine? Peste cateva luni zburam naibi din casa si traim pe strazi, de abia traim cu banii putini si cu rechizite pentru scoala.Noroc cu mami care spala un bloc de 10 etaje singura, parterul spalat zi de zi, asta ne ajuta la intretinere, altfel demult zburam. Datorii la banca pe care le vom achita cand eu intru la liceu, peste vreo 5 - 6 ani.Deci nu imi spuneti voi mie ca o ducem bine, stiu pe propria piele cat de bine o duc romanii.Imi pare sincer rau ca nu pot vota, as pune un DA cat Basescu de mare.
Inca o data, respect lui mihai25mihai pentru fermitate si modul in care apara viitorul acestei tari. Daca ar fi asa mai multi romani, Basescu nu ar fi ajuns vreodata asa de bogat.