| IslamRomaniaCoran a întrebat:

Buna ziua tuturor!
Vreau sa va explic cateva lucruri despre Islam si la final o intrebare
Islamul este religia adevarata.Este data de Allah(Dumnezeu)
Ultimu profet in Islam este Profetul Mohamed(pace si binecuvantarea fie asupra sa).
Isus a fost si el un profet in Islam
Crestinismul nu mai face parte din cuvantu lui Dumnezeu adica biblia
Biblia a fost schimbata si modificata spre deosebire de Sfantul Coran in care nu s-a schimbat nimica
In biblie nu scrie ca Isus este Dumnezeu
Isus ne invata sa ne rugam lu Allah
Nu are cum ca Dumnezeu sa se roage tot lui este ceva ilogic
Sfanta treime nu exista
Exista doar un Dumnezeu si acela este Allah
Si in Sfantul Coran spune despre Isus ca este fiul Mariei
Acuma si intrebarea
De ce nu sunteti de acord cu islamul?
Islamul inseamna pace si iubire
Pace voua!

58 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intrebarea corecta e de ce nu am nimici religia islamica, nu daca ea e adevarata sau nu.
La ora actuala asta se intreaba majoritatea extremistilor de drepta.

NOname
| NOname a răspuns:

Troll, nu?

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

Iar "religia adevărată" e un oximoron.

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aoleu ce "pace" si-au luat francezii si americanii! Doamne fereste de asemenea pace! Religia in sine nu este rea. Dar sunt prea multi idioti in lumea islamica. Iar daca in religia islamica spune ca trebuie sa omori pe cineva inseamna ca este o religie care trebuie sa dispara o data cu adeptii ei.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Salontanul):

Unde zice ca islamul trebuie sa ucida? undeee
Vreau sa vad acel verset din Coran vreau sa-l vad acumaa

| Salontanul a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Nu stiu si nu ma intereseaza. Eu stiu ce vad. Singurii cretini sunt fanaticii islamici si punct. Restu' sunt discutii ideologice si doctrinare care nu ma intereseaza. Pana cand nu mai vad oameni kamikaze din randul islamicilor nu ma vei convinge ca este religia buna. Pana cand nu aud acel ragnet animalic de "Allah u akbar" dupa ce au omorat cati mai multi oameni lasa-ma! Daca mai imi spui idiotenii cu religia cea buna voi fi nevoit sa te blochez. Nu discut cu fanatici care incearca sa ma faca sa vad alb in crime. Eu crimele ( de orice fel) le vad negre si cand mai si sunt facute in numele unui zeu sunt cu atat mai oribile.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Salontanul):

Ma blochezi a?
Allah fi cu mine ca acest om este dus
Si daca ma blochezi, nu are cum, crezi ca mor eu?
Daca o persoana nu e de acord cu tine gata sari pe el sal omori?
Allah este singurul Dumnezeu fie cati place sau nu
Nu poti schimva asta ca Islamul este religia cea adevarata
Oricum daca nu faci ce spune Coranul vei fi judecat in ziua de apoi de milostivul Allah
Pace

| Salontanul a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Da. Allah o sa ma pupe-n fund cu tot haremul lui cu tot si cu Mahomed la rand.

| Elvina a răspuns:

Islamul are scris in Coran orice pentru a-si atrage adeptii, am observat ca sunt multe treburi contradictorii, la fel ca in Biblie. De ce sa insemne pace si iubire? In poligamie si in terorism unde e iubirea?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Elvina):

Islamul nu are nimica de a face cu terorismul

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Elvina):

Vezi ca ti-am dat cerere pe mess si mesaj

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru milan9):

Frumoase verseturi.dar tot nu ai demonstrat nimica
Scuze dar nu am vazut ca scrue ca Isus este Dumnezeu
Uite o intrebare
Cum poate ca un om sa fie Dumnezeu?
Cum ar veni ca Profetul Mohamed sa fie Allah?
Nu este logic ca un om sa fie Dumnezeu
Dar te las nu ma cobor la cunostiintele tale

| σκμ a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Ti-am citit raspunsurile.
Am un singur lucru de spus...
Religia voastră este bolnavă, pe scurt un mare ***.

| milan9 a răspuns:

Un simplu om a creat lumea? Despre un simplu om oare se spun aceste lucruri extraordinare? S-au chiar si pentru logica ta de pui de closca ar trebui ca "Fiul lui Dumnezeu" sa insemne ceva maui mult? happy Iata doar cateva versete lamuritoare:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| IslamRomaniaCoran explică (pentru milan9):

Fiul lui Dumnezeu e si moise si avram si adam si eva
Toti suntem fii lui Allah
Isus este doar un profet un om sa intelegi
Prin acest om a vorbit Allah
Nu are cum ca Allah sa fi fost om
Acuma daca nu intelegi sau daca nu vrei sa intelegi nu poti schimba realitatea si adevarul ca Isus a fost doar un Profet
Pace! happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Monstrul de Spaghetti e doar un dumnezeu, Adevaratul Dumnezeu!

