| tulin a întrebat:

Suntem patru mostenitori, pana la partajul judiciar sau acumulat restante la taxe si impozite primarie in valoare de 2000 lei, cine trebuie sa le plateasca?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare mostenitor plateste in functie de partea din mostenire care ii revine. Daca sunt parti egale atunci platesc egal, in cazul expus cate 500 lei fiecare.

| Violleta2022 a răspuns:

Toti! Fiecare mostenitor plateste cate un sfert!

| tulin explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc mult pentru raspunsuri.sanatate.

| mi25 a răspuns:

Unele primarii nu elibereaza Certificatul fiscal necesar la notar sau la instanta, pana nu se platesc datoriile.
S-a facut partajul?

| tulin explică (pentru mi25):

Partajul s-a facut, numai ca primaria mi-a trimis instiintare de plata cu toata suma.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tulin):

Probabil ca tu locuiesti in casa parinteasca. Solicita celorlalti 3 mostenitori sa plateasca si ei, conform celor ce ti-am spus in primul raspuns.

| tulin explică (pentru Ioandelasal):

Exact locuiesc in casa parinteasca, ceilalti in alte localitati.le-am trimis si lor copie, numi raspund.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tulin):

Se pare ca au socotit ca tu stai acolo si ai luat mai mult la partaj, asa ca tu va trebui sa platesti integral datoria, mai ales daca provine din ce-ai obtinut tu la partaj.

| mi25 a răspuns:

Tu trebuie sa mergi la primarie si pe baza certificatului de mostenitor faci declaratie de impunere. Pe baza declaratiei de impunere trebuie sa-ti calculeze impozitul pentru partea ta. In rest nu te intereseaza daca ceilalti platesc sau nu.
Daca sunt restante, trebuie sa-ti calculeze si restantele ce-ti revin, in functie de valoarea imobilelor pe care le-ai primit la partaj.
Ceea ce spune Violleta este valabil doar daca mostenirea s-a impartit in mod egal valoric.
Daca tu locuiesti in casa parinteasca si ai locuit si inainte, impozitul si restantele la impozit trebuie sa le platesti tu. Mai putin taxele care nu au legatura cu proprietatea. Altfel ajungi la inbogatire fara justa cauza.

| tulin explică (pentru mi25):

Am venit la casa parinteasca cu cativa ani inainte de partaj, dar am achitat impozitul la casa mereu.atat cat am putut am platit si din restante.multumesc.