| valyboss40 a întrebat:

Vorbesc de mult timp pe internet cu o fata din Ucraina si as dori sa vina in Romania, dar pentru asta este nevoie de viza. Ce documente sunt necesare, cat timp dureaza si de cati bani este vorba. Toate astea se fac la o ambasada sau consulat in Ucraina, dar poate cineva stie. Va multumesc anticipat pentru raspuns. Al vostru prieten Valentin.

Răspuns Câştigător
| alin334 a răspuns:

Ok, atunci ai grija de eatongue, multa bafta!

14 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Iza de scurtă şedere îi permite persoanei interesate să solicite intrarea pe teritoriul României pentru alte motive decât imigrarea, în vederea unei şederi neîntrerupte sau a mai multor şederi a căror durata sa fie mai mică de 90 de zile, în decurs de 6 luni de la data primei intrări. Acest tip de viză poate fi eliberat cu una sau mai multe intrări. Viza de scurtă şedere îi dă dreptul titularuluii ei să viziteze România pentru o perioadă de timp limitată, perioadă care nu poate fi prelungită. Dacă doreste să rămână un interval mai mare de timp pe teritoriul României, trebuie să obţină o viză de lungă şedere şi, ulterior, un permis de şedere. Totuşi, în cazul în care, din motive obiective, cetăţeanul străin nu poate părăsi teritoriul României în termenul acordat de viză, el poate obţine o decizie de returnare de la formaţiunile teritoriale ale Oficiului Român pentru Imigrări, document care îi permite sa mai rămână în Romania pentru cel mult 15 zile.
Invitaţia notarială pentru viza de şedere în România

Pentru cetăţenii anumitor state dintre cele enumerate mai sus este necesară şi obţinerea unei invitaţii avizate de Oficiul Român pentru Imigrări. Invitaţia poate fi făcută de o persoană fizică sau juridică, cetăţean român sau străin cu reşedinţa în România. Statele pentru ai căror cetăţeni este necesară îndeplinirea procedurii invitaţiei la acordarea vizelor de scurtă şedere pentru a intra pe teritoriul României:

Afganistan, Republica Algeriană Democratică şi Populară, Republica Populară Bangladesh, Republica Belarus, Republica Burundi, Republica Camerun, Republica Populară Chineză, Republica Ciad, Republica Democrată Congo, Republica Populara Democrată Coreeană, Republica Columbia, Republica Arabă Egipt, Statul Eritrea, Republica Federală Democrată Etiopia, Republica Filipine, Republica Ghana, Republica Guineea Ecuatorială, Republica India, Republica Indonezia, Regatul Haşemit al Iordaniei, Republica Islamică Iran, Republica Irak, Republica Libaneză, Republica Liberia, Marea Jamahirie Araba Libiană Populară Socialista, Republica Mali, Regatul Maroc, Republica Islamică Mauritania, Republica Niger, Republica Federală Nigeria, Republica Islamică Pakistan, Republica Rwanda, Republica Sierra Leone, Republica Arabă Siriană, Somalia, Republica Democratică Socialistă Sri Lanka, Republica Sudan, Republica Tadjikistan, Republica Togoleză, Republica Tunisiană, Republica Uzbekistan, Republica Yemen, Autoritatea Palistiniană.

Pentru călătoria ce are ca scop simpla vizită, este necesar ca persoana vizitată să meargă la un birou notarial unde îi va fi redactată şi autentificată invitaţia. Din invitaţie trebuie să rezulte că invitatorul va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, mijloacele de întreţinere şi cazarea (atunci când persoana vizitată se obligă).

De regulă invitaţia trebuie avizată şi de Oficiul Român pentru Imigrări, însă există anumite excepţii. Astfel, persoana interesată poate să solicite viza de scurtă şedere în România numai de la reprezentanţele diplomatice sau oficiile consulare cu o invitaţie din partea invitatorului român, autentificată la notar. Această procedură de obţinere a vizei este valabilă doar dacă persoana interesată se află în oricare dintre situaţiile următoare:

este cetăţean străin minor al cărui părinte se află în posesia unui permis de şedere în România care este valabil cel puţin 90 de zile de la data acordării vizei de intrare;
soţul/soţia şi părintii cetăţeanului străin care se află în posesia unui permis de şedere în Romania care este valabil cel puţin 90 de zile de la data acordării vizei de intrare;
cetăţeanul străin major (peste 18 ani) al cărui părinte este cetăţean român;
cetăteanul străin, părinte al unui cetăţean român.

cand termini de citit anunta-ma daca a fost de foloslaughing

| valyboss40 explică (pentru alin334):

M-ai am o intrebare, trebuie sa merg la Oficiul Roman de Imigrari? Trebuie sa primesc de la ea copii dupa pasaport si buletin pentru a merge la notariat? Ei ii trebuie pasaport si actele acestea de la mine de la notariat pentru a merge la ambasada romana din Kiev? Cam de cati bani este vorba?

| alin334 a răspuns (pentru valyboss40):

La intrebarile astea nu am raspuns thinking dar cred ca aici poti afla tot 072 437 9450 este numarul al biroului notarial Bucuresti Ioana surdescu (e public)

| valyboss40 explică (pentru alin334):

Pot afla raspunsurile de la orice notariat din Romania? Oricum iti multumesc mult de tot. Iti doresc multa sanatate si fericire.

| alin334 a răspuns (pentru valyboss40):

Da, poti, nu ai pentru ce, succes cu vizahappy

| valyboss40 explică (pentru alin334):

Mersi mult de tot, cand ma voi intalni cu ea, o sa ma gandesc ca si tu ai facut ceva pentru mine. Iti multumesc mult pentru tot. In aceste momente am nevoie foarte mult de ajutor, sper ca intelegi.

| alin334 a răspuns (pentru valyboss40):

Inteleg, de aia am si incercat sa te ajuttongue

| valyboss40 explică (pentru alin334):

Mersi mult pentru tot.

| alin334 a răspuns (pentru valyboss40):

N-ai pentru ce, sa-mi spui daca ai reusit sa aflii ce doreai de la acel numartongue

| valyboss40 explică (pentru alin334):

O sa-ti spun si o sa te tin la curent cu tot. Este o fata foarte frumoasa si este tot ce mi-am dorit, de aceea o sa fac tot ce pot ca sa o intalnesc.

| valyboss40 explică (pentru valyboss40):

Ti-am dat un raspuns castigator macar atat sa fac pentru tine. Multumesc pentru tot.

| a1doru a răspuns (pentru valyboss40):

Sa nu-mi spui ca ti-a cerut bani pentru a plati viza si alte prostii! ai mare grije ca astea din ucraina se tin numai de tepe. daca imi spui pe ce site ai gasit-o si ce nume are, iti dau toate detaliile despre ea.

| valyboss40 explică (pentru a1doru):

Bride.ru, o cheama Anna 24 de ani

| a1doru a răspuns (pentru valyboss40):

Am trimis spre verificare.am sa te tin la curent.in orice caz, sa nu cumva sa trimiti bani daca iti cere.[daca o face, sa'i ceri un nr. de cont in care zici ca o sa'i trimiti si vei avea o surpriza.care?,o sa vezi ce zice rolling on the floor].de cum primesc datele am sa te tin la curent.

| alin334 a răspuns (pentru valyboss40):

Ok, atunci ai grija de eatongue, multa bafta!