| LanguageMaster a întrebat:

Suspectul sau inculpatul poate să refuze avocatul din oficiu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa-l refuze, daca are avocat angajat sau daca nu se regaseste in situatiile cand avocatul este obligatoriu, conform Codului de procedura penala, cu md. si compl. ulterioara, citez:
"ART. 90.Asistenţa juridică obligatorie a suspectului sau a inculpatului
  Asistenţa juridică este obligatorie:
  a) când suspectul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de detenţie ori într-un centru educativ, când este reţinut sau arestat, chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale, chiar în altă cauză, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege;
  b) în cazul în care organul judiciar apreciază că suspectul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea;
  c) în cursul procedurii în cameră preliminară şi în cursul judecăţii în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani."

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Avocatul din oficiu nu se poate refuza.
Ca sa evitati aceasta situatie ar trebui sa va angajati avocat.
In caz contrar chiar legea obliga sa aveti avocat din oficiu in functie de caz.

https://www.avocatnet.ro/......vocat.html

| aXy99 a răspuns:

Daca ai alt avocat, evident ca poti.

| danutzu96 a răspuns:

Cum ti-a zis si colegu' mai jos. Daca infractiunea nu are pedeapsa mai mare de 5 ani si nu esti minor sau arestat poti sa te aperi singur fara avocat din oficiu. Am vazut asta live intr-o sala de judecata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 90 cpp

Asistenţa juridică obligatorie a suspectului sau a inculpatului

Asistenţa juridică este obligatorie:

a) când suspectul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de detenţie ori într-un centru educativ, când este reţinut sau arestat, chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale, chiar în altă cauză, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege;

b) în cazul în care organul judiciar apreciază că suspectul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea;

c) în cursul judecăţii în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani.

| DonGiani a răspuns:

Da, dacă ai avocatul tău plătit de tine personal.