| papuciirupti a întrebat:

Sunt la facultate, am luat o adeverință pentru casa de asigurări de sănătate și urmează sa o depună cineva mâine. în cat timp sunt asigurat? deoarece am nevoie de o trimitere și săptămâna aceasta vreau sa rezolv...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti asigurat din momentul in care esti introdus in baza de date a asiguratilor, nu stiu cat de repede o fac, posibil in aceeasi zi sau in ziua urmatoare.
Daca esti la facultate si ai depasit 18 ani nu mai primesti alocatia de stat pentru copii, aceasta se primeste, pentru cei care au depasit 18 ani, doar in liceu si scoala profesionala.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti asigurat, prin efectul legii, pe toata perioada cat esti student.

| papuciirupti explică (pentru Ioandelasal):

Scuze de exprimare dar asta știam, eu în prezent sunt neasigurat și mâine cineva depune adeverința acolo, cat de repede devin asigurat după ce depune adeverință? deoarece vreau sa iau urgent o trimitere sa ma duc la spital

încă ceva, știu ca sunteți omul potrivit, eu fiind student pot reface dosar de alocație din nou ( cei 80 de lei) asa îmi spunea cineva și nu știu nimic. dacă da cum sa procedez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru papuciirupti):

Esti asigurat din momentul in care esti introdus in baza de date a asiguratilor, nu stiu cat de repede o fac, posibil in aceeasi zi sau in ziua urmatoare.
Daca esti la facultate si ai depasit 18 ani nu mai primesti alocatia de stat pentru copii, aceasta se primeste, pentru cei care au depasit 18 ani, doar in liceu si scoala profesionala.

| missfatadelatara a răspuns:

Până termini anul.