| LanguageMaster a întrebat:

Suspectul poate fi parte în procesul penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suspect este persoana impotriva caruia nu a fost inca inceputa urmarirea penala, asa ca nu poate fi parte in procesul penal.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca este suspect in alta cauza de cercetare penala.
In timpul procesului in curs, si-a pierdut deja calitatea de suspect si a devenit invinuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine e in mintea ta parte intr-un proces penal? (eu merg pe premisa ca faci confuzie intre suspect, inculpat etc)

Art. 32

Părţile

(1) Părţile sunt subiecţii procesuali care exercită sau împotriva cărora se exercită o acţiune judiciară.

(2) Părţile din procesul penal sunt inculpatul, partea civilă şi partea responsabilă civilmente.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Cam ciudat asta...