| illivilli a întrebat:

Sunt sondajele credibile?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, cu conditia sa le ajustezi singur rezultatele, in functie de cine a solicitat sondajul.
Daca e vorba de un sondaj electoral, poti face foarte simplu: iei sondajele publicate de cei de pe primele trei locuri si faci o medie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, aproape intotdeauna castiga cei ce solicita sondajul.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Ar putea fi credibile, daca sunt bine fundamentate. Sociologia este o stiinta destul de precisa, cu termeni si indici relevanti. Daca te referi la sondajele care se fac in perioada de campanie electorala, acestea cu siguranta au in ele o doza mare de intentie de manipulare.

| anonim a răspuns:

Foarte putine sunt credibile, si fac aici referine strict la cele politice.problema este ca noi nu stim care este cel credibil si care nu, asa ca este bine sa nu credem nici unul. oricum, nu ne afecteaza in vreun fel viata.

| dalea a răspuns:

In general, luand in calcul marja respectiva de eroare ar trebui sa fie credibile cu oarecare rezerva in privinta celor realizate la comanda.

| jani a răspuns:

Nu prea cred in sondajele astea... e prea multa lume corupta...si multi oameni falsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au erori foarte mari.

| darksight a răspuns:

Pai depinde de situatie.
Sondajele realizate profesionist sunt credibile.
Cele pe care ni le baga pe gat televiziunile in perioada alegerilor ma indoiesc.
Sondajele realizate la nivel de amator pot fi credibile dar daca nu esti profi nu stii sa le interpretezi si sa le calculezi relevanta.
Crema cremelor in materie de sondaje sunt in schimb cele realizate pe OTV. Legat de ele am avut mereu o mare curiozitate - chiar voteaza cineva asemenea imbecilitati?