Cand veti merge sa va rugati lui?

| milan9 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Revelaţia divina cuprinsa în Sfanta Scriptură prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine: un singur Dumnezeu. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură "Natură" sau Fire divină...

Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii "profane", mai mult decât oricare alta.

| Doub a răspuns:

"Islamul inseamna pace si iubire"-Am vazut si noi asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Esti asa de perfecta...

| Holiday a răspuns:

Asta e cam asa: crestinismul sustine ca 1+1=5. Islamul spune: "e evident ca e eronat ce sustin crestinii, 1+1=7, deci islamul e religia adevarata.

Cu alte cuvinte, faptul ca sesizezi eroarea din ce sustine cineva, nu inseamna ca ceea ce sustii tu e automat adevarat.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Holiday):

Stimate domn,
Eu nu incerc sa conving pe nimenea sa vina la Islam
Daca tu doresti sa suferi o vesnicie asta e alegerea ta

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Asa e, daca vreti sa scapati sa fiti violat(a) pentru vesnicie de cei cu boli venerice, ati fi bine sa deviniti pastafariana!

Eu n-as dori sa fiu in locul vostru!

Doar Monstrul va poate da inapoi ratiunea si pacea!

| Alcyon a răspuns:

Acum, stii cum e, fiecare sustine ca religia lui e cea adevarata.

| KhludCiprian a răspuns:

Doamna, de ce Allah se poarta ca o femeie in perioada?

Este femeie? Ce dovezi ai ca NU e femeie?

"Pace voua!"
Monstrul de Spaghete sa va dea pace si intelepciune, ca el e Adevarul Monstru!

| KhludCiprian a răspuns:

NB: NU mintiti! Islam inseamna ad-literam "supunere" nu inseamna "pace si iubire"

Totusi va intreb, este Teoria Evolutiei acceptata de musulmani? Acceptati o perspectiva stiintifica? Care-s oamenii de stiinta ce promoveaza evolutia in tarile musulmane?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Stai calm
Da islamul inseamna supunere fata de Dumnezeu
Noi ne supunem lu Dumnezeu nu ca crestinii
Si sa iti spun ceva islamul are baze stiintifice, nu mai vorbi daca nu cunosti, intai documenteazate si dupa vi sa comentezi
Cauta pe google islamul si stiinta si citeste
O seara buna

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Doamna,

Deci dvs ati spus ca: "Islam inseamna... "
Si asta v-am corectat.

Apoi: Islam accepta evolutia? Unde, in ce tara musulmana se preda evolutia extensiv?

Dumneavoastra acceptati evolutia?

| KhludCiprian a răspuns:

"In biblie nu scrie ca Isus este Dumnezeu"
Mai putin in MINIM 2 locuri, intr-unul din ele spunand clar ca Isus e "Eu sunt cel ce sunt".

Ati citit exegeza? Sau un comentariu legat la asta?

Sau credeti cumva cat de irationali sunt crestinii dar credeti ca Mahomed a taiat cu palosul Luna?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Prin acel verset dat de dumneavoastra nu ati demonstrat nimic
Unde scrie ca Isus spune ca el este Dumnezeu?
Cel mai mare pacat in islam este sa te rogi si sa slujesti createi
Crestinii ortodocsii au luat-o razna de tot se roaga la icoane in loc sa se roage numai lu Dumnezeu
Isus indeamna in biblie ca oamenii sa i se roage lu Dumnezeu nu lui
El se roaga lu Dumnezeu
Pace fie asupra ta!

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Si unde scrie ca Isus este Dumnezeu?
Isus spune oamenilor sa se roage lu Dumnezeu nu luo
Profetul Mohamed(pace si binecuvantarea fie asupra sa) spune in Sfantul Coran:
Nu mi te ruga mie, roaga-te lui Allah caci el e singurul Dumnezeu"
Asa si isus spune sa ne rugam lu Dumnezeu nu lui sau sfiintiilor sau icoanelor

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Doamna: ati citit exegeza? Ce carte de exegeza ati citit? Ce inseamna conceptul de Logos?

Deci v-am zis si e confirmat de cateva sute de ani, Isus este clar definit si a zis ca e Dumnezeu.

Educati-va!

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

"Si unde scrie ca Isus este Dumnezeu?"
Ati citit exegeza? Va recomand ultima carte a lui Bart Ehrman legata de asta!

Un agnostic/ateu afirma ca evangheliile afirma ca Isus era clar Dumnezeu.

Ce carte ce comenteaza Biblia ati gasit sa zica altceva?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Nu ma lua cu carti din astea
Aratami in biblie unde scrie asta aratami versetul negru pe alb sa fie hai
Nu din nu stiu eu ce carti ca o carte este scrisa de orice om
Dar biblia si Coranul de trimisii lu Allah

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Doamna, ati citit ce v-a spus utilizatorul milan9?

Vi le spun versetele: Ioan 1:16 si Ioan 8:58.

Totusi faptul ca sunteti o doamna ce e analfabeta in intelegerea biblica si NU acceptati sa cititi o carte educata, va arata cat de incompetenta sunteti in a accepta adevarul!

Doamna, acceptati evolutia? Spuneati ca Islam abunda de "adevar stiintific".

| drutzix a răspuns:

Amice, prost moment ti-ai ales pentru prozelitism xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pace si iubireeee! Impuscatiii pe jegosiiii!

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cazul sa fim rautaciosi. Nu toti musulmanii sunt teroristi. Sunt atatia oameni care-si vad de treburile lor si nici prin vis nu le trece sa puna mana pe arme. Daca-ncepem sa-i discriminam pe ceilalti, nu facem decat sa adancim conflictul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Maaa lasi iau si eu doua babe de la biserica si venim cu mitraliera dupa voiii...Huaaa democratia!

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Alcyon):

Un musulman nu poate fi terorist
Islamul nu ideamna la terorism
Acea persoana care este terorist nu este musulman

| Loominaty a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Ba nu, acei oameni sunt adevaratii musulmani, pentru ca respecta ceea ce zice coranul si anume sa omoare infidelii si pe cei care il arata pe mohamed.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Loominaty):

Unde au vazut tu ca islamul indeamna la terorism?
Dami pasaje din coran domnule sa vad si eu

| Loominaty a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Ma pui pe mine sa-ti spun ce propavaduieste cartea ta? Invata sa citesti(si eventual sa scrii) si vezi singur ce scrie in ea.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Loominaty):

Bine.
Asta e daca Allah nu m-a invatat sa ma feresc de oamenii de genul tau laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si Coranul printre altele.
Mai mult stie pisica mea despre Coran decat tine.
Faci trolling dragut totusi, dar ma intristeaza sa vad cat de usor se lasa lumea manipulata, atei inclusi.
Se tot lauda cu cunostintele lor despre religie si se lasa pacaliti de un pustan care a indrugat la intamplare niste lucruri despre Mahomed si Coran.
Esti tare.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru anonim_4396):

Sunt tare a?
Bine ca sunt
Allah te vede si vei plati pentru vorbele spuse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-mi spui si mie, te rog, numele Imamului pe care-l frecventezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oprimarea si persecutarea femeilor inseamna pace? Casatoria cu mai multe femei inseamna iubire?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru anonim_4396):

Acuma daca mai sunt 2. 3 nebuni asa sunt toti musulmani?
Sa intelegi ca Coranul spune ca femeia e Sfanta
Daca dam intr.o femeie e ca si cum am da in profet si in Allah si in Islam
Ca si in crestinism mai sunt di oameni de genu

| anonim_4396 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Daca-i asa atunci legile nu au fost facute conform invataturilor Coranului.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru anonim_4396):

Ce lege?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Legea care pedepseste femeile daca incalca anumite reguli cum ar fi condusul masinii, dacă acuză un bărbat că a violat-o, dar nu are martori etc.
Apropo, nu esti roman, asa-i?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru anonim_4396):

Nu exista asa ceva
Cune ti-a zis astfel de bazaconi de porcari? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

laughing Internetul

| Alexandru278 a răspuns:

Cum poti spune ca Islamul inseamna Pace si Iubire? Iti spun eu ce e islamul
Teroristi (Care duc porcaria de razboi sfant din biblia aia Retarda) Nu ai cum sa spui ca e o religie buna pana si budismul e mai bun ca porcaria asta de religie! (Sa mentionez nu sunt rasist sau crestin, Sunt ateu tongue)

| SabinIonKO a răspuns:

Oameni in ziua de azi nicio religie nu mai e nimica pentru ca o religie promoveaza practic pacea si iubirea religile acum ce fac, se omoara asta e pacea si iubirea lor.in ziua de azi nu mai sti in cine sa crezi si in cine nu pana la urma ca de fapt adevarata religie e aia ca e aia nimeni si niciun Dumnezeu nu o sa te condamne daca esti neutru in mare parte ateu dar nu tocmai pentru ca in zilele noastre nu mai sti in ce sa crezi si la urma urmei decat sa crezi intr.un lucru care nu sti daca e adevarat si poate fi rau sau bine mai bine esti neutru. Parerea mea