| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Bancile (nu cele din parcuri) un fel de "Camatarie cu acte in regula"
eu nu pot sa intelg de ce atita lume este datoare la banci:acum ma refer la cei de aici de pe la noi, ok unii poate chiar au avut nevoie si au facut cu banca o mica afacere pentru aceasta categorie de oameni jos palaria hai sa zicem si pentru cei care si au luat o casa. dar restul care si au indeplinit tot felul de dorinte si si au cumparat tot felul de lucruri prostesti mai degraba...care peste zece ani cind se vor termina darile la banci cu siguranta poate acele produse cumparate in rate nu le vor mai avea s au nu vor mai fi la modahappyin fine atita lume sa ingramadit sa si cumpere tot felul de prostii si acum d au din colt in colt si se plange ca boc si cu basescu sunt de vina ca nu se mai ajung cu salariile smd. iar cind ma duc prin super marketuri ce sa vezi. cosurile pline cu tot felul de prostii unde este criza?

Răspuns Câştigător
| Ecou a răspuns:

Galamaze ia uitete tu la documentaru asta interzis! aici il gasesti fara sub, dar daca il cauti pe net si il downloadezi gasesti subtitrare, iar in documentar vei gasi mai mult decat vroiai http://www.youtube.com/watch?v=EewGMBOB4Gg

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Adevarul e undeva la mijloc. Bancile se aseamana oarecum cu camatarii, in sensul ca iti imprumuta niste bani in scopul de a obtine un profit din asta. Se si deosebesc de camatari, in special prin faptul ca interesul lor este sa isi incaseze ratele, nu sa execute garantiile.
Banca iti este un partener atunci cand chiar ai nevoie de acei bani, dar chiar si americanii, care s-au nascut intr-o economie de piata, au pus botul cum se spune, intinzandu-se mai mult decat le era patura. Noi, care nu am reusit inca sa ne obisnuim cu economia libera, suntem cu atat mai vulnerabili.
Spui ca bancile sunt de vina ca oamenii si-au cumparat lucruri prostesti, nu Basescu si Boc. Dar aici amesteci putin lucrurile: nu este nici vina bancii ca romanul a ales sa stea pe chirie dar sa se isi beleasca ochii in plasma sau sa se plimbe cu gipanul. In schimb Basescu si Boc (a se citi statul roman, pe care acestia il reprezinta), au semnat un contract cu bugetarul, prin care il asigurau de un anumit salariu, sau i-au trimis acasa o decizie prin care ii stabileau un anumit cuantum al pensiei, ori o indemnizatie de crestere a copilului. Dupa care a venit si a taiat 25% de la aia, 15% de la ceilalti, un an de la ultimii samd. Ei, pentru asta nu poti sa ii absolvi de vina: atunci cand omul si-a cumparat televizorul s-a bazat pe acel salariu, pe acea pensie sau pe acea indemnizatie, convins fiind ca atata timp cat isi respecta contractul respectiv, partenerul sau, statul, il va respecta la randul sau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cămătari cu acte în regulă, asta spun și eu privind băncile!
Te prostesc pe față.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu unde este criza, e problema galamaz.problema e proasta intelegere a rolului banilor, si cheltuirea lor in mod nechibzuit.asta i-a dus la ruina pe niste ingramaditi care cat au avut sute de milioane scosi din banca; le-a fatat vaca.cand a trebuit sa dea inapoi; le-a murit vitelul.fiecare isi plateste propria prostie.iar bancile sunt niste institutii financiare care se ocupa cu inmultirea banilor.nu cu pierderea lor.si CAMATARIA lor asa cum zici; e legala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai pus degetul pe rana
sau:
ai pus punctul pe I

| cristinelM a răspuns:

Bancile sunt cea mai mare inselatorie a acestui secol.Ei ne fura banii si-i scot afara din tara. Uite vezi ce le-au facut aia de la BCR acelor oameni pe care i-a pus sa plateasca dobanzi mai mari si comisioane.Eu as sugera sa incercam ca toti romanii sa nu mai foloseasca BCR (eu nu mai folosesc de ceva vreme BCR) sa vada si ei ca noi romanii ne sustinem unii pe altii si atunci o sa vanda ei.Dar stiu ca nu se poate asa ceva,ca Romania e o tara de lasi, de oameni fara onoare, de fricosi si de oameni nepasatori...