Întrebare recomandată | SingleForOne a întrebat:

Sunt curios cum pot sa iau viza pentru SUA de imigrant(de a trai permanent acolo), cand si cu ce documente trebuie sa ma duc la ambasada? Trebuie mai intai o programare facuta pe internet si apoi ma duc acolo cand mi se cere? Cum fac programarea?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti numai curios este suficient, pentru satisfacerea curiozitatii, sa intrii pe site-ul ambasadei(https://romania.usembassy.gov/vize/immigrant.html) sau pe site-ul USCIS(https://www.uscis.gov/).
Vei afla ca: "legea de imigrare a SUA prevede eliberarea vizelor de imigrare în patru categorii generale: în cazul rudelor de gradul întâi, în cazurile bazate pe legături de familie, în cazurile bazate pe oferte de lucru şi în cadrul programului Diversity Visa Program cunoscut şi ca "loteria vizelor"

p.s. Programarile la interviu nu se fac online, ci telefonic. Formularele pentru tipul de viza solicitat se completeaza online.Documentele necesare sunt cele care argumenteaza solicitarea tipului de viza pentru care aplici.

| suntserios a răspuns (pentru alessia5158):

Se fac si online programarile

| relian a răspuns (pentru alessia5158):

O viza de lucru sau de studii nu iti aduce absolut nimic, adica mai pe scurt nu emigrezi nicaeri

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe modalitati prin care sa ceri viza de emigrant si trebuie sa te califici pentru una din ele. Ori e vorba de lucrur personale precum intregirea familiei, ori pentru munca (avand bineinteles un contract de munca) sau la loteria vizelor (pur si simplu iei viza de emigrant fara sa te mai intrebe cineva ceva).

Primii pasi sunt sa completezi niste formulare online, sa platesti niste taxe si apoi te programezi la ambasada pentru un interviu. Programarea se face si online si telefonic.

| relian a răspuns:

Ok man daca vrei ma cauti luna ce vine adica in octombrie si te ajut.Nu mai te lua dupa ce scriu unia pe aici ca spun povesti. Vrei sa stii exact ce si cum? Ok iti explic asa mai pe scurt cat pot de scurt.SUA are program de emigrare numit loteria vizelor daca ai uzit.Este un program al guvernului deci nu firme nu alte timpenii. Daca cineva iti spune ca te ajuta ca sa-i dai bani trimite-l la plimbare.Totul se face numai si numai pe sitele guvernului american si asta doar timp de o luna.Ce se face? Este o cerere pe care o completezi pe net pe sitele lor iti dau adresa daca vrei, dar nu e deschis acum si te incurci daca nu esti familiarizat cu cei pe acolo, deci este o cere de inscriere nu de emigrare.In SUA nu poti imihgra asa doar depunind o cere.Ei primesc imigranti prin acest program.Dar depui cererea, multi depun peste nr ce ei il au acordat anual, ca urmare oricine poate depune cerere dar dupa sunt trasi la sorti atiti cit trebui de catre calculator.Completezi formularu in Octombrie toata luna, doar o singura data atit, altfel vei fi descalificat si apoi in luna aprilie a anului viitor calculatorul trage la sorti un nr de.Sint instructiuni dar ti-am spus acum sitele este inchis si ca sa vezi instructiunile trebuie sa mergi altundeva.Dar daca esti curios iti pot arata nu-i problema.In cererea aia se trece nume, adresa chestii generale doar si o poza.Deci nu te costa absolut nici un ban, doar poza facuta intr-un anume format. Poza nu o poti face tu cu telefon sau cu aparat foto, trebuie sa mergi la un fotograf ii arati ce poza vrei sa faci si ala stie cum sa o faca. Poza nu pe carton ci pusa pe un Cd pe un stik si apoi o atasezi la acea cerere pe net.Cam despre asta e pentru inceput.Pot sa intru si sa iti arat o poza un fel de desen cum ar trebuie sa arate poza.Si daca vrei sa participi te pot ajuta sa completezi acel formular.Nui e cine stie ce e f simplu dar daca gresesti cumva ceva esti descalificat fara sa ti se spna nimic.Americanii is f piki cu astea, deci orice greseala cit de mica si esti taxat. Uite iti dau sitele care se deschide in octombrie cred ca pe 3 sau 4 si tine deschi pana pe 2 -3 noiembrie, dar acum nu poti vedea nimic acolo.www.dvlottery.state.gov asta e sitele guvernului american unde depui acea aplicatie. Poti intra aici sa vezi intructiunile daca doresti https://travel.state.gov/......tions.html Deci inca odata spun nu cumva sa dai bani cuiva ca nu se da nici un ban si nici nu se fac inscrieri altundeva decat unde am aratat.Cum crezi daca vrei sa te ajut ma gasesti pe aici.Numai bine. Daca vrei toate informatile cap coada e mult de povestit si pe aici eu intru mai rar.

| relian a răspuns:

Scuze dar tu nu ai spus amanunte.Mai poti emigra in state si daca ai rude, sau daca te casatoresti cun cetatean american.Alte metode nu prea mai sunt.Alea cu munca cu coala sunt doar vize si nu vei avea acte permanente.Deci sa stau sa iti explic pentru fiecare e prea mult. Spune ce situatie ai tu sau cum doresti tu sa emigrezi.Ce am spus eu in mesajul anterior este emigrare fara sa ai nici o conectie in state, deci vorbim de programul lor de emigrare.Restu casatorii familie alea nu-s programe de emigrare.Unu singur e program de emigrare si e Loteria vizelor cum spunea cineva pe aici.Deci da amanunte in ce mod doresti sa emigrezi. Daca ai familie sau vrei prin casatorie iti spun ei ce trebuie sa faci, sau mai simplu iti zic eu tu nu trebuie sa faci nimic fac ei tot, tu doar vei face ce iti spun familia sau ea el in cazul ca te casatoresti.Resu cu munca cu studii ia nu-i emigrare alea sunt vize si atit.Bafta oricum

| relian a răspuns:

Inca ceva ce uitasem sa zic.Treb sa ai liceul cu bacalaureat sa poti lua o viza prin programul asta cu loterie. Poti si fara liceu dar e mai complicat.Adica tot trebuie sa ai o scoala profesionala si apoi sa ai nu stiu citi ani lucrati in meseria ce e pe diploma deci a arati asta cu act cu diplome cu carte de munca deci chestii complicate.Sa joci poti nu-i problema dar in caz ca castigi asta e conditia.Sinca ceva, sa nu ai probleme cu legea, cazier curat, sa nu ai boli din astea stiu si eu mai periculoase ca nu te va lasa.Astea nu ti le spune nimeni, dar ti le zic eu pentru ca le vei afla atunci cand vei cistiga si ei iti vor trimite alte instructiuni ce si cum trebuie sa faci.Deci control la clinica indicata de ei, totul sigilat ma rog cum am spus is multe informatii.Dar daca esti sanatos, ai liceul restul e floare la ureche.Ti-am spus sa stii sa nu-ti pierzi timpul in caz ca ai cazier sau nai liceu ori boli TBC sau altele de genul asta.

| SingleForOne explică:

Relian, am aplicat pentru loteria vizelor, mai demult, si in cateva zile un tip din Boston m-a sunat si mi-a spus ca am fost ales castigator pentru green card; deci i-am dat datele mele generale, si situatia mea in care ma aflu - adica, in perioada liceului, in clasa 12-a. si i-am spus ca ma duc acolo sa lucrez. Dupa mi-a spus ca ar trebui sa platesc pentru greencard printr-un cont paypal, nu mai stiu cat a cerut, dar cred ca a zis $150. Prin urmare, i-am spus ca ma mai gandesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te mai si nu mai visa la USA. Crezi ca in SUA mergi cat ai bate din palme? Abia daca iti da o amarata viza de turist, dar sa mai ramai si acolo? Iti spus din propria experienta ca atat m-am invartit sa ajung definitiv in America incat s-au saturat de mine, de doua ori m-au deportat tot legandu-se de viza mea, de lipsa actelor, iar a treia oara m-a deportat cu interdictie. Mai am inca 3 ani interdictie si nu stiu pentru ce asta. Am incercat sa atac decizia, dar unde cand eu am BAN in state? Atata tam tam pentru ca mi-au lipsit doua hartii de la dosar. Cel de proprietate si inca una. Ma gandesc ca asta e problema. S-au gandit "cum am eu cont alimentat cu 50.000 dolari" dar nu am proprietate. Nici macar o afacere... Da pentru ca cineva din SUA m-a ajutat sa merg si tot ei mi-au deschis cont apoi au alimentat cu bani ca sa pot arata la ambasada extrasul pentru ca cere asta. Nu stiu cum am ajuns eu de N ori in state, dar iti zic ca e frumos acolo, este si periculos pentru ca am vazut multe, dar ca imigrant in SUA...Pff,foarte greu.

Nu m-au primit pe mine si aveam la cine merge, iar ca sa iti zic direct : am mers in SUA dupa o pi**a. Tocmai acolo o gasisem si eu. Pe continente indepartate : California. Am incercat cu viza de logodna. Nu s-a putut. Am incercat pe toate caile de acces. Nu s-a putut. Acum am ban in SUA. Ma gandeam sa merg ilegal, prin Mexic. Dar ma gandesc la consecinte si nu vreau sa ajung la puscarie in SUA.

SUA este frumoasa, dar atat de freaca USCIS incat te saturi si cedezi singur. Mie deja mi-a trecut cu America. Ma simt mai bine acasa.

Ce sa zic... Spor la treaba. Singura ta poarta de acces este loteria vizelor. Numai asa poti ajunge definitiv in SUA.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Man cred ca nu sti ce vorbesti.Ai avut tu invitatie de logodna si nu teau lasat spui? In primul rand nu este viza de logodna, aia e o invitatie de logodna si cu aia mergi la ambasada americii de oriunde din Ro sau alta tara si ei iti dau sau nu viza.Tu sa poti lua viza trebuie sa arati cum ai cunoscut acea persoana acea femeie de care tu spui. Aaaa neam gsit pe net.ia nu se pune man ce tu crezi ca aia is cretini. Fata respectiva trebuie sa vina in RO sa faceti poze impreuna, sa arati acolo ca v-ati vazut, altfel nu pupi viza.Cel mai bune is foto facute in RO cateva foto si tiau dat viza cit ai clipi. Apoi cand ajungi acolo, tu spui ca ai ajuns in termen de 3 luni trebuie sa te casatoresi cu persoana respectiva, altfel trebuie sa parasesti SUA.Tu daca ramai peste viza deja esti ilegal si cred ca tu asa ai facut si dai vina pe americani cas mai stiu eu cum. Apoi ce spui tu altora nu mai spune ca duci oamenii in eroare. Spui ca te freaca aia, ca ajungi la inchisoare daca esti ilegal? Vorbesti prostii nimeni nu te baga la inchisoare daca esti ilegal aici, chiar de te opreste politia si nau treaba cu tine.De unde stiu eu astea? Sint aici de ceva ani si stiu f bine ce vize cum si ce se da Sint cetatean american si te asigur ca USCIS nu te freaca daca esti in oridine.Ce spui tu de conturi si alte alea pe aia nu-i intereseaza ce bani ai tu, poti aavea si milioane ca tot nu-ti dau viza daca nu ai documentele ce ei le cer.Deci ia-o mai usor si nu fa afirmatii mai stiu eu de care pentru faptul ca nu ai putut tu face ceva, pentru ca aia is cinstiti si pentru ca aici nu merge cu spaga indiferent cine ai fi sau citi bani ai avea. Daca vii aici ilegal normal ca acte nu ai cum avea. Spui ca sansa cea mai mare este loteria? Da asa este dar sansa sa nu depinzi de nimeni.Asa daca o luam sansa mai mare e daca ai pe cineva si te casatoresti e mai buna decat loteria.Stii ca daca ajungi cu loteria astepti 5 ani pana sa iei cetatenie? Ei daca ajungi prin casatorie iti ia doar 3 ani si deja devii cetatean asta daca nu stiai. Daca vrei informatii si corecte nu basme nu povesti intreaba.O sa spui poate ca esti tu satul cum ai spus dar ce spui e departe de adevar. Spui ca e f greu daca emigrzi? Este daca nu stii pe absolut nimeni e adevarat, dar daca iti faci ceva cunostinte din timp no sa fie probleme.Deci vreti informatii corect si clare? Eu vi le pot da nu altii care cauta pe net sau de la rdio sant.Acum ca tu deja ai interdictie nici aia nu-i problema, poti veni aici daca are cine sa te ia de barbat aici.Te asigur de asta pentru ca eu personal am fost la avocat si am discutat ca am vrut sa aduc pe cineva aici ca si tine care plecase, fuse ilegal aici si luase interdictie pe 10 ani.Bine eu voiam so aduc pe bune si dura nu ani ci doar cateva luni si ma costa doar 1200 de dolari atit.Eu nu vorbesc din auzite, spun legal si din ce am fost la avocati si nu romani.Cam asa stau lucrurile.Deci daca stai bine in RO e f bine. Daca te gandesti sa vii aici inapoi te asigur ca o poti face prin casatorie doar, asta pentru ca u deja ai interditie si chiar de ai juca si ai citiga la loteria aia ai avea probleme.ingura ta sansa acum este sa te casatoresti cu cineva cetatean american.Ilegal da e greu cum spui tu, cunosc romanii ilegali pe aici si cum e mult mai greu ca inainte.Inainte de erai ilegal puteai face cont la banca, sa dai de permis si sa inchiriezi apm.Acum nu mai se poate nimic, absolut nimic nici cont nici permis nici chirie nimic.Deci ilegal sa vii sa te rogi de unu altul sa folosesti contul lui, sa inchirieze el pentru tin aptm casa e greu sa nu zic f greu.Doar sa ai un prieten f bun aici sa aiba incredere in tine ca altfel nu vad cine ar face asta pentru tine.Cam asa sta situatia.Si vize de turist degeaba iei, e mai simplu cu INVITATIE de logodna decat cu viza de turist.Sa iei viza si sa ramai aici cu logodna e cel mai rapid si mai sigur.Restu e loterie, chiar si loteria aia e tot loterie daca castigi, si daca csitigi tot nu esti sigur de iei viza.Adica eu pot sa iti zic daca iei sau nu viza ca stiu unde sa ma uit.Deci nu va ganditi ca daca ai cistigat la loteria vizelor gata deja ai luat si viza. Poti f bine sa cistigi loteria si sa nu fii chemat pentru viza.Cum am spus daca aveti intrebari ma puteti intrba orice si daca stiu sigur doar daca stiu va raspund.Este periculos in state din ce pct de vedere? Eu ma simt f bine aici nu vad nici un pericol nicaeri si am umblat prin jumate de america deja si prin cartiere de mxicani negrii din alea rau famate si nimeni n-are treaba cu tine dasca iti vezi de drumul tau.