| xXGaBiXx a întrebat:

Suspendarea dreptului de a conduce se poate prelungi dupa un accident cu pagube materiale in urma conducerii sub influenta bauturilor alcoolice? Politistul a spus doar de 90 zile fara adăugiri cu privinta la cresterea suspendarii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul maxim de suspendare a dreptului de a conduce, daca fapta a fost doar contraventie, este de 90 de zile. Acesta poate fi prelungit, cu inca 30 de zile, doar daca nu se prezinta pentru sustinerea testului teoretic.
"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e de dosar penal se poate prelungi pana la finalizare procesului

| Krax256 a răspuns:

Depinde si cat ai avut alcoolemia. Poti sta fara permis si cativa ani pana la finalizarea cercetarilor si chiar si atunci e posibil sa-ti fie anulat permisul si eventual si dreptul de a mai conduce.

| Mk_Mikii_1997 a răspuns:

Eu am făcut același lucru și uite ce mi sa întâmplat : in primul rând mi-au făcut dosar penal. 2 ani de pușcărie cu amânarea pedepsei. Eu am avut 0, 65 in suflu și mi-am recuperat permisul după 7 luni prin judecată