| xSega a întrebat:

Tata este certat cu un coleg la munca iar intr-o seara a fost amenințat, înjurat și aproape luat la bătaie de individul ăla fiind și băut, iar tata a sunat la poliție, polițistul a venit și l-a liniștit pe ăla i-a luat datele cum se procedează, acum problema e ca la câteva zile tata a primit amenda, este normal așa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abuz din partea agentului de politie. Sa nu mearga la sectie sa depuna reclamatie. Nu e bine asa. Sa loveasca unde doarte tare. Sa faca in scris la IPJ. Se pot trimite sesizari si prin email. Adevarat ca se proceseaza mai greu, dar masuri se iau. In caz ca facand o sesizare la IPJ si nu se iau masuri, poate cere daune la CEDO. Si eu am fost pus intr-o situatie de gen. Vezi ca la profilul meu exista un link numit "pagina mea". Intra acolo pe blogul meu si citeste ce am intampinat eu cu Politia Romana.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal.
In primul rand tatal tau sa faca o plangere contraventionala, pentru anularea amenzii, la udecatorie, bineinteles daca poate dovedi ceea ce ai scris.
Tot daca poate dovedi poate depune o reclamatie la comandantul politiei din localitate sau la seful IJP.

| Freya1 a răspuns:

Daca tatal tau nu i-a facut nimic acelui tip nu este normal si ar trebui sa mergeti mai sus la politie