| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca adeverinta pentru asigurare de sanatate pentru studenti o poti cere din momentul in care esti admis sau doar de pe 1 octombrie cand incepe anul universitar? M-am inscris la facultate pentru sesiunea din septembrie si daca sunt admisa pot cere atunci adeverinta aceea care o duc la casa de asigurari sau trebuie sa mai astept? In momentul asta nu am asigurare si am nevoie ea cat mai repede pentru o anumita problema de sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Inca esti asigurata daca ai fost la liceu anul trecut. Adeverintele de la facultate se dau doar dupa 1 octombrie.

| MedRex a răspuns:

Asigurarea se mentine pana la 1 octombrie, daca anul asta ai terminat a XII-a. De la 1 e necesar sa ceri adeverinta si sa mergi cu ea la Casa. E posibil sa fii neasigurata, mai ales de cand nebunia cu cardurile. Intri pe site-ul CNAS si verifici cu CNP-ul tau daca esti asigurata.

| WhOo a răspuns:

Trebuie sa astepti pana incepe anul universitar

| Florin_Adrian_1998 a răspuns:

Trebuie sa astepti. Si eu am aceeasi problema.