| Mafiotu007 a întrebat:

Buna ziua! Sunt rezervist militar si am primit un ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militare. M-am prezentat si mi-am dat datele si mi s-a oferit inca un ordin de chemare la mobilizare sau stare de razboi, cu 3 cupoane de deplasare. Stiu ca nu ar trebui sa imi fac griji, dar am pus aceasta intrebare doar pentru a afla daca cineva are o experienta asemanatoare sau stie mai multe detalii. Eu am inteles ca doar daca e razboi, sa fiu prezent la unitatea militara? Ar trebui sa stiu si altceva? Va multumesc si o zi buna va doresc! Dau funda!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nimic altceva. La fel ai avut si inainte in livret, doar le-au actualizat. Eu am fost deja de vreo 5 ori chemat pentru treaba asta, iar alti colegi de armata nu au fost deloc, desi practic avem acelasi statut.

10 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul nu cunosc in detaliat ceea ce armata romana cere de la rezervisti, dar stiu ca trebuie sa te supui la orice iti cere armata sa faci din moment ce esti rezervist. Si in caz de o fi de un razboi, aia e, te duci, iti pupi familia, iti faci 3 cruci si pleci pe front impreuna cu un pluton format de superiorii tai. Adica nu trebuie sa iti faci griji de ce ar trebui sa stii sau sa nu stii, pentru ca armata oricum te va gasi si te va lua in primire atunci cand o sa aiba nevoie de tine.

| anonim3248 a răspuns:

Pe mine nimeni nu m-a căutat vreodată să mă trimită unde spui tu.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru anonim3248):

Da, iar în caz de mobilizare, dacă nu te prezinți la cea mai apropiată ambasadă a României, consulat pentru a anunța unde te afli, vei fi declarat dezertor și vei suporta consecințele legale!

| anonim3248 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Eu nu am treabă cu armata sau MAN.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru anonim3248):

Armata ai făcut-o cu femeia de serviciu sau ai fost fiu de general?
Ar trebui să cunoști regulamentul militar și să știi că recrutarea, chemarea la arme nu sunt opționale și neprezentarea la apel se pedepsește cu închisoare!

| KlausSch a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu! Este gresit! Inapoi la scoala!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru KlausSch):

Ai făcut armata? Dacă da, citește din nou regulamentele militare.
Dacă nu, mergi dumneata la școală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Romania intra in razboi ( cel mai probabil cu rusia), toti barbatii cu varste cuprinse intre 18-65, vor trebui sa ia arma in mana. Si cei care au avut pregatire militara si cei fara pregatire. De unde stiu?! Din razboiul ruso-ucrainian. Nu este nici un secret, copii care abia au terminat liceul, zac morti pe front, la fel ca si barbati batrani care in mod normal trebuiau sa isi astepte pensia. Ai spune ca nu este corect sau drept, dar in momentul unui conflict major sau calamitate uriasa, apare legea martiala. Cauta pe net / dark web, sa vezi mame care se jelesc pentru ca pustiu lor de 18 ani este dus la moarte sigura, sa vezi cum o bunica incearca sa se lupte cu doi politisti ca sa nu ii ia sotul batran, le explica ca nu poate merge ca are 60+, dar la recrutori nu le pasa. Cam acelasi lucru se intampla si la rusi. Rusia, desi o super putere nu au suficienti de multi soldati profesionisti, se bazeaza pe mercenari, infractori si recruti luati cu japca. Si in rusia si in ucraina scapa de razboi doar barbatii care provin din familii bogate. Asa a fost mereu in istorie, inca de la prima batalie inregistrata istoric, peste 5000 de ani. Saracul moare ca sa traiasca bogatul bine. Sa speram ca bunul Dumnezeu ne va feri de un razboi cu orcii ( rusii).

| ValentinMihai78 a răspuns:

Anonim3248 numai lașii fug de responsabilitatea unui dialog! Nici eu nu am făcut la MApN armata, am făcut la MAI, dar regulamentul militar este același indiferent de minister și chemarea la arme este aceeași, indiferent dacă ești chemat pe front sau rămâi la protecția civilă în oraș!

| KlausSch a răspuns:

Da, asa este, in caz de razboi, pentru ca ati fost sa va actualizati datele, si acum sunteti trecut prezent in baza lor de date, va vor chema....in teorie trebuie sa mergeti dvs, ca de fapt si de drept, de asta aveti ordin de chemare la mobilizare - si asta este o chestiune foarte serioasa; cei din armata sunt in proportie de 80, poate chiar 90 la suta siguri ca se merge la razboi in viitorul apropiat, ca altfel nu v'ar fi pregatit de drum inca de acum.
Va recomand cu caldura sa va faceti pasaport si sa va stabiliti o ruta de scapare de pe acum, precum si un rucsac/ valiza cu minimul necesar unei calatorii peste hotare - daca nu va intereseaza sa paticipati la vreun razboi vrut de puteri straine.
Astea fiind spuse, ceea ce trebuie sa intelegeti, la fel ca toti romanii, este ca nimeni nu va poate obliga sa luptati intr'un razboi!
Place sau nu place, aveti dreptul sa plecati dintr'o zona de conflict - exista ceva ce se cheama 'statutul refugiatului de razboi'. Legal, aveti dreptul sa plecati si sa nu luptati.
Ar fi fost mai bine daca nu v'ati fi prezentat la centru, pentru a nu actualiza datele. Cat despre pedepese, acestea se prescriu, asa ca atata vreme cat nu dati prin tara, sunteti in regula.
Nu bagati in seama toate celelalte comentarii, ca banuiesc ca nici unul dintre acei autori nu or facut nici macar o zi de facultate de drept. Punct.
Repet, legal, aveti dreptul sa fugiti, sa va puneti la adapost de orice conflict sau activitate care va poate pune viata in pericol. Mai mult, legislatia internationala in materie de drepturi ale omului bate orice aritcol al constitutiei Romaniei, precum si orice lege organica sau hotarare/ordonata de urgenta a guvernului.
Evident, exista repercusiuni in cazul in care plecati din tara, dar, cum spueam, exista si prescriere.
Cat despre cei care citesc aceste randuri si nu au facut armata, va reamintesc ca exista o multime de modalitati legale/semilegale/ilegal de a va sustrage de la militarie.
Mai mult, tin sa reamintesc tuturor ca nimeni, repet nimeni, nu va poate obliga sa depuneti juramantul militar, si, in consecinta, sa devenit militar. Juramantul este o conditie sine qua non - adica daca nu juri, nu ai cum sa fi militar.
Luati aminte - nu sunteti slugile statului. Statul trebuie sa va slujeasca pe voi, nu invers.