| Măă_Alexutzu_1999 a întrebat:

Sunt incadrat in munca cu salariul minim pe economie, iar parintii mei care locuiesc la aceeasi adresa cu mine nu au nici un venit si sunt incadrati la ajutor social.
daca eu m-am angajat cu salariu minim, ei mai primesc ajutorul social?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la data acordarii ajutorului social ai fost luat in considerare ca membru de familie atunci angajarea ta va fi luata in calcul si cuantumul ajutorului social acordat va scadea.
In L.416/2001 se spune ca prin familie se intelege sotul, sotia si copiii aflati in intretinerea parintilor. Ori tu, fiind angajat, nu mai esti in intretinerea lor si, daca ai peste 18 ani, nu mai poti fi considerat ca facand parte din familie, in intelesul acestei legi.
Avand in vedere aceasta vor primi in continuare ajutor social doar ca acesta va fi redus la 0, 45 ISR, respectiv la 225 lei.

| horia2012 a răspuns:

Binenteles. Nu are nicio legatura starea
ta sociala cu a lor.

| doc69 a răspuns:

Se calculeaza venitul pe mebri de familie daca depasesti pragul se suspenda altfel nu.iar minim pe economie acum va fi de 750.cauta pe net l 416 legea venitului minim garantat si citeste-o. bafta