| Anaconda12345 a întrebat:

Dumnezeu,Allah sau Buddha? de ce?

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buddha pentru ca a fost un om, iar budismul nu stiu de ce a ajuns religie, era o filosofie

| NoNameo a răspuns:

Hm, grea intrebare insa aleg a 4-a varianta de raspuns si anume, Eu cel atotputernic

| RAY a răspuns:

Buddha nu e zeu,era ateu, doar ca uni au facut religia din filozofia lui, uite ce spune el
daca ceea ce am afirmat eu nu coincide cu vremea ta, timpul tau, stiinta din acel timp imi poti pune afirmatiile la indoiala

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce iti este mai la indemana. Mai aproape este credinta in care te-ai nascut.Si asta este distorsionata, dar celelalte sunt si mai mult, caci sunt departe de tine. Conteaza mult si traditia in religie.Degeaba citesti Coranul daca nu ai trait printre arabi, spre exemplu.Nici nu cred ca sunt traductibile.Coranul este scris in versuri, limba araba culta este plina de culoare a intelesurilor, ca si greaca sau aramaica.
Cum poti sa-i faci pe englezi sa priceapa, spre exemplu poezia lui Eminescu? Sau pe noi sonetele lui Shakespeare?
In fond, toti cei enumerati de tine sunt magnifici, dar intelesi fiecare de ai lor.

| oprescudorin11 a răspuns:

Din cate am constatat eu, fara sa stiu chiar totul, au o latura comuna, anume IUBIREA, care este temelia existentei umane.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Allah inseamna dumnezeul si este acelasi cu al crestinilor.
Buddha este doar un maestru spiritual.

| fllu07 a răspuns:

Ai vazut video-ul asta?

http://www.jw.org/......-dumnezeu/

| aabaaab3278 a răspuns:

In araba, Allah=Dumnezeu, deci ai facut pleonasm. Buddha nu a fost un zeu, ci un om normal, dar budistii il considera ca fiind zeu, chair daca spun ca nu cred in nimic.

| Lucică1998 a răspuns:

Dupa cum s-a mai spus Buddha a fost doar un om, iar Allah este Dumnezeu preluat de la Evrei si modificat cate puțin (mai mult) de nenea Mahomed, nu de alta dar avea nevoie de un zeu cu aceeași dorința ca a lui, de a cuceri tot ce mișca. Desigur si-a mascat scopul cu idioțenia aia de Jihad, ca cică el raspandeste islamul prin cucerirea altor popoare.

| sporel a răspuns:

Sau

| adeliin99 a răspuns:

Niciunul pentru ca ateu

| aabaaab3278 a răspuns (pentru adeliin99):

Inteligent raspuns laughing

| Ghidushu a răspuns:

Iehova, pentru ca este dumnezeul adevarat, ceilalti sunt falsi (dumnezei pagani, diavoli)

| dorobilanet33 a răspuns:

Buna Dumnezeu Safntul Treime el este tata nostru la toata omenirea si ajuta pe toti pentru sanatate casa masina BMW3 la multi ani Catalin Dorobantu 0736569211 amin.