| bnj a întrebat:

Sunteti de acord ca Dumnezeu (sau Isus, Allah, Buddha, Iehova, Krishna etc) este razbunator, asa cum spune biblia? Argumentati.

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dumnezeu nu este Iisus. Si Dumnezeu nu este razbunator. Drept dovada se spune de atatea ori ca Dumnezeu iarta daca regreti o fapta si nu o mai repeti.

April
| April a răspuns:

Le cam amesteci; Iehova este Dumnezeul Vechiului Testament, Iisus, Fiul lui Dumnezeu si al Omului e prezent in Noul Testamant.Allah este divinitatea musulmanilor si despre el scrie in Coran cat despre Budha, el nu are statut de Dumnezeu ci de spirit iluminat iar Krisna e zeitate indica straveche.Singurul care poate fi socotit razbunator este Dumnezeul Vechiului Testament, adorat de mozaici si al carui cunoscut dicton este unul dupa care si astazi se orienteaza evreii:"Dinte pentru dinte, ochi pentru ochi". Spre deosebire de el, Dumnezeul Noului Testament este unul bland, iertator si noi crestinii stim acest lucru pentru ca Iisus ne-a dezvaluit ca Dumnezeu este iubire.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu-l confunda pe fiul lui Dumnezeu (isus, Alah etc) cu Dumnezeu. El este unic si nu este razbunator.

| Razvan a răspuns:

Cand zici "mania lui Dumnezeu" nu te gandesti la intelesul propriu, ci la faptul ca totul se plateste.In viata de aici sau de apoiwinking
Mai devreme sau mai tarziuhee hee

| profudereligie a răspuns:

În primul rând, Dumnezeu este uman. Fiind creaţia oamenilor, aceştia nu şi-l pot închipui decât ca fiind uman, respectiv gândeşte, are conştiinţă, are voinţă, are sentimente...
Din acest punct de vedere, da, este răzbunător. Pentru că răzbunarea este o calitate umană... mă rog, subumană...

| Cleona a răspuns:

Dumnezeu este tatal lui Iisus(apropo se scrie cu 2 de,, i,,), iar dumnezeu nu este razbunator!

| emy_8408 a răspuns:

Dumnezeu in primul rand nu este razbunator doar pedepseste omul pentru pacatele care le face, si ne iarta atunci cand ne pare rau de anumite greseli pe care le-am facut, iar pe Iisus nu il confunda cu Dumnezeu, Iisus este Fiul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca atunci cand D zeu a instituit legile sale si NU ma refer la cele 10 porunci ci la legile fizice ale universului a gresit cumva? Iar daca NU, de ce ar gresi prin faptul ca este razbunator? Oare nu EL este CEL ce ne cere sa nu ne razbunam noi? DE CE? Oare nu pentru ca noi santem imperfecti? Iar razbunarea noastra ar fi de multe ori gresita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia are doua parti. Dupa Noul Testament, au aparut reguli diferite de Vechiul Testament! Oamenii au devenit altfel iar legile au fost oarecum schimbate. Dar evident, ulterior oamenii le-au schimbat la randul lor... Vezi cruciadele si arderile pe rug si moartea lui Galileo Galilei... si multe multe altele. Adevarul e undeva sus sau intre. Nu-l detine decat cel care stie sa asculte, sa taca si sa mediteze. Atunci il simte. Si nu sunt doar cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

{Dumnezeu (sau Isus, Allah, Buddha, Iehova, Krishna etc)}, tot un Drac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibilia nu spune asa ceva, pentru aceasta intrebare porcaria astqa de site o sa fie inchis.cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este razbunator el ne pedepseste pentru relele ce le facem

| adnana_8488 a răspuns:

In Biblie au scris mai multe persoane, unii rai haini si nehtarati, altii buni.

| Naganori a răspuns:

@Bacemi nu sunt expert dar din cate stiu pot sa spun ca Dumnezeu nu este Iisus dar Iisus este Dumnezeu, daca intelegeti ce vreau sa spun, Dumnezeu este reprezentat prin 3... fiinte/entitati : Tatal, Fiul si Sf. Duh, deci Iisus nu este singur Dumnezeu ci toti 3 sunt diferiti dar totusi unul singur, adica Dumnezeu ( ma rog, greu de explicat, corectati-ma daca gresesc cu ceva...)

| cti1976 a răspuns:

Dumnezeu e Unul