| sanboss a întrebat:

SALUTARE am nevoie de un raspuns urgent

Am 20 de ani si sunt asigurat din luna ianuarie, am mai fost asigurat si anult trecut doar 15 zile

Problema este ca nu am medic de familie pentru ca am copilarit in Spania,

Doctorul din sat m-a trimis la casa de asigurari de sanatate ca sa imi scot o adeverinta de asigurat ca doctorul sa imi poata fi medic de familie.

INNTREBARE : EU TREBUIE SA PLATESC DE LA VARSTA DE 18 ANI PANA LA VARSTA DE 20 DE ANI TIMP IN CARE NU AM COTIZAT DECAT CELE 2 SAPTAMANI ANUL TRECUT? MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Asigurarea o achiti doar de la data de cand te-ai angajat, unitatea la care lucrezi, face aceasta retinere atat pentru CAS, cat si pentru Contributia de sanatate. Cand mergi la casa de sanatate sa duci cu tine o adeverinta de la locul de munca, de unde rezulta ca esti angajat.
Poti sa-ti alegi medicul de familie ca sa-ti fie cat mai aproape de domiciliu, insa pentru acest lucru, este necesar sa mergi la acel medic de familie si sa-l intrebi daca mai poate sa te ia in evidenta. In cazul in care are norma asigurata (adica are atatia pacienti cati scrie in regulament), este posibil sa nu te primeasca deoarece, Casa de sanatate i-l va penaliza.
Oricum, tu mergi la Casa de sanatate si acolo te poti informa daca te poti insrie la mediul pe care-l doresti.
Un gand bun si multa sanatate.

| sanboss explică (pentru mariana):

Da nu pot sa ajung in timp asa de scurt la locul de munca sa iau o adeverinta
OBLIGATORIU trebuie dusa adeverinta de la locul de munca?
Doar poate ei sa ma caute sa vada ca sunt asigurat

| mariana a răspuns (pentru sanboss):

Daca ai platit asigurarea de sanatate, este posibil sa te gaseasca in evidente insa, nu stiu cat de amabili sunt functionarii de acolo. Eu ti-am precizat ce cer cei de la Casa de sanatate cand mergi la ei. Incearca, poate ai noroc, du cu tine fluturasul de salariu de pe ultima luna, de acolo rezulta daca ai platit asigurarea de sanatate.

| sanboss explică (pentru mariana):

Uita-te pe site/ul C.A.S si o sa vezi online cu cnp de pe buletin ca sunt asigurat
deci lucrul acesta il poate vedea ei fara nici un document