| anonim_4396 a întrebat:

Tarile care sunt semnatare ale Conventiei de la Haga sunt obligate sa recunoasca permisele de conducere eliberate de orice stat semnatar al conventiei de la Haga?

4 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Normal permisul eliberat pe teritoriul UE e recunoscut doar în UE. Din ce ştiu permisul eliberat poate fi recunoscut doar dacă ţara respectivă are convenţie cu ţara în care a fost eliberat, altfel nu e recunoscut.

| anonim_4396 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Păi cel românesc era recunoscut în Germania, Italia, Spania, Franța etc. spre exemplu?

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Permisul eliberat în România este recunoscut în toată Uniunea Europeană, în schimb în afara UE doar dacă sunt convenţii între ţările repsective cu privire la acest aspect!

| anonim_4396 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Exista conventie intre Romania si Germania inainte de 2007?