| anayan2 a întrebat:

Ce obligatii are o persoana fata de familia sa din punct de vedere legal?
Am auzit ca copiii orfani pot fii adoptati de alte familii si sa le poarte numele.
Si ma intereseaza daca este posibil ca dupa majorat sa renunti intr-un fel sa mai fii parte din familie.
Adica, mama mea are un tata care nu munceste, are casa strabunicilor, si mama zice ca ii plateste unchiul ei, dar zice ca are un salariu destul de mare, si nu cred ca vrea sa spuna ca ea ii plateste apartamentul, caci eu eram sigura ca are o treime din salariu, fiindca niciodata nu are bani. Ma intereseaza daca un copil este obligat sa plateasca datoriile parintilor, sau ca membru al unei familii sa fiu obligata sa platesc datoriile unor rude.
Vreau sa stiu ce obligatii am fata de familia mea si daca exista vreo posibilitate sa numai fiu obligata "sa fac asta pentru ei".
Din motive ca, sunt dintr-o astfel de familie care "se profita de copiii de care nu au vrut sa aiba grija". Tatal meu a avut de platit multi ani intr-un proces cu unchiul lui pentru a face acte pe casa unde a crescut, desi unchiul lui a aparut dupa moartea strabunicii, el a crescut aici cu fratzii lui.
Si am cam multe intrebari in legatura cu asta: daca as avea o suma mare de bani in banca, si niste rude datorii, banca poate sa-mi ia mie banii pentru ca sunt rudele mele?
Deocamdata, sunt in situatia in care, parintii fiind foarte saraci, am avut lipsuri si uite-ma dupa 20 de ani nu pot avea viata mea, daca reusesc sa mi-o fac, vreau sa ma asigur ca nu am eu datorii fata de cei care nu au vrut sa-mi dea mie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principal, intre membrii unei familii, exista obligatia de intretinere, conform art.513-534 Cod civil.
Copiii nu au obligatia de a plati datoriile parintilor si nici a altor rude, cu exceptia mostenitorilor care accepta mostenirea pur si simplu